یکشنبه 17 اکتبر 10 | 09:32

هویت تاریخی ـ مذهبی قم

نام مردم قم، با انقلاب‌ و تاریخ‌ پرشکوه‌ آن‌ قرین شده است. مردم قم نشان دادند که وفادارند و پایبندند. این نشان می دهد که «قم‌، یک‌ ذخیره‌ی‌ الهی‌ برای‌ اسلام‌ بود.»


مقام معظم رهبری از تربیت یافتگان حوزه علمیه و از طلایه داران نهضت اسلامی در ایران هستند. ایشان از کسانی هستند که درباره نهضت های دینی دقت های فراوانی دارند. این نکته در آثاری از ایشان همچون «مسلمانان در نهضت هندوستان» ، «عنصر مبارزه در زندگی ائمه ـ علیهم السلام ـ » ، « گروه های معارض در نهضت های انبیاء و درانقلاب اسلامی» قابل مطالعه است.

ایشان معمولاً در دیدارهایشان با مردم استانی خاص، جملاتی درباره هویت تاریخی و مذهبی آن دیار برای آنها بیان می نمایند. به مناسبت سفر مقام معظم رهبری به شهر مقدس و انقلابی قم، قسمت هایی کوتاه از سخنان ایشان ـ در دیدارهایی که با مردم قم داشتند ـ با عنوان « هویت تاریخی ـ مذهبی قم» انتخاب شده است و تقدیم می گردد.

هویت تاریخی ـ مذهبی قم در کلام مقام معظم رهبری
نام مردم قم، با انقلاب‌ و تاریخ‌ پرشکوه‌ آن‌ قرین شده است. مردم قم نشان دادند که وفادارند و پایبندند. این نشان می دهد که «قم‌، یک‌ ذخیره‌ی‌ الهی‌ برای‌ اسلام‌ بود.» در تاریخ‌ پرفرازونشیب‌ ایران‌ مظلوم‌ و خونین‌ ما، قم‌ یک‌ نام‌ برجسته‌ و نمایشگر یک‌ جهت‌گیری‌ و یک‌ حرکت‌ خاص‌ است‌.

هزارودویست سال است که شهر قم پایگاه اشاعه افکار منوّر اهل‏بیت ـ علیهم‏السّلام ـ است. آن وقتی که حکومت های مخالف اهل‏بیت هم بر سرِ کار بودند، مردم قم این موضع را حفظ کردند و اگر سختی هایی هم داشت، آن را تحمّل کردند.

تقریبا هفتاد سال‌ قبل‌ از این، شهر قم‌، حوزه‌ی‌ علمیه‌ای‌ را که‌ به‌ وسیله‌‌ مرحوم‌ آیه‌الله‌العظمی‌ حاج‌ شیخ‌ عبدالکریم‌ حائری‌ تأسیس‌ شد، صمیمانه‌ در آغوش‌ گرفت‌. بعد از تشکیل‌ این‌ حوزه‌، تقریبا چهل‌ سال‌ که‌ گذشت‌، اولین‌ نشانه‌های‌ برکات‌ جهانگیر آن‌ ـ یعنی‌ نهضت‌ اسلامی‌ و گوهر یکتای‌ درخشان‌ امام‌ عظیم‌الشأن‌ ـ درخشید. اگرچه‌ در آن‌ چهل‌ سال‌ هم‌ علماء و بزرگانی‌ از حوزه‌‌ قم‌ بیرون‌ آمده‌ بودند و برکاتی‌ بر آن‌ مترتب‌ شده‌ بود؛ اما در مقطع‌ تقریبا چهل‌ سالگی‌ حوزه‌ که‌ امام‌ قد برافراشت‌ و حوزه‌ علمیه‌ وارد یک‌ مرحله‌ جدید تاریخی‌ شد، داستان‌ دیگری‌ است. تقریبا شصت‌ سال‌ بعد از تشکیل‌ حوزه‌ علمیه‌ به‌ وسیله‌‌ آیه‌الله‌ حائری‌، بزرگترین‌ ثمره‌ ای‌ که‌ ممکن‌ است‌ بر وجود همه‌‌ حوزه‌های‌ علمیه‌ و علمای‌ دین‌ مترتب‌ شود ـ یعنی‌ تشکیل‌ نظام‌ اسلامی‌ ـ مترتب‌ شد. هیچ‌ حوزه‌ علمیه‌ای‌ در تاریخ‌ تشیع‌ و غیر تشیع‌ از محیط های‌ اسلامی‌، هرگز چنین‌ برکتی‌ را به‌ جهان‌ اسلام‌ نداده‌ بود که‌ حوزه‌‌ علمیه‌‌ قم‌ داد. سال‌ 1340 هجری‌ قمری‌ حوزه‌ تشکیل‌ شد و در سال‌ 1400 هـ .ق نظام‌ اسلامی‌ از حوزه‌ درخشید و جوشید. در تمام‌ این‌ مدت‌، قم‌ و اهل‌ قم‌، مانند یار وفاداری‌، صمیمانه‌ و مهربانانه‌، این‌ حوزه‌ را در آغوش‌ گرفتند، آن‌ را حفظ کردند و از آن‌ حراست‌ نمودند. از آن‌ روز تا حالا هم‌ که‌ قریب‌ دوازده‌ سال می‌گذرد، شما مردم‌ قم‌ در میدان‌ جنگ‌، در میدان های‌ سیاسی‌، در صحنه‌های‌ گوناگون‌ انقلاب‌، الگو و جلو بودید، فداکاری‌ کردید و همه‌ جا معنویت‌ و روحانیت‌ انقلاب‌ را به‌ اثبات‌ رساندید.

مردم‌ قم‌ همچنان‌ که‌ از روز اول‌، این‌ شجره‌‌ طیبه‌ را در خود پذیرفتند و به‌ آن‌ کمک‌ کردند و از آن‌ حراست‌ و دفاع‌ نمودند و وقتی‌ لازم‌ شد و نوبت‌ آن‌ پیش‌ آمد، اولین‌ قدم‌ را در راه‌ جهاد بزرگ‌ اسلامی‌ برداشتند و همچنان‌ که‌ بعد از پیروزی‌ انقلاب‌ ـ چه‌ در جنگ‌ و چه‌ در میدان‌ سیاسی‌ و چه‌ در تمام‌ جریانات‌ دیگر ـ همواره‌ در صفوف‌ مقدم‌ قرار داشتند، در آینده‌ هم‌ همین‌ موقعیت‌ را برای‌ خود حفظ کنند.

قم‌، همیشه‌ باید آن‌ دریای‌ خروشانی‌ بماند که‌ هر جریان‌ مخالفی‌ در آن‌ حل‌ شود. باید همواره‌ آن‌ رود پربرکتی‌ باشد که‌ آثار و برکات‌ اسلامی‌ خود را به‌ سرتاسر میهن‌ اسلامی‌ و بیرون‌ آن‌ صادر کند. قم‌، مرکز انقلاب‌ و اسلام‌ است‌؛ چون‌ مرکز حوزه‌‌ علمیه‌ و علمای‌ بزرگ‌ و پرورشگاه‌ انسان هایی‌ است‌ که‌ می‌تواند انقلاب‌ و کشور و ملت‌ را در سطوح‌ مختلف‌ هدایت‌ کند. شما مردم‌ و جوانان‌ و زن‌ و مرد قم‌ و شما حزب‌اللهی‌های‌ این‌ شهر، همواره‌ باید روح‌ پاسداری‌ از این‌ ارزش ها را با همان‌ شور و خلوص‌ و اخلاصی‌ که‌ همیشه‌ داشتید، در خودتان‌ حفظ کنید.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.