شنبه 01 فوریه 14 | 13:10
به خاطر یک مشت دلار

اخراج بازیگر هالیوود به خاطر تبلیغ کالای صهیونیستی

آکسفام می‌گوید سودا استریم و سایر شرکت‌هایی که در شهرک‌های اسرائیلی کرانه غربی فعالیت می‌کنند، حقوق فلسطینیانی را نقض می‌کنند که آکسفام حامی آنهاست.


ScarJo-in-front-of-mapsبه گزارش تریبون مستضعفین، اسکارلت جوهانسن بازیگر هالیوودی به دلیل حضور در یک تبلیغ به نفع شرکت صهیونیستی از خیریه آکسفام اخراج شد.

در آگهی شرکت سودا استریم، اسکارلت جوهانسن، بازیگر و خواننده ۲۹ ساله آمریکایی به دلیل تبلیغ برای یک دستگاه خانگی تولید نوشابه گازدار اسرائیلی مورد انتقاد بنگاه خیریه آکسفام در بریتانیا قرار گرفت.

آکسفام گفته بود مشارکت در تهیه آگهی تبلیغاتی سودا استریم که کارخانه‌ای در شهرک‌های یهودی نشین دارد، با سفیر حسن نیت آکسفام بودن، در تناقض است.

اسکارلت جوهانسن در هشت سال گذشته به عنوان سفیر جهانی آکسفام مشغول فعالیت‌های بشردوستانه بوده است.

چرا سودا استریم ناقض حقوق بشر است؟

شرکت سودا استریم در کرانه اشغالی رود اردن فعالیت می‌کند و کارخانه‌ای در شهرک‌های یهودی‌نشینی دارد که طبق همه قوانین بین‌المللی (حتی ۱۹۶۸) نیز غیرقانونی و ناقض حقوق مردم فلسطین است.

 آکسفام می‌گوید سودا استریم و سایر شرکت‌هایی که در شهرک‌های اسرائیلی کرانه غربی فعالیت می‌کنند، حقوق فلسطینیانی را نقض می‌کنند که آکسفام حامی آنهاست.

به گفته این موسسه، «آکسفام مخالف هر گونه فعالیت اقتصادی در شهرک‌های یهودی‌نشین اسرائیلی است که تحت قوانین بین‌المللی،‌ به‌طور غیرقانونی ساخته شده‌اند.»

حدود ۵۵۰ هزار اسرائیلی در شهرک‌های یهودی کرانه غربی و شرق بیت‌المقدس زندگی می‌کنند. این مناطق جزو سرزمین‌هایی هستند که مطابق همه قواعد بین‌المللی به فلسطینی‌ها تعلق دارند. از همین رو نهادهای حامی فلسطینیان، خواستار تحریم محصولات شرکت سودا استریم شده‌اند.

آکسفام چیست؟

موسسه‌ی آکسفام (به انگلیسی: Oxfam) نام یکی از بزرگترین گروه‌های بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی، متشکل از ۱۵سازمان در ۹۸کشور، است.

آکسفام در سال ۱۹۴۲ در دانشگاه آکسفورد در قالب یک کمیته امدادرسانی برای مبارزه با قحطی توسط فعالان اجتماعی و دانشگاهیان آکسفورد تاسیس شد. اولین شعبات خارج از کشور آکسفام، در سال ۱۹۶۳ در کانادا تاسیس شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: