یکشنبه 17 اکتبر 10 | 16:19

افشاگري‌هاي پليس زن فرانسوي درباره نژادپرستي در پليس فرانسه

يك پليس زن فرانسوي با انتشار كتابي از موارد متعدد نژادپرستي و نقض‌ حقوق‌بشر در پشت پرده ساختار پليس فرانسه پرده برداشت.


“سهام سويد ” پليس زن فرانسوي‌ كه به مدت چهار سال در پليس فرودگاه پاريس كار مي‌كرده است، اين روزها با انتشار كتاب 265 صفحه‌اي خود در افشاي موارد نژادپرستي و نقض حقوق‌بشر در پشت پرده ساختار پليس مرزي فرانسه، سكوت طولاني مدت خود را شكست و تصميم گرفت آنچه را كه ظرف اين سال‌ها درساختار پليس فرانسه شاهد آن بوده، به زبان آورده و فاش كند.

اين پليس زن فرانسوي كه در اين كتاب به مسائل پشت پرده پليس فرانسه نظير اقدامات نژادپرستانه عليه مسافران، تحقير مهاجران در حين كنترل آن‌ها در فرودگاه، رشوه‌خواري و تبعيض ميان زن و مرد پرداخته است، در گفت‌وگو با پايگاه خبري فرانسه‌زبان “20 مينوت ” در افشاي موارد نژادپرستي و نقض حقوق‌بشر در پشت پرده ساختار پليس مرزي فرانسه اعلام كرد: «من براي همه اين مواردي كه در اين كتاب خود به آن اشاره كردم شاهد و مدرك دارم و مي‌توانم اين مدارك را در اختيار هر كس كه لازم باشد قرار دهم. آينده شغلي‌ من در پليس فرانسه ديگر نامشخص است و آنها احتمالا مرا به نقض و افشاي اطلاعات امنيتي متهم مي‌كنند؛ اما بايد بگويم كه من تمامي مدارك و شواهد لازم براي اين ادعا را در اختيار دارم و در صورت لزوم مي‌توانم آنها را ارائه دهم. به طور مثال روز جمعه گذشته خانمي كه از كنگو به فرانسه مي‌آمد، در فرودگاه اورلي به صورت توهين‌آميزي مورد كنترل قرار گرفت. من با چشمان خود شاهد بودم كه پليس‌هاي فرودگاه اين زن سياه‌پوست را عريان و برهنه كرده و سپس اعلام كردند كه اين سياه‌پوست فروشي است. در برابر اين اقدامات نبايد سكوت كرد، چرا كه اين مسائل به حقوق‌بشر ضربه مي‌زند.»

وي افزود: «نژادپرستي در پليس فرانسه ريشه دواند‌ه است و براي بهبود اوضاع كنوني بايد كميته‌اي اخلاقي تشكيل شود. كميته‌اي كه در آن پليس و عضو دولتي حضور نداشته باشد و تنها از حقوق‌دانان و قانون‌دانان و يك قاضي دادگاه تشكيل شده باشد.»

افشاگري‌هاي اين پليس فرانسوي در حال صورت مي‌گيرد كه دولت فرانسه به عنوان يكي از مدعيان حقوق‌بشر در جهان، بزرگترين موارد نقض حقوق‌بشر را در پرونده خود دارد و اقدامات نژادپرستانه و رفتارهاي تبعيض‌آميز بسياري را عليه اتباع خارجي به ويژه مسلمان انجام مي‌دهد و رفتارهاي تبعيض‌آميز در آن رشد روزافزوني را در پيش گرفته و معضل نژادپرستي در اين كشور مدعي حقوق‌بشر بيداد مي‌كند.

علاوه بر اين با نگاهي اجمالي به سوابق چند سال گذشته پليس فرانسه در مي‌يابيم كه دوران حكومت “نيكلا ساركوزي ” در فرانسه، دوران پرالتهابي است كه پليس فرانسه و نيروهاي امنيتي طي آن با شدت عمل عليه رنگين پوستان و خارجي‌تبارها، عموماً در جهت تحريك و تحقير آنها عمل ‌كرده‌اند و فضاي پرتنشي را در پرتو اين رفتارهاي نژادپرستانه به وجود ‌آورده‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.