یکشنبه 16 فوریه 14 | 15:40

تهران و ۷ شهر بزرگ در مرز هشدار آب

بررسی آمارها بیانگر این است که حجم بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در رتبه آخر ۴۶ سال گذشته قرار دارد و در واقع بدترین سال از لحاظ بارش‌ها تاکنون است.


قائم‌مقام وزیر نیرو با اعلام اینکه تهران، اصفهان، بندرعباس، مشهد، قم، شیراز، اهواز و آبادان در مرز هشدار قرار گرفته است، گفت: بدترین سال از لحاظ بارش را پشت سر می‌‌گذاریم.

ستار محمودی دیروز در نشست شورای آب با اشاره به بارش‌های یکی دو هفته اخیر گفت: بررسی آمارها بیانگر این است که حجم بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در رتبه آخر ۴۶ سال گذشته قرار دارد و در واقع بدترین سال از لحاظ بارش‌ها تاکنون است.

قائم‌مقام وزیر نیرو اظهار داشت: دخل و خرج منابع آبی در کشور نامناسب و دخل منابع آبی داخلی خالی است. محمودی گفت: برخلاف ظاهر فراوان بارش‌ها، کشور در بدترین سال بارندگی قرار دارد. وی ادامه داد: وضعیت رواناب‌های کشور نیز مناسب نیست و در زمان کنونی در رتبه ۴۴ میانگین آماری ۴۶ ساله کشور قرار دارد. وی ابراز امیدواری کرد: با بارش‌های مناسب در دو ماه آینده، حجم قابل توجهی از رواناب‌ها را در اسفند و فروردین شاهد باشیم.

به گفته وی، در حوزه آب و فاضلاب شهری و روستایی و در حوزه مدیریت منابع آب برای تمام سدهایی که مصرف آب شرب دارند، باید برنامه مشخصی تا آذر ماه سال آینده با ضریب اطمینان بالا طراحی شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: برای مشهد، بندرعباس و قم باید یک کمیته خاص ایجاد شود و به صورت دایمی بحث آب شرب این شهرها پایش شود. وی با بیان اینکه در استفاده از منابع سدها اولویت با تامین آب شرب است تصریح کرد: باید پیش‌بینی‌های دقیق‌تری در بخش آب شرب صورت گیرد و گزارش‌های ماه به ماه از طریق مدیریت منابع آب پایش شود.

محمودی با بارش برف سنگین در روزهای ۱۲ تا ۱۷ بهمن ماه امسال در استان‌های مازندران، گیلان و خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: با توجه به مشکلاتی که به لحاظ آب و برق در این مناطق به وجود آمد، شرکت‌های توانیر و مهندسی آب و فاضلاب کشور و شرکت‌های استانی از نخستین دقایق وارد عمل شدند و تمام امکانات خود را برای برطرف کردن مشکل بسیج کردند.

وی، بحث کیفیت آب شرب روستاها را بسیار مهم عنوان کرد و ادامه داد: کیفیت آب همواره خط قرمز ما بوده است. محمودی، یک ماه آینده را فرصتی طلایی برای برنامه‌ریزی مناسب برای تامین آب و پاسخگویی به نیازهای مردم مطرح کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: