پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
پنج شنبه ۰۱ اسفند ۹۲ | ۰۸:۲۰

هشدار درباره بحران انسانی در سومالی

سازمان ملل در سال جاری میلادی، ۹۳۳ میلیون دلار را برای مواجه با بحران انسانی در سومالی خواستار شد، اما به گفته گینگ تا کنون فقط ۳۶ میلیون دلار دریافت شده که «بسیار نگران کننده» است.


سازمان ملل با هشدار درباره این که بیش از ۸۵۰ نفر در سومالی نیاز مبرم به غذا دارند، شرایط این افراد را اضطراری توصیف کرد.

جان گینگ، مدیر عملیات انساندوستانه سازمان ملل روز سه شنبه ( ۲۹ بهمن) همچنین گفت که دو میلیون نفر دیگر نیز در سومالی با مشکل« ناامنی موادغذایی» روبرو هستند .

گینگ پس از سفر سه روزه به سومالی  در کنفرانسی خبری  گفت: «این آمارها بسیار بسیار زیاد است.»

وی افزود: « این آمارها این پیام ساده را  به ما می‌دهند که اوضاع در سومالی برای مردم این کشور از نظر انسانی بسیار جدی است. این وضعیت همچنین بسیار شکننده است.»

وی همچنین گفت که بخش تحلیل امنیت غذا و تغذیه برنامه جهانیغذای سازمان ملل در ماه جاری در گزارشی اعلام کرد که ۸۵۷ هزار نفر در شرایط  بحرانی حاد هستند و به کمک‌های فوری بشردوستانه نیاز دارند .

این گزارش افزود، ۷۵ درصد از ۸۵۷ هزار سومالیایی که به کمک غذایی فوری نیاز دارند به دلیل درگیری و ناامنی و کمبود مواد غذایی  مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند.

سازمان ملل در سال جاری میلادی، ۹۳۳ میلیون دلار را برای مواجه  با بحران انسانی در سومالی خواستار شد، اما به گفته گینگ تا کنون فقط ۳۶ میلیون دلار دریافت شده که « بسیار نگران کننده» است.

وی افزود از بودجه درخواستی سازمان ملل برای سال ۲۰۱۱ میلادی، ۸۶ درصد آن تامین شد اما سال گذشته فقط ۵۰ درصد بودجه مورد نیاز تامین شد.

وی گفت : « مردم سومالی قریب ۲۵ سال است که به طور بی‌وقفه مورد آزار و اذیت قرار دارند . حال نمی‌توانیم ازوظیفه خود برای بودن در کنار آن‌ها و کمک بهتقویت ایندستاوردهای شکننده چشم بپوشیم…تحقق این امر به بودجه نیاز دارد.»

سومالی پس از برکناری رئیس جمهور سابق آن در سال ۱۹۹۱، صحنه درگیری میان نیروهای دولتی و مبارزان الشباب بوده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: