چهارشنبه 26 فوریه 14 | 09:48

امریکا سه دیپلمات ونزوئلا را اخراج کرد

مخالفان از دولت مادارو به دلیل میزان جرم و جنایت و مشکلات اقتصادی انتقاد دارند و ادعا می‌کنند سیاست‌های او به کمبود کالاهای اساسی و نرخ بالای تورم منجر شده است.


روابط بین واشنگتن و کاراکاس با اخراج سه دیپلمات ونزوئلا از امریکا رو به وخامت است.

وزارت خارجه امریکا روز سه‌شنبه (۶ اسفند، ۲۵ فوریه) به تلافی اخراج سه دیپلمات کنسولگری امریکا در کاراکاس، سه دیپلمات ونزوئلا را اخراج کرد.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا گفت این دیپلمات‌های امریکایی از توطئه برای سرنگونی او حمایت می‌کردند.

جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز گفت این دیپلمات‌های ونزوئلا ۴۸ ساعت فرصت دارند تا خاک آن کشور را ترک کنند.

امریکا و ونزوئلا از سال ۲۰۱۰ در پایتخت یکدیگر سفیر ندارند. پیشتر، هوگو چاوز، رئیس جمهور پیشین ونزوئلا از پذیرش سفیر جدید امریکا خودداری کرد. در سال‌های گذشته هشت دیپلمات امریکایی از کاراکاس اخراج شدند.

این در حالی است که اعتراض‌های ضد دولتی در ونزوئلا از حدود دو هفته پیش ادامه دارد که تا کنون ۱۵ نفر کشته و ۱۵۰ نفر نیز مجروح شده‌اند.

مخالفان از دولت مادارو به دلیل میزان جرم و جنایت و مشکلات اقتصادی انتقاد دارند و ادعا می‌کنند سیاست‌های او به کمبود کالاهای اساسی و نرخ بالای تورم منجر شده است.

مادورو که امریکا را به حمایت از مخالفان متهم می‌کند، روز شنبه طرح صلح جدیدی را ارائه کرد.

وی گفت: «از همه‌ مردم ونزوئلا دعوت می‌کنم روز چهارشنبه در کنفرانس ملی صلح با همه گروه‌های سیاسی کشور، به من بپیوندند. ما مردم ونزوئلا می‌توانیم گروه‌های خشن را مهار کنیم.»

همچنین، مادورو اظهارات اخیر جان کری، وزیر خارجه امریکا درباره استفاده دولت ونزوئلا از شدت عمل «غیرقابل قبولی» علیه معترضان را نوعی «چراغ سبز» به گروه‌های خشونت‌‌‌گرا برای ادامه اقدامات خود دانست.

به گفته مادورو واشنگتن با هدف کودتا در ونزوئلا، از ناآرامی‌ها در این کشور حمایت می‌کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: