دوشنبه 10 مارس 14 | 10:28

دفاع هاشمی از ملک 750 هزار میلیارد تومانی

به کار بردن عنوان تصرف برای نهادی که نه ملک شخصی هاشمی بلکه متعلق به مردم است همان نگاه مالکانه به دانشگاه آزاد را این بار به شکلی صریح‌تر بیان کرد.


آقای هاشمی پای دانشگاه آزاد ایستاده است. او عضو هیات موسس و رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد است و در سال 90 در جریان تغییر عبدالله جاسبی، رئیس 30 ساله این دانشگاه به‌رغم رای اکثریت هیات امنای دانشگاه آزاد، حاضر به امضای حکم دانشجو نشد و رای هیات امنا را نپذیرفت تا سرانجام برادر دانشجو حکم وی را امضا کرد. هاشمی رفسنجانی دیروز بار دیگر نشان داد چقدر دانشگاه آزاد برای او مهم است.

هاشمی که در دومین نشست دست‌اندرکاران حوزه علوم‌پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی سخن می‌گفت با اشاره به اینکه الگوبرداری اساسنامه دانشگاه آزاد که از اساسنامه حسینیه ارشاد نوشته شده بود تا رژیم شاه نتواند آن را تصرف کند، اظهار داشت: رژیم شاه حسینیه ارشاد را تصرف نکرد ولی نظام اسلامی دانشگاه آزاد را تصرف کرد. هاشمی در حالی نظام جمهوری اسلامی را با رژیم پهلوی مقایسه و موضوع اساسنامه حسینیه ارشاد را مطرح کرد که اساسا نسبت دانشگاه آزاد با حسینیه ارشاد قیاسی کاملا مع‌الفارق است. آیا دانشگاه آزاد مایملک شخصی آقای هاشمی است؟ دانشگاهی که از ابتدای انقلاب توانسته با کمک بودجه عمومی و بیت‌المال اکنون ارزشی قریب به 750 هزار میلیارد تومان داشته باشد آیا ملک خصوصی است؟ کمک‌های دولتی و حکومتی به این دانشگاه چه سهمی در ایجاد این سرمایه داشته است؟ اما آقای هاشمی آن را یک ملک شخصی می‌داند همانطور که در سال 89 تلاش کرد تا از طریق علی عباسپور تهرانی، باجناق جاسبی در مجلس هشتم طرح وقف اموال دانشگاه آزاد را مصوب کند اما نتوانست. موضوعی که با نقل قولی از رهبر انقلاب مبنی بر موافقت ایشان بر وقف دانشگاه آزاد همراه و سرانجام توسط دفتر ایشان تکذیب شد.

آقای هاشمی به صورتی درباره دانشگاه آزاد صحبت می‌کند که مشخص می‌شود تا چه اندازه پای این دانشگاه ایستاده است. به نظر می‌رسد این ایستادگی به این دلیل است که احساس می‌کند این دانشگاه جزو سرمایه‌ها و دارایی‌های اوست. به کار بردن عنوان تصرف برای نهادی که نه ملک شخصی هاشمی بلکه متعلق به مردم است همان نگاه مالکانه به دانشگاه آزاد را این بار به شکلی صریح‌تر بیان کرد. جدای از این موضوع مقایسه حسینیه ارشاد با یک ساختمان مشخص آن هم در تهران با دانشگاه آزاد که بنابر آنچه خود این دانشگاه می‌گوید بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان است، چندان معقولانه به نظر نمی‌رسد. در حقیقت مقایسه نهادی با چنین حجمی از سرمایه با یک حسینیه در تهران قیاس قابل قبولی نیست.

هاشمی همچنین به شکایت از این موضوع یعنی تصرف دانشگاه آزاد! به قوه‌قضائیه اشاره کرد و با انتقاد از قوه‌قضائیه اظهار داشت: در این زمینه شکایت کردیم و در نهایت پس از یک بار متوقف شدن بررسی این موضوع، دستگاه قضایی صدای قاضی را خفه کرد و به او اجازه ادامه بررسی در این باره را نداد. عضو هیات موسس دانشگاه آزاد در بخش دیگری از سخنان خود به برخی اخبار مبنی بر حمایت‌های انتخاباتی دانشگاه آزاد اشاره کرد و ضمن تکذیب آن اظهار داشت: در 8 سال گذشته به دانشگاه آزاد اسلامی به مانند یک رقیب سیاسی نگاه شد و عده‌ای آن را تصرف کردند اما‌ ای‌کاش باتصرف آن به توسعه آن می‌پرداختند اما این کار را نکردند و در حالی که باید هر کسی سندی از استفاده انتخاباتی از دانشگاه آزاد دارد بیاورد اما کوچک‌ترین سندی وجود ندارد. این اظهارات هاشمی در حالی صورت گرفت که دانشگاه آزاد در دوره مدیریت عبدالله جعفرعلی جاسبی، از چهره‌های مورد حمایت و نزدیک به هاشمی‌رفسنجانی، همواره از سوی منتقدان به سوءاستفاده از این دانشگاه در راستای مسائل انتخاباتی متهم بوده و در این باره اسنادی نیز تاکنون در رسانه‌‌ها منتشر شده است.

یکی از اسناد مورد اشاره منتقدان درباره تلاش‌های انتخاباتی مسؤولان دانشگاه آزاد به صورتجلسه‌ای مربوط می‌شود که طی آن حسین امیدوار، مشاور عبدالله جاسبی و مدیرکل وقت تشکل‌های سیاسی دانشجویی دانشگاه آزاد از اساتید و دانشجویان و تشکل‌های این دانشگاه می‌خواهد که در انتخابات 88 از میرحسین موسوی حمایت کنند. در این جلسه که اساتید دانشگاه و نماینده جاسبی و برخی مسؤولان تشکل‌های دانشجویی حضور دارند، پس از بحث‌های مفصل در نهایت تصمیم گرفته می‌شود که دانشگاه آزاد از طریق اساتید و تشکل‌ها به طور رسمی با ستاد میرحسین موسوی همکاری کند. در این جلسه برنامه‌ریزی می‌شود که از میرحسین موسوی در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات که فائزه و فاطمه هاشمی در آن حضور دارند، دعوت به عمل‌ آید. علاوه بر این سند نیز در برهه‌هایی اسناد و گزارش‌هایی درباره نقش برخی مدیران ارشد دانشگاه آزاد در حوادث پس از انتخابات 88 منتشر شده بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: