جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۲ | ۱۶:۳۰

کشورهای کارائیب از اروپا شکایت می‌کنند

در این طرح آمده است قربانیان جنایات اروپایی‌ها علیه بشریت و نوادگان آنها حق قانونی برخوردار شدن از عدالت را به شکل دریافت غرامت و لغو بدهی دارند.


ده‌ها کشور حوزه دریای کارائیب موافقت کردند که علیه کشورهای اروپایی که در تجارت برده داری در قرن‌های ۱۷ و ۱۸ نقش داشتند، دست به اقدام قانونی بزنند.

۵۰ تن از سران دولت‌های جامعه کشورهای کارائیب روز دوشنبه (۱۹ اسفند)  طی یک نشست غیرعلنی در کشور سنت وینسنت و گرنادین‌ها با طرحی برای دریافت غرامت از کشورهای اروپایی که در برده داری نقش داشتند، موافقت کردند.

بر اساس این طرح ۱۰ نکته‌ای، کشورهایی مانند انگلیس، فرانسه، اسپانیا، پرتغال و هلند باید بابت طیفی از مسائل شامل انتقال برده‌ها از آفریقا به کشورهای غربی، برده داری، نسل کشی و آپارتاید نژاد پرستانه به طور رسمی عذرخواهی کنند.

در این طرح آمده است قربانیان جنایات اروپایی‌ها علیه بشریت و نوادگان آنها حق قانونی برخوردار شدن از عدالت را به شکل دریافت غرامت و لغو بدهی دارند.

این طرح می‌افزاید: «بیش از ۱۰ میلیون آفریقایی از خانه‌های خود دزدیده شده و به عنوان اموال و دارایی‌های مردم اروپا با اجبار به کارائیب انتقال داده شدند. تجارت برده داری در کشورهای حوزه اقیانوس اطلس بزرگترین مهاجرت اجباری در تاریخ بشریت است و از لحاظ میزان بی‌رحمی انسان به انسان هیچ مورد مشابهی ندارد.»

جامعه کشورهای کارائیب همچنین تصمیم گرفت که یک کنفرانس بین المللی را در مورد این مسئله برگزار کند و از کشورهایی که از تجارت برده داری سود برده‌اند، برای حضور در این کنفرانس دعوت می‌کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: