یکشنبه 16 مارس 14 | 13:29

اردنی‌ها لغو توافق‌نامه با اسرائیل را خواستارند

پس از قتل رائد زعیتر، قاضی اردنی، به دست نیروهای رژیم اسرائیل در پایانه‌ی « شیخ حسین» (Allenby Bridge Terminal) در مرز میان اردن و کرانه‌ی اشغال‌شده‌ی باختری صحنه‌ی اعتراضات ضد اسرائیلی شده است.


به گزارش پرس تی‌وی، یک تحلیل‌گر سیاسی می‌گوید اردنی‌ها با پیمانی که کشورشان در سال ۱۹۹۴ با اسرائیل امضا کرده مخالفند چرا که این پیمان اختیار آن‌ها را به دست این رژیم  قرار داده است.

ناصر العمری روز شنبه ( ۲۴ اسفند، ۱۵ مارس) در گفت و گو با پرس‌ تی‌وی گفت: «این توافق‌نامه‌ی صلحی است که اختیار اردن را به دست اسرائیلی‌ها داده است. داشتن روابط با اسرایئل همواره موجب خشم مردم اردن بوده است.»

این تحلیل‌گر سیاسی یادآور شد: «درخواست‌ها برای اخراج سفیر اسرائیل و لغو پیمان صلح ۱۹۹۴ با تل آویو از جمله مواردی است که اردنی‌ها درباره‌ی آن اتفاق نظر دارند.»

این تحلیل‌گر استدلال کرد مردم اردن این توافق‌نامه را ابزاری برای ماندن رژیم اردن بر سر قدرت تلقی می‌کنند.

اردن از روز دوشنبه پس از قتل رائد زعیتر، قاضی اردنی، به دست نیروهای رژیم اسرائیل در پایانه‌ی « شیخ حسین» (Allenby Bridge Terminal) در مرز میان اردن و کرانه‌ی اشغال‌شده‌ی باختری صحنه‌ی اعتراضات ضد اسرائیلی شده است.

مقام‌های اسرائیلی‌ای که کنترل این مرز را در اختیار دارند ادعا می‌کنند زعتیر تلاش کرده‌بود سلاح یک سرباز را در این گذرگاه مرزی از وی بگیرد.

این قتل موجب اعتراضات خیابانی در سراسر اردن موجب شد.

اردنی‌ها از دولت می‌خواهند تا سفیر اسرائیل را در امان اخراج و پیمان صلح ۱۹۹۴ با این رژیم را لغو کند.

نمایندگان مجلس اردن اوایل هفته‌ی جاری قتل این قاضی را نقض این پیمان صلح دانسته و آن را محکوم کردند.

وکلا و قضات نیز با برپایی اعتراضات در مقابل ساختمان دادگستری در امان اخراج دیپلمات‌های اسرائیلی را از این کشور عربی خواستار شدند.

مجلس اردن در ماه فوریه به اتفاق آراء اخراج سفیر اسرائیل و فراخوانی سفیر امان را خواستار شد. این  درخواست پس از آن مطرح شد که پارلمان رژیم اسرائیل اداره‌ی مکانی مقدس در القدس (اورشلیم) که اردنی‌ها اداره‌ی آن را برعهده داشته‌اند به بحث گذاشت.

اما کابینه‌ی اردن تا کنون در قبال این رای، که غیرالزام‌آور بوده‌است، هیچ اقدامی انجام نداده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: