دوشنبه 17 مارس 14 | 10:55

دستمزد کارگران هنوز با خط فقر فاصله دارد

اگر ماده 41 قانون کار و بندهای 1 و2 قانون رعایت می‌شد تعیین حداقل مزد کارگران بر مبنای نرخ واقعی تورم صورت می‌گرفت و سبد معیشت کارگران هم فاصله زیادی تا خط فقر و تورم نداشت.


رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور با انتقاد از افزایش 25 درصدی دستمزد کارگران، گفت: انتظار داشتیم در دولت یازدهم دستمزد کارگران به نرخ تورم و خط فقر نزدیکتر شود.

 

فتح‌الله بیات گفت: برخی وعده می‌دهند که سال آینده نرخ تورم پایین می‌آید و به 25 درصد می‌رسد ولی کسی نمی‌تواند با اطمینان بگوید که وقتی قیمت حامل‌های انرژی بالا می‌رود تورم 25 درصد می‌شود.

 

وی با ابراز گله‌مندی از افزایش 25 درصدی حداقل دستمزد گفت: اگر ماده 41 قانون کار و بندهای 1 و2 قانون رعایت می‌شد تعیین حداقل مزد کارگران بر مبنای نرخ واقعی تورم صورت می‌گرفت و سبد معیشت کارگران هم فاصله زیادی تا خط فقر و تورم نداشت.

 

به گفته رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور بر اساس برآوردهای صورت گرفته دستمزد کارگران در طول سالهای گذشته از رقم واقعی دور مانده و حتی نسبت به خط فقر و تورم فاصله زیادی داشته است.

 

بیات اظهار کرد: انتظار داشتیم که در دولت یازدهم برخلاف دولتهای قبلی فاصله دستمزد کارگران با تورم و خط فقر کمتر شود تا کارگران در فشار و تنگنا قرار نگیرند.

 

وی همچنین با اشاره به مصوبه افزایش کمک هزینه خواربار کارگران در شورای عالی کار گفت: بن خواربار کارگران چندین سال ثابت باقی مانده بود ولی امسال 50 هزار تومان شد و با مصوبه اخیر شورای عالی کار با 30 هزار تومان افزایش به 80 هزار تومان در سال 93 رسید با این حال حق مسکن کارگران که از سال قبل اضافه شده بود امسال در شورای عالی کار تغییری نکرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.