چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۲ | ۰۹:۵۶

حجم و کالری غذا باید در فصل بهار کاهش یابد

براساس یک سنت قدیمی در کشور ما افراد همزمان با خانه تکانی منازل خود در فصل بهار با حجامت و مصرف مسهل های خفیف، بدن خود را خانه تکانی می کردند.


ایرانی های قدیم همزمان با خانه تکانی منازل خود در فصل بهار با رعایت نکات طب سنتی و تغییر در ر‍ژیم غذایی، بدنشان را نیز خانه تکانی می کردند.

عضو انجمن تحقیقات طب سنتی ایران در آستانه فرا رسیدن سال نو به هموطنان ایرانی توصیه کرد با تغییر فصل، عادات غذایی خود را با تغییرات آب و هوایی هماهنگ کنند.
دکتر فاطمه مرادی با بیان اینکه با شروع فصل گرما، بدن به کالری کمتری نیاز دارد گفت: فصل بهار از دیدگاه طب سنتی از اواخر بهمن و اوایل اسفندماه و با گرم شدن محسوس دما آغاز می شود که با این تغییرات دمایی، بدن به طور طبیعی سعی می کند موادی که از فصل سرما در بدن انباشته شده است را رقیق کرده و دفع کند.
*حجم و کالری غذا باید در فصل بهار کاهش یابد 
وی ادامه داد: بنابراین افراد با شروع فصل بهار باید ضمن کاهش حجم غذای خود، از غذاهای کم کالری استفاده کنند تا بدن بتواند عملیات پاکسازی و دفع مواد زائد را به راحتی انجام دهد و فشاری به آن وارد نشود.
این دستیار (رزیدنت) طب سنتی، انواع آش و سوپ های کم کالری که گوشت کمتر و سبزیجات بیشتری در آن استفاده شده است را بهترین غذا برای فصل بهار عنوان کرد.
مرادی خاطرنشان کرد: آش های پرکالری مانند آش رشته، غذای مناسبی برای ایام بهار نیست.
وی درباره پاکسازی بدن در فصل بهار نیز گفت: در گذشته مرسوم بود که افراد با آغاز فصل گرما حجامت می کردند اما باید دقت کرد که بدن باید شرایط کافی را برای انجام این عمل داشته باشد و این کار حتما با توصیه درمانگر طب سنتی باشد زیرا همه افراد نیاز به حجامت ندارند و بسته به مزاج آنها باید روش های درمانی متفاوتی اعمال شود.
به گفته عضو انجمن تحقیقات طب سنتی ایران، حجامت درصورت تشخیص و تایید درمانگر طب سنتی، می تواند جلوی بروز بسیاری از آلرژی ها و حساسیت های فصلی را در فصل بهار بگیرد.
مرادی توضیح داد: آن بخش از مواد زائد که در بدن جمع شده و با شروع فصل بهار، طبیعت بدن به دفع آنها گرایش دارد درصورتیکه در بدن باقی بمانند و فرصت دفع نداشته باشند به صورت آلرژی فصلی، مشکل و حساسیت پوستی یا حتی تشدید درد مفاصل در برخی افراد جلوه گر می شود.
*استفاده از مسهل های خفیف و حجامت برای پاکسازی بدن در فصل بهار 
مرادی یادآور شد: براساس یک سنت قدیمی در کشور ما افراد همزمان با خانه تکانی منازل خود در فصل بهار با حجامت و مصرف مسهل های خفیف، بدن خود را خانه تکانی می کردند.
وی اضافه کرد: خوردن غذاهایی مانند آش اسفناج یا آش آلو که سیستم گوارش را به فعالیت بیشتری وا می دارد همانند مسهل عمل می کند و مواد باقیمانده از ماه های سرد سال، در فصل بهار از بدن دفع می شود.
مرادی تصریح کرد که بروز مشکلات و حساسیت های احتمالی در فصل بهار برای همه افراد یکسان نیست و به مزاج آنها بستگی دارد و به عنوان مثال، افرادی با مزاج گرم بیشتر دچار مشکل می شوند و نیاز بیشتری به پاکسازی بدن دارند.
وی مجددا تاکید کرد که هرگونه پاکسازی یا اعمالی مانند حجامت باید حتما با نظر درمانگر طب سنتی و متخصصان این حوزه باشد و شرایط و مزاج افراد حتما لحاظ شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: