شنبه 29 مارس 14 | 23:54

مفتی اهل سنت: جنگ مذهبی حرام است

در تماس با برخی گروه های افراطی اهل سنت گفته ام که شما دشمن اصلی تان را فراموش کرده اید و با شیعیان وارد جنگ شده اید در حالی که دشمن اصلی، صهیونیست ها هستند که در قرآن کریم هم بر اوج دشمنی شان نسبت به مسلمان ها تاکید شده است.


مفتی اهل سنت عراق با تاکید بر این که اختلافات فکری و مذهبی نباید منجر به نزاع شود ، تصریح کرد به راه انداختن جنگ مذهبی حرام است.

به گزارش تارنمای نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، شیخ مهدی احمد الصمیدعی مفتی اهل سنت و جماعت عراق در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین رضا اسکندری مسئول نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق افزود ، شیعه و اهل سنت باید برای جلوگیری از این نزاع ها اقدام کنند و پیشگام همه این افراد باید علما باشند و آنان قبل از همه وارد عمل شوند.

وی با تاکید بر رویکرد عالمانه در گفتگوهای مذهبی و اشاره به برخی محورها برای همکاری علمای شیعه و سنی در جهت تحقق اهداف اسلامی و تقریبی گفت: مهم ترین نهادهای دینی باید در اختیار افراد معتدل قرار بگیرد. امروز برخی از مراکز دینی خودشان تبدیل به مرکز فتنه جویی و فتنه انگیزی شده اند و در راستای اهداف دشمن حرکت می کنند.

مفتی اهل سنت عراق تصریح کرد: اگر علمای دلسوز دور هم بنشینند و برنامه ریزی کنند، جلوی بسیاری از مشکلات و آسیب ها گرفته خواهد شد.

شیخ الصمیدعی به برخی تلفن های تهدید آمیز که از سوی چهره های افراطی به خاطر مواضع اعتدالی ایشان صورت گرفته اشاره کرد و گفت: آنها دشمن اصلی شان را رها کرده اند و شناخت درستی از جریانات موجود در جهان اسلام ندارند. در تماس با برخی گروه های افراطی اهل سنت گفته ام که شما دشمن اصلی تان را فراموش کرده اید و با شیعیان وارد جنگ شده اید در حالی که دشمن اصلی، صهیونیست ها هستند که در قرآن کریم هم بر اوج دشمنی شان نسبت به مسلمان ها تاکید شده است.

وی ادامه داد: بدون تردید، خون کسی که شهادتین را بر زبان جاری می کند، حرمت دارد و کشتن اش حرام است. اما متاسفانه تکفیر، بلای جان جامعه اسلامی شده است و علمای جهان اسلام باید برای جلوگیری از این کشتارها وارد میدان بشوند.

مفتی اهل سنت و جماعت عراق با بیان اینکه مذاهب مختلف اسلامی همواره در طول تاریخ وجود داشته اند، گفت: نه تنها شیعیان با اهل سنت که اهل سنت نیز درون مذاهب خودشان دارای اختلافات فکری و فتوایی هستند اما اختلافات فکری و مذهبی نباید منجر به نزاع مذهبی شود. شیعه و اهل سنت باید برای جلوگیری از این نزاع ها اقدام کنند و پیشگام همه این افراد باید علما وارد عمل شوند.

این مقام دینی عراقی با تاکید بر اینکه اشتراکات بین مسلمانان بسیار زیاد است و باید بر روی اشتراکات تاکید کنیم ، گفت: متاسفانه جهل و بداندیشی گروهی از مسلمانان، نتیجه ای جز کشتار و قتل و تعدی به کودکان و زنان بی گناه نداشته است. من سنی ام و تو شیعه هستی و این اختلاف ها طبیعی است؛ اما بدون تردید، نزاع بین ما و جنگ با یکدیگر حرام است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: