سه‌شنبه 01 آوریل 14 | 16:46

قیمت گاز صادراتی روسیه‌به‌اوکراین سه‌برابر شد

به گفته مقام های شرکت گازپروم، بدهی اوکراین به روسیه بابت واردات گاز، به بیش از ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است.


به گزارش تریبون مستضعفین، بی‌بی‌سی فارسی نوشت:

در حالی که تنش ها بر سر تحولات هفته های اخیر در اوکراین و واکنش روسیه به همه پرسی الحاق شبه جزیره کریمه (منطقه ای خودمختار از اوکراین) همچنان ادامه دارد، گازپروم، شرکت گاز روسیه، اعلام کرده است که قیمت گاز صادراتی را به اوکراین، بالا برده است.

بنا بر این گزارش، با تصمیم روسیه قیمت گاز صادراتی به اوکراین، بیش از سه برابر شده است. الکسی میلر، مدیر عامل شرکت گازپروم گفته است که دلیل این افزایش قیمت، بدهی عقب افتاده اوکراین است.

به گفته مقام های شرکت گازپروم، بدهی اوکراین به روسیه بابت واردات گاز، به بیش از ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است.

یک روز پیش از این، نمایندگان دوما، (پارلمان روسیه) رای به توقف پرداخت نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار به اوکراین بابت استفاده از بندر سواستوپل داده بودند. ناوگان نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه در این بندر مستقر است و به دلیل تعلق شبه جزیره کریمه به اوکراین، روسیه بابت استفاده از آن اجاره پرداخت می‌کرده است.

یک نماینده دوما گفته است که شبه جزیره کریمه، اینک بخشی از خاک روسیه شده است و مسکو دیگر تعهدی برای پرداخت اجاره به اوکراین ندارد.

در جریان همه پرسی که اواسط ماه مارس (اواخر اسفند ۱۳۹۲) در کریمه انجام شد، نتیجه آن تمایل ساکنان این شبه جزیزه خودمختار به جدایی از اوکراین و الحاق به روسیه اعلام شد.

اتحادیه اروپا و آمریکا نتیجه این همه پرسی را به رسمیت نشناخته اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: