پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۳ | ۰۹:۳۶

راهپیمایی‌ به احترام حوثی‌های کشته شده

بعد از اینکه حوثی‌ها سه ماه پیش کنترل استان عمران را بدست گرفتند، مبارزه مسلحانه بین حوثی‌ها و قبیله نشینان حامی سلفی‌ها به این استان نیز کشیده شد.


معترضان یمنی به یاد ۷ شیعه حوثی که در غرب این کشور کشته شدند، در یک تظاهرات گسترده شرکت کردند.

هزاران یمنی روز شنبه (۱۶ فروردین، ۵ آوریل) به خیابان‌ها آمده و کشتار هفته گذشته معترضان حوثی به دست نیروهای ارتش در شهر عمران را محکوم کردند.

طبق گزارش‌ها، قربانیان قصد شرکت در یک تظاهرات ضد دولتی را داشتند.

تظاهرکنندگان همچنین از دولت خواستند که استعفا داده و راه را برای تشکیل یک کابینه جدید که نماینده تمام گروه‌های یمنی باشد، هموار کند.

حوثی‌ها در ماه مارس با برگزاری تظاهرات در عمران خواستار کناره گیری دولت یمن به دلیل فساد گسترده در این کشور فقر زده شدند.

حوثی‌ها سال‌‎هاست که با دولت مرکزی در صنعا در حال مبارزه هستند. آنها می‌گویند دولت جمعیت شیعه را از لحاظ سیاسی، اقتصادی و مذهبی به حاشیه رانده و حقوق مدنی آنها را نقض می‌کند.

مبارزان حوثی از ماه ژانویه در حال مبارزه شدید با قبیله نشینانی هستند که به گفته آنان به گروه‌های سلفی که در شهر دماج استان صعده با حوثیان می‌جنگند، کمک می‌کنند.

بعد از اینکه حوثی‌ها سه ماه پیش کنترل استان عمران را بدست گرفتند، مبارزه مسلحانه بین حوثی‌ها و قبیله نشینان حامی سلفی‌ها به این استان نیز کشیده شد.

دولت یمن در ماه فوریه به عنوان بخشی از فرایند گذار سیاسی، با تبدیل این کشور عربی به یک فدراسیون موافقت کرد. بر اساس این سیستم، چهار اقلیم در شمال و دو اقلیم در جنوب یمن شکل می‌گیرد.

اما طرح دولت با مخالفت شدید جدایی طلبان جنوبی و مبارزان حوثی روبرو شد؛ آنها می‌گویند این طرح یمن را به مناطق فقیر و ثروتمند تقسیم می‌کند.

ساکنان جنوبی یمن نیز می‌گویند دولت مرکزی در صنعا آنها را از لحاظ اقتصادی و سیاسی به حاشیه رانده است.

یمن فقیرترین کشور عرب است و ۴۰ درصد جمعیت آن روزانه با ۲ دلار یا کمتر امرار معاش کرده و یک سوم جمعیت آن نیز از گرسنگی مزمن رنج می‌برد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: