سه‌شنبه 08 آوریل 14 | 15:11

از افشای چهره واقعی ترکیه در منطقه تا شادی «حماس» برای اردوغان

طی هفته های اخیر و در نتیجه تحولاتی که بر اثر اختلافات سیاسی داخلی در ترکیه روی داد، موارد متعددی از رویکرد واقعی دولت آنکارا نسبت به سوریه افشا شده است. سایت تحلیلی «المانیتور» ضمن اشاره به یکی از جدیدترین موارد اشاره شده در این زمینه، به پیروزی مجدد حزب اردوغان در انتخابات شهرداری ها و استقبال برخی گروه های عضو سابق مقاومت از این پیروزی نیز پرداخته است.


طی هفته های اخیر و در نتیجه تحولاتی که بر اثر اختلافات سیاسی داخلی در ترکیه روی داد، موارد متعددی از رویکرد واقعی دولت آنکارا نسبت به سوریه افشا شده است. سایت تحلیلی «المانیتور» ضمن اشاره به یکی از جدیدترین موارد اشاره شده در این زمینه، به پیروزی مجدد حزب اردوغان در انتخابات شهرداری ها و استقبال برخی گروه های عضو سابق مقاومت از این پیروزی نیز پرداخته است.

یکی از مقامات رسمی ترکیه به تازگی تأیید کرده که حادثه تروریستی یک سال پیش در «ریحانلی»، کار گروه های تروریستی وابسته به القاعده بوده است. این در حالی است که از سال گذشته تاکنون، ادعا می شد حادثه مذکور توسط عوامل وابسته به دولت سوریه ترتیب داده شده است.

روز یازدهم مه 2013، شهر ریحانلی در مرکز ترکیه با سوریه هدف حمله با دو خودروی بمب گذاری شده قرار گرفت که در نتیجه آن، 52 نفر کشته و 146 نفر نیز زخمی شدند. حدود دو هفته بعد، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه مدعی شد که دولت سوریه در پشت این ماجرا بوده است. وی همچنین ضمن حمله به برخی اعضای حزب جمهوری خواه خلق (حزب مخالف دولت) ترکیه که با بشار اسد دیدار کرده بودند، این افراد را نیز در حمله مذکور دخیل دانست.

اردوغان حتی پا را از این نیز فراتر گذاشت و پس از وقوع اعتراضات مردمی، معروف به «اعتراضات پارک گزی»، مدعی شد این وقایع نیز ادامه ماجرای ریحانلی بوده و توسط همان عوامل برنامه ریزی شده است. به این ترتیب، طی یک سال اخیر، همواره انگشت اتهام مقامات دولت آنکارا در واقعه مذکور متوجه دولت سوریه بود.

اما تحولات هفته های اخیر که با افشای فایل های صوتی مربوط به مقامات ترکیه و افشای توطئه دولت آنکارا برای انجام اقدام نظامی علیه سوریه به بهانه های ساختگی به اوج خود رسید و دولت اردوغان را برای توجیه سیاست های داخلی و خارجی خود در موقعیت دشواری قرار داد، سرانجام منجر شد که یکی از مقامات این دولت واقعیت را بر زبان رانده و عامل واقعی انجام حمله ریحانلی را معرفی کند.

در این راستا، در جریان جلسه اخیر شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا در تاریخ 27 مارس، تاجان ایلدم، نماینده ترکیه در این سازمان اذعان کرد کهگروه های وابسته به القاعده مسئولیت انجام اقدامات تروریستی ریحانلی را بر عهده داشته اند.

وی در میان صحبت های خود، در این زمینه گفت: «اخیراً یک بمب گذاری در مرکز شهر ریحانلی که توسط عناصر وابسته به القاعده در سوریه انجام گرفت، به کشته شدن 52 نفر و زخمی شدن 146 نفر دیگر منجر شد». وی همچنین اشاره کرده که پس از آن نیز در مواردی نیروهای وابسته به القاعده از خاک سوریه به ترکیه نفوذ کرده و نیروهای ترکیه را مورد حمله قرار داده اند.

شاید بتوان گفت پس از افشای فایل صوتی مربوط به وزیر خارجه و چند تن از مقامات امنیتی ترکیه در آن از تلاش برای ایجاد بهانه ای جهت حمله به سوریه سخن گفته می شد، افشاگری اخیر نماینده ترکیه مهمترین خبری باشد که طی دو هفته اخیر، درباره سیاست های دولت آنکارا نسبت به سوریه منتشر شده است.

گفتنی است در فایل صوتی مذکور، هاکان فیدان، رئیس سازمان اطلاعات ترکیه پیشنهاد می کرد که در صورت لزوم، ترکیه می تواند عناصر شبه نظامی را به داخل سوریه بفرستد تا در آنجا برخی منافع ترکیه را هدف قرار دهند و به همین بهانه، دولت آنکارا بتواند زمینه اقدام نظامی علیه سوریه را فراهم کند.

به این ترتیب، می توان گفت در چند هفته گذشته، بیش از هر زمان دیگری ماهیت واقعی سیاست های دولت ترکیه نسبت به روند اوضاع در سوریه آشکار و مشخص شده که بر خلاف ادعاهای مقامات این دولت، ترکیه هیچ دغدغه بشردوستانه ای نسبت به سوریه نداشته و سیاست هایش تنها از تلاش برای حاکم کردن گروه های وابسته به خود در این کشور نشأت می گیرد.

اما جالب اینکه همین گروه های وابسته به حزب حاکم ترکیه – که البته برخی از آن ها زمانی این وابستگی را انکار می کردند و خود را خیرخواه مردم سوریه می دانستند – اکنون نیز با وجود افشای ماهیت واقعی رویکرد ترکیه نسبت به سوریه، همچنان به پیروی بی قید و شرط از سیاست های آنکارا ادامه داده و از آشکار شدن این پیوندها نیز هراسی ندارند.

در همین زمینه، المانیتور در مطلب دیگری به واکنش سازمان فلسطینی «حماس» به پیروزی اخیر حزب حاکم ترکیه در انتخابات شهرداری ها پرداخته و از شور و شوق اعضای این سازمان در پی پیروزی مذکور خبر داده است.

به نوشته این سایت، هزاران تن از اعضای حماس در اردوگاه آوارگان «جبلیه» در بخش شمالی نوار غزه، روز 31 مارس با شرکت در یک تجمع گسترده پیروزی اردوغان در انتخابات شهرداری های ترکیه را جشن گرفته و در به پایکوبی و توزیع شیرینی پرداخته اند.

از سوی دیگر مقامات رسمی این سازمان نیز در ارسال پیام های تبریک برای اردوغان و مقامات حزب عدالت و توسعه، گوی سبقت را از یکدیگر ربوده و چه به طور رسمی و چه در صفحات شخصی خود در شبکه های اجتماعی پیام های تبریکی را خطاب به حزب مذکور ارسال کرده اند.

گفتنی است حماس که از مدت ها پیش به واسطه حضور در محور مقاومت، تحت حمایت بشار اسد توانسته بود دفتری را در دمشق برای خود تأسیس کند، همزمان با اوج گیری درگیری ها در سوریه، با ترکیه و قطر همراه شده و به موضع گیری های شدید علیه دولت سوریه پرداخت. همین امر سبب شد که اعضای این سازمان از سوریه اخراج شوند.

اما هرچند در آن زمان رهبران حماس انگیزه های انسان دوستانه و حمایت از مردم سوریه را دلیل و انگیزه مخالفت خود با دولت سوریه عنوان می کردند. پس از آشکار شدن تدریجی ماهیت واقعی وضاع در سوریه نیز از این حمایت ها دست برنداشته و به هر حال تحت لوای ترکیه به سیاست های خود در این زمینه ادامه دادند و اکنون نیز که رویکرد ترکیه بیشتر از هر زمان دیگری مشخص شده، مقامات و اعضای حماس از علنی کردن پیوندهای خود با دولت اردوغان ابایی ندارند.

البته شاید این روند دستاورد مثبتی نیز داشته که در قالب آشکار شدن نیات و اهداف واقعی این سازمان فلسطینی – که زمانی ادعای عضویت در محور مقاومت در منطقه را داشت – نمود پیدا کرده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: