پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۳ | ۰۹:۰۲

«حاضرم بابت تسخير سفارت عذرخواهی كنم»

ابراهيم اصغرزاده از طراحان اشغال سفارت امريكا در تهران مي‌گويد از هيچ تلاشي كه در چارچوب منافع ايران، به حل و فصل كدورت ميان ايران و امريكا بر سر ماجراي گروگانگيري بينجامد، فروگذار نمي‌كند، «حتي اگر متضمن عذرخواهي باشد».


ابراهيم اصغرزاده از طراحان اشغال سفارت امريكا در تهران مي‌گويد از هيچ تلاشي كه در چارچوب منافع ايران، به حل و فصل كدورت ميان ايران و امريكا بر سر ماجراي گروگانگيري بينجامد، فروگذار نمي‌كند، «حتي اگر متضمن عذرخواهي باشد». او همچنين با بيان اينكه درك مي‌كند موضوع سفارت براي امريكايي‌ها همچون يك «كابوس» بوده، گفته كه «با خانواده گروگان‌ها ابراز همدردي مي‌كنم.»

اصغرزاده اين سخنان را در گفت‌وگويي با سايت فارسي بي‌بي‌سي بيان كرده است؛ گفت‌وگويي كه به بهانه جنجال بر سر معرفي حميد ابوطالبي، سفير سابق ايران در ايتاليا، بلژيك و استراليا به عنوان نماينده ايران در سازمان ملل متحد انجام شده است. اقدامي كه بار ديگر داستان كهنه گروگانگيري و اشغال سفارت امريكا در تهران را به موضوع داغ رسانه‌ها تبديل كرده است.

ابراهيم اصغرزاده در اين گفت‌وگو، چالش بر سر صدور ويزا براي ابوطالبي نماينده تازه ايران در سازمان ملل را حاصل بزرگنمايي «تندروها» دانسته و گفته است: «بيش از سه دهه است كه گروگانگيري به نظرم به تاريخ سپرده شده و فقط توسط نيروهاي تندرو به عنوان ابزاري براي به هم زدن روندهاي آشتي به كار گرفته مي‌شود.»

او با بيان اينكه «اگر قضيه گروگانگيري هم نبود مطمئنم كه نيروهايي در داخل امريكا و ايران تلاش مي‌كردند وضعيت جديدي را كه پيش مي‌آيد، به هم بزنند»، افزود: «در طول سه دهه گذشته بار‌ها شرايطي پيش آمده كه سياستمداراني هم از طرف ايران و هم امريكا تلاش كرده‌اند كه رابطه بين دو كشور را بهبود ببخشند اما يك عده اين بازي را به هم زده‌اند و تقصير‌ها را گردن يك حادثه تاريخي انداخته‌اند كه بيش از 30 سال پيش رخ داده است.»

 1. حسین
  ۲۰ فروردین ۱۳۹۳

  جاهل را نمی بینی مگر در حالت افراط یا در حالت تفریط
  امیرالمؤمنین علی علیه السلام

 2. لبنانی
  ۲۰ فروردین ۱۳۹۳

  هروقت از جنایتهای پرشمارشان در ایران و بر ضد ایران عذرخواهی کردند تازه به آنها می گوییم، عذرخواهی برای چه؟ جاسوسی کردی پررو بازی درآورده ای باید دمت را می چیدیم. دیگه از این غلط ها نکن. عذرخواهی رو اونها به ما بدهکارند که جاسوسی میکردند و دخالت و فتنه گری. نه ما به اونها.

 3. محمد علی
  ۲۰ فروردین ۱۳۹۳

  بخاطر دو روز دنیا دست به چه کارهایی میزنند . اینها نه انقلاب را فهمیدند و نه امام را شناختند . اقای اصغر زاده مطمئنا تو همان روز هم مالی نبودی قاطی بقیه شدی و همراه جمعیت . ملت را در پیش چشم کفار کوچک نکن

 4. دانشجو
  ۲۱ فروردین ۱۳۹۳

  من دیگه حرفی ندارم!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: