پنج‌شنبه 10 آوریل 14 | 17:55

روایت حسینی از سلوک اجتماعی پیامبر (ص)

تازه‌ترین اثر سید مجتبی حسینی با عنوان «سلوک اجتماعی» از سوی انتشارات کتاب نیستان روانه بازار کتاب شد.


تازه‌ترین اثر سید مجتبی حسینی  با عنوان «سلوک اجتماعی» شامل درسگفتارهایی از این نویسنده با موضوع واکاوی رفتار و سیره پیامبر اکرم(ص) از سوی موسسه انتشارات کتاب نیستان روانه بازار شده است.

حسینی پس از واکاوی سیره و رفتار پیامبر در زندگی شخصی خود در قالب کتاب سلوک فردی که با سبکی منحصر به فرد نوشته شده بود در این اثر به موضوع رفتارها و حرکات اجتماعی پیامبر با تکیه بر احادسث و روایات و نیز آیات قرآن کریم در این زمنیه پرداخته است.

در سبک روایی سید مجتبی حسینی در این کتاب و در حرکتی تازه و بدیع، از توضیح و تفسیر و تحلیل گفتارها و رفتارهای پیامبر اکرم(ص) پرهیز شده است و در مقابل نویسنده سعی کرده است با اتخاذ رویکردی عمومی به معرفی برخی صفات اخلاقی و آداب پیامبر اکرم(ص) در رفتارها و کنش‌های اجتماعی آن بپردازد.

حسینی در مقدمه این کتاب و در شرح این رویکرد خود به این موضوع اشاره داشته است که علت دور شدن از رویکر تحلیل و تفسیر رفتار پیامبر اکرم(ص) و اتخاذ شیوه تفسیری تازه در این اثر به دلیل این است که مخاطب در روش تحلیل تنها از زاویه‌ای خاص به یک موضوع وارد شده و از سایر زوایای ممکن برای تحلیل رفتار حضرت ختمی مرتبت دور می‌ماند.

حسینی در نخستین بخش از کتاب خود به سراغ بررسی رفتار پیامبر خاتم با اقشار مختلف مردم رفته است و به ترتیب خانواده و اقوام، اصحاب، نیازمندان،فضلا و بزرگواران, کودکان، خطاکاران و غیر مسلمین را از این منظر در سیره رفتاری ایشان مورد بازخوانی و واکاوی قرار داده است.

این اثر همچنین به بازخوانی گزیده‌ای از کردار اجتماعی پیامبر اکرم(ص)  از منظر رفتارهایی چون نماز، سفره و غذا، جنگ و معاشرت پرداخته است.

معرفی گزیده ای صفات و اخلاق حسنه پیامبر اکرم(ص) توجه نشان داده است و رفتارهایی از قبیل تعهد، امانتداری، حیا، مدارا، صبر، تحمل و مردم دارینیز از دیگر موضوعات مطرح شده در این اثر است.

کتاب سلوک اجتماعی را انتشارات کتاب نیستان در 75 صفحه و با قیمت 4500 تومان منتشر کرده است.

لازم به یادآوری است مهندس سيدمجتبی حسينی، متولد سال ۱۳۳۸ شمسی، تحصيلات حوزوی خود را از سال دوم راهنمایی آغاز کرد و در سن 30 سالگی به درجه اجتهاد رسيد. وی همچنين به‌طور هم‌زمان كارشناسی مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه تهران و پس از آن كارشناسی‌ ارشد معماری و كارشناسی‌ ارشد فلسفه علم را نيز به پرونده علمی خود افزود. از اين مهندس اسلام‌شناس تاكنون بيش از 20 تأليف در حوزه دين‌پژوهی و بيش از هزار ساعت سخنرانی منتشر شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.