یکشنبه 13 آوریل 14 | 08:41
فواد ایزدی:

نمایندگان کنگره بدون پول قدمی بر نمی‌دارند

شورای اطلاعات ملی آمریکا به صراحت بیان می کند که در 2030 می گویند در دنیا هیچ قدرت هژمونی نخواهیم داشت و جهان چند قطبی می شود که متشکل از شبکه ها و اتحادیه ها است. این درمورد قدرت سخت بود.و هرچه دنیا جلو میرود نقش قدرت نرم بیشتر می شود و نقش قدرت سخت کم میشود.یعنی نقش دیپلماسی عمومی پررنگ تر می شود


«موسسه طلوع» که در سال 92 فعالیت علمی و آموزشی خود را آغاز کرد، در مدتی کوتاه به یکی پایگاه‌های مهم نیروهای انقلاب اسلامی به منظور ارائه مطالب تحلیلی و تبیین مسائل روز مبتنی بر اهداف انقلاب اسلامی تبدیل شده است؛ پایگاهی که هم اکنون دارای یک هیات علمی قوی شامل اساتید و بزرگان حوزه‌های مختلف علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم اقتصادی است و به یک شبه دانشگاه انقلابی بدل شده است.

دکتر «فواد ایزدی»، عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان (پیوسته) و دانشکده حقوق و علوم سیاسی (وابسته) دانشگاه تهران است. وی دکترای خود را در رشته ارتباطات جمعی از دانشگاه ایالتی لوئیزیانا اخذ کرد. دکتر ایزدی درسگفتار « دیپلماسی عمومی آمریکا در قبال ایران » را طی ترم زمستان در موسسه طلوع حق ارائه کرد که بخش هایی از آن را در ادامه می خوانیم.

همچنین علاقمندان جهت دسترسی به فایل صوتی کلاسها میتوانند به آدرس Toluehagh.ir مراجعه نمایند.

 در ابتدا به بحث ساختارهای سیاسی آمریکا خواهیم پرداخت ؛ نظریه های مختلف در مورد این که در آمریکا چه کسی حکومت می کند.

کتابی است تحت عنوان چه کسی در آمریکا حکومت می کند ؟ این کتاب در مورد ساختار سیاسی امریکاست که نویسنده اش در بین اساتید علوم سیاسی امریکا نظراتش به حقیقت نزدیکتر است.

این کتاب سه گروه اداره کننده جامعه آمریکا را  ثروتمندان – مدیران اجرایی – متخصصین میشمارد که تلفیق این سه گروه مدیریت جامعه آمریکا را در دست دارد .

افرادی که وارد کنگره می شوند درصد بسیار زیادشان بیزینس و شرکت داشته اند و با پول پس انداز کرده وارد سیاست می شوند و در آنجا هم پول می اندوزند .

پس بخشی از بدنه حکام سابقه کار تجاری و اجرایی دارند. یک سری هم هستند که به صورت سنتی ثروتمند بوده اند و در طبقه ثروتمندان هستند مانند جورج بوش پسر.

در آمریکا دو نوع متخصص است یکی آنهایی که درسیستم دانشگاهی رشد کرده اند و یک سری دیگر آنهایی که در اتاق های فکر رشد کرده اند و در تینک تنک ها هستند. افرادی که در دانشگاه ها فعال هستند عمده منابع مالی شان دولتی و از ایالت هست و یا تامین کنندگان آنها بخش خصوصی هستند. افراد در دانشگاه آزاد تر هستند و واقعا پژوهشگر هستند و استقلال فکری بیشتری دارند.

تینک تنک ها یک سابقه 100 ساله دارند و 3 تا 4 هزار تینک تنک در داخل آمریکا فعال هستند و مانند پژوهشگاهها و مراکز بررسیهای استراتژیک کار می کنند و اکثرا به دنبال مسائل داخلی هستند تا مسائل خارج و سیاست خارجی. تینک تنک ها معمولا بانی مالی دارند و وابسته به  افراد پول دار و جریانات سیاسی ثروتمند که به دنبال نفوذ در سیاست گذاری ها هستند بوده و از این مجموعه ها حمایت مالی میکنند تا دغدغه های خود را مطرح کنند.

 برای مثال صهیونیست ها در مورد ایران دغدغه دارند به این تینک تنک ها مراجعه می کنند و یا تینک تنک ایجاد می کنند و به دنبال آن از یک سری افراد متفکر دعوت میکنند و چون افراد می شناسند این بانی را افراد درون تینک تنک مطابق نظر بانی کار می کنند و افراد اجیر شده هستند و استخدام شده هستند و مثلا در خصوص راههای تحریم های موثر بر اقتصاد ایران فکر میکنند و به حاکمیت آمریکا مشورت میدهند .

افرادی که در این اتاقهای فکر هستند یک تعدادشان راه به سیستم حکومتی پیدا می کنند .

سوال ایا ایران باید در آمریکا لابی داشته باشد یا نه ؟

ایران جز معدود کشورهایی است که در آمریکا لابی ندارد اما بسیاری از کشورها در آمریکا حتی کشور های آفریقایی در آمریکا لابی دارند.

 سیستم سیاسی در آمریکا یک نوع شرکت تعاونی است یعنی اگر سرمایه گذار کنید سود می برید و اگر سرمایه گذاری نکنید سود نمی برید.چون هزینه انتخابات در آمریکا بالا است . هزینه انتخابات گذشته 7000 میلیون دلار بوده که 60 درصد آن تبلیغات رادیو و تلوزیونی است.چون هزینه انتخابات بالا است افراد داخل کنگره و سیاستمداران آمریکا به دنبال درآمد و پول بیش از قانون گذاری میروند و برای انتخاب مجدد نیاز به پولهای هنگفت دارند.

این نیاز افراد و احزاب با حضور و سازماندهی لابیهای مختلف که سعی در تامین مالی هزینه های انتخاباتی دارند به سیاستها و نظرات سیاستمداران و احزاب آمریکایی جهت دهی میکند . به همین دلیل است که در کنگره قوانین ضد ایران 100 به 0 رای می آورد زیرا اگر فلان نماینده رای ندهد لابی اسرائیلی دیگر به آن نماینده کمک مالی نمی کند البته همه اش پول نیست بلکه افکار عمومی هم مطرح است.

در نتیجه یک فساد مدیریت شده دارند و پول جمع شده باید خرج تبلیغات بشود نه خرج خودشان.مثلا کلینتون اول چیزی نداشت اما حالا میلیونها سرمایه دارد . آماری داده شده که 94 درصد پول دار ها هستند که موفق به ورود در کنگره می شوند .پس نماینده های کنگره کوچکترین قدمی بر نمی دارند مگر این که در آن پولی باشد . کرسی های کنگره در حزب فروخته می شود و …

این شرکت های لابی معمولا توسط افرادی اداره می شوند که داخل حاکمیت بوده اند.این کار اسرائیل که این لابی ها را ساخته تا بتواند به خوبی در سیستم امریکا نفوذ کند.

پس نیاز به تشکیل لابیهای است که از خود آمریکایی ها باید انتخاب بشوند و باید دغدغه مند باشند نسبت به مسائل ایران و امریکا و این قابلیت در آمریکا هست که بسیار موثر واقع شوند در سیاستهای آمریکا . این کار نیاز به یک شورای دیپلماسی عمومی دارد. مزیت نسبی ما در فعالیتهای خارج از حالت رسمی دیپلماتیک است.

نکته : کار کرد اتاقهای فکر بغیر از موردی که گفته شد بحث کادر سازی است و بدنبال رصد انسان های قوی تر  و جذب و سرمایه گذاری روی آنها هستند.

هدف ما در این کلاس نه سفید نمایی و نه سیاه نمایی است هم خوبی رو می گیم و هم بدی آن.

آمریکا در ساخت نهاد بسیار قوی و خوب است ولی ما بسیار ضعیف هستیم.

شورای روابط خارجی آمریکا یک تینک تنک است که 100 سال قدمت داره و افراد دغدغه دار در سیاست خارجی هستند و  شرکتهای بزرگ برای تامین بودجه آنها کمک می کنند تا بدانند کجای دنیا سرمایه گذار کنند و پول خوبی هم به آنها می دهند و یکی از مزیت تینک تنک ها نسبت به دانشگاه ها حقوق بالای آنها است. این موجب می شود افراد در این سیستم رشد کنند.

در امریکا سرمایه گذاری در محیط دانشگاه زیاد است و مداوم رسیدن به آنها.

پس کادر سازی بخشی از کار تینک تنک ها است و سرمایه گذاری بر روی نیروی انسانی و گروه های مشورتی که نهاد های مشورت دهنده به ادارات دولتی هستند و تاثیر بر دولت دارند بسیار مهم است. پس می بینیم در آمریکا برای نتیجه رسیدن یک سیاست باید خرج کرد چون سیستم اداره و مدیریتشان خرج دارد.

نظر مشورتی تینک تنک آمریکایی در دادن پول خود ایران به عنوان امتیاز در مذاکرات

مثلا ایده دادن پول ایران به خودش به جای برداشتن تحریم ها در مذاکرات نظر یکی از همین تینک تنک ها پس از سفر آقای روحانی به امریکا به دولت آمریکا داده شد .این که یک فرد در اتاق فکر می تواند یک دولت را به یک طرف ببرد به خاطر نبوغش نیست بلکه برای عقبه او است. پیشنهاد دادند که چهار میلیارد دلار طی شش ماه بدهیم در حالیکه در همین مدت نزدیک به سی میلیارد دلار ضرر جدید شامل ایران خواهد شد . به چه شرطی؟به شرط آنکه غنی سازی متوقف شود ،تحریمهای اصلی هم برداشته نمی شود.

و رسانه ها به عنوان ضلع آخر به دنبال برجسته کردن افراد تینک تنک ها هستند و با دعوت آنها به رسانه مدیریت افکار عمومی را انجام می دهند.و این سیستمی است که آمریکا با آن کار می کند.

سوال دانشجویان : درآمد های مالی و تامین بودجه آمریکا از چه طریقی است؟

آمریکا سیستمش این طوری است که مانند ما وابسته به نفت نیست بلکه هزینه دولت از مالیات ها تامین می شود و مالیات ها بالا است 30 یا 35 درصد . راههای دیگری هم دارد برای درآمد . آمریکا سود زیادی از واردات نفت می برد به این شکل که نفت را میخرد آن را به بنزین تبدیل کرده و در فروش آن 60 درصد مالیات به بنزین می بندد و سود دولت آمریکا از آن دولت صادر کننده نفت بیشتر است.پس در کل منابع مالی از مالیات تامین میشود.و بعد می آید در حوزه نظامی سالانه یک تریلیون دلار هزینه می کنند.

قدرت نرم برتر ایران در مقابل آمریکا

کمیسیون مشورتی دیپلماسی عموی آمریکا تعریفی از دیپلماسی عمومی مطرح کرده که تعریف آنها برای 2008 است که دیپلماسی عموی یعنی یک پروسه که اطلاع رسانی و تعامل و تاثیر گذاری بر مردم کشورهای دیگر داشته باشیم تا این که در ازای این کار دولتهای خود را تشویق کنند تا از سیاستهای کلیدی آمریکا حمایت کنند.

اگر این سوال را هم از رسانه هایvoa  یا bbc بپرسید که چرا برای ایرانی ها برنامه پخش می کنند می گویند برای اطلاع رسانی و تاثیر گذاری اما نمی گویند که برای کجا و برای آمریکا و منافع آنها . در صورتی که تعریف رسمی دولتشان است.

تعریف از قدرت : ظرفیتی که بازیگر A دارد بر روی بازیگر B تا بازیگر B آن کاری را که بازیگر A می خواهد انجام دهد و این قدرت است.قدرت یعنی تاثیر گذار بودن بر دیگری.در حوزه ملت ها قدرت ملت ها و ظرفیت و توان ملی آن کشور هستند یعنی توان اقتصادی نظامی و علمی و جمعیت آنها که شاخص های توانمند کردن یک کشور می شود به اضافه شاخصه هایی که آن کشور را با آن می شناسند.مثلا نگاه لبنانی های شیعه به ایرانی ها مثبت است ولی کمی آنطرف تر صهیونیست ها برعکس است.پس منبع قدرت یک کشور این ظرفیتها و این ویژگی ها و شاخص های آن کشور که آنها به اون شناخته می شود.

بحث به قدرت سخت و نرم میرسد.

قدرت سخت آن ویژگی است که کسی دارد تا با آن کسی را مجبور به کاری بکند که اگر آن را نکند ضرر می کند مانند چماق و هویج.

قدرت نرم قدرتی است که تشویق کننده افراد دیگر به خاطر جذابیت خود شما است و به خاطر هویج و چماق نیست بلکه به خاطر خود آن فرد قدرتمند است مانند قدرت نرم ایران در لبنان که به خاطر خود ایران است که تاثیر دارد نه به خاطر فشار.اینجا یک سوال مطرح می شود که چرا آمریکا بسیار در حوزه قدرت سخت قوی است و پایگاه زیاد دارد اما موفق نیست ؟ آمریکا در حوزه قدرت نرم ضعیف است و قدرت سخت قویی دارد و مجموع قدرت نرم و سخت مهم است برای پیش برد کار ها و اهداف.به همین دلیل ایران با آنکه ارتش ضعیف تری نسبت به امریکا در خاورمیانه دارد ولی به اهداف خود می رسد.

پس دیپلماسی عموی کار هایی است که یک کشور انجام میدهد برای افزایش قدرت نرم خودش.

شاخص های قدرت  برخی کشورها جنبه قدرت سخت دارد و برخی قدرت نرم که مولفه های قدرت کشور ها هستند.

جغرافیای ملی یک کشور قدرت سخت بنابر وسعت زمین و گاهی هم موجب قدرت نرم می شود مانند مناطقی که برای مردم جذابیت دارد مانند مکه. در حوزه جغرافیا محل و اقلیم مهم است.

یک ویژگی بی نظیر جغرافیایی ایران که تنها کشور ما دارد هم با منابع نفتی خلیج فارس مرز دارد و هم با منابع منابع نفتی آسیای میانه مرز دارد و به این خاطر به ایران حساس هستند.برای همین جغرافیا مهم است .

 بعد از جغرافیا مردم مهم است و جمعیت که جزء منابع قدرت است کم بودن و پیر بودن جمعیت موجب ضعف است .آمار و سند یکی از نهاد های آمریکایی که شورای اطلاعات ملی آمریکا است و کارش پیش بینی آینده است که روند جاری در 2030 را گفته که دنیا به چه شکلی است که به شرح زیر است :

ایران2010 میانگین سن 26 داشته و 2030 میشود 37 سال .

ژاپن 2010 میانگین سن 45 و 2030 میشود 52 سال.

این خوب نیست چون نیروی کار می خواهیم تا از مسن تر ها محافظت کنند.

آمریکا 2010 میانگین 37 است و در 2030 میشود 39 سال.

شورای اطلاعات ملی آمریکا به صراحت بیان می کند که در 2030 می گویند در دنیا هیچ قدرت هژمونی نخواهیم داشت و جهان چند قطبی می شود که متشکل از شبکه ها و اتحادیه ها است. این درمورد قدرت سخت بود.و هرچه دنیا جلو میرود نقش قدرت نرم بیشتر می شود و نقش قدرت سخت کم میشود.یعنی نقش دیپلماسی عمومی پررنگ تر می شود. حالا چرا این شکلی شده ؟ چون دنیا به سمت مردم سالاری می رود و نظر مردم اهمیت پیدا می کند و تاثیر گذاری بر روی این افکار مهم می شود و قدرت سخت کم تاثیر تر می شود.

چرا امریکا به ایران حمله نمی کند؟ چون دنیا به هم می ریزد زیرا قدرت نرم ایران در دنیا کم نیست.

همین شورای اطلاعات ملی آمریکا دوباره به صراحت بیان می کند ایران جز کشورهایی است که رشد اقتصادی و دورنمای خوبی خواهد داشت . سوال آنها از کجا متوجه این مقادیر کمی می شوند ؟ این ها با بررسی دقیق اتفاقات گذشته  و رصد آنها و تعیین شیب و آمار ها این را بدست می آورد…

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.