یکشنبه 20 آوریل 14 | 18:40

سکوت غرب در قبال خشونت ریاض و منامه

آن‌ها (دولتمردان غربی) به عربستان سعودی می‌روند تا سلاح‌هایشان را بفروشند، قرارداد امضا کنند. آن‌ها نگران موارد نقض حقوق بشر در عربستان نیستند چه رسد به بحرین. بنابراین، درحقیقت این مساله در دستور کار آن‌ها قرار ندارد.


به گزارش پرس تی‌وی، یک تحلیل‌گر سیاسی می‌گوید غرب نگران موارد نقض وحشتناک حقوق بشر در بحرین و عربستان نیست، بلکه فروش تسلیحات به این کشورها برایش اهمیت دارد.

کریس بامبری شنبه (۳۰ فروردین، ۱۹ آوریل) در گفت و گوی اختصاصی با پرس تی‌وی گفت زمانی که دولتمردان غربی ازعربستان سعودی بازدید می‌کنند درقبال موارد نقض حقوق بشر در این کشور سکوت اختیار می کنند.

این تحلیل‌گر سیاسی گفت: «آن‌ها (دولتمردان غربی) به عربستان سعودی می‌روند تا سلاح‌هایشان را بفروشند، قرارداد امضا کنند. آن‌ها نگران موارد نقض حقوق بشر در عربستان نیستند چه رسد به بحرین. بنابراین، درحقیقت این مساله در دستور کار آن‌ها قرار ندارد.»

بامبری، که یکی از اعضای یک گروه بین‌المللی سوسیالیست مستقر دراسکاتلند است، همچنین گفت ظاهرا باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا، در سفر خود به عربستان در اواخر ماه مارس به بحرین اشاره نکرد.

این تحلیل‌گر سیاسی گفت: «اوباما درباره اوضاع حقوق بشر در بحرین هیچ صحبتی نخواهد کرد… تناقض در این جاست که اوباما می‌گوید که ما متعهد هستیم که در بحرین بمانیم و هنوز این رژیم، که یک رژیم مستبد و غیر دموکراتیک با سابقه‌ی بسیار بد حقوق بشری است، به کشتار مردم خود ادامه می دهد.»

بامبری افزود: «این داستانی است که باید همه جا در مورد آن صحبت شود، اما این‌ اتفاق نمی‌افتد. و دلیل آن لزوما این نیست که بحرین و آل‌خلیفه برای غرب بسیاراهمیت دارند – اگرچه بی‌اهمیت هم نیستند – اما این موضوع به ویژه به اهمیت عربستان سعودی برای غرب بر می گردد که البته در سرکوب انقلاب بحرین و ادامه‌ی سرکوب در داخل این کشور نقش مهمی ایفا کرده است.»

قیام مردم بحرین  در نیمه‌ی فوریه‌ی ۲۰۱۱ میلادی  آغاز شد. نیروهای عربستان سعودی و امارات در ۱۳ مارس همان سال، به منظور کمک به رژیم بحرین در سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز به این کشور  وارد شدند.

ماه گذشته‌ی میلادی، سازمان عفو بین الملل از«سرکوب‌ بی‌امان» رژیم بحرین علیه معترضان مخالف رژیم به شدت انتقاد و اعلام کرد نیروهای امنیتی رژیم آل خلیفه «برای سرکوب معترضان مخالف دولت از قوه‌ی قهریه‌ی بیش از حد» استفاده می‌کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: