دوشنبه 21 آوریل 14 | 11:13

نامه ۱۲ هزار نفر از نخبگان به رئیس رسانه ملی برای برگزاری مناظره هسته ای

پس از اینکه بیش از 12 هزار نفر از اساتید دانشگاه، دانشجویان و طلاب حوزه‌های علمیه با امضای طوماری از ضرغامی رئیس رسانه ملی ‏خواستند مناظراتی در رابطه با مذاکرات هسته‌ای در صدا و سیما ترتیب دهد، میزگردی با عنوان «بررسی ابعاد مختلف توافقنامه ژنو و مذاکرات جامع»‌ با حضور چهار تن از نمایندگان نامه 12هزارنفری نخبگان به رئیس صدا و سیما برگزار شد.


بپس از اینکه بیش از 12 هزار نفر از اساتید دانشگاه، دانشجویان و طلاب حوزه‌های علمیه با امضای طوماری از ضرغامی رئیس رسانه ملی ‏خواستند مناظراتی در رابطه با مذاکرات هسته‌ای در صدا و سیما ترتیب دهد، میزگردی با عنوان «بررسی ابعاد مختلف توافقنامه ژنو و مذاکرات جامع»‌ با حضور چهار تن از نمایندگان نامه 12هزارنفری نخبگان به رئیس صدا و سیما در خبرگزاری فارس، برگزار شد.

در این میزگرد علیرضا حیدری دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای دانشگاه صنعتی اصفهان، حجت‌الاسلام باقرزاده عضو هیئت علمی مؤسسه امام خمینی (ره) و کارشناس حقوق بین‌الملل، علیرضا مهری مسئول بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران و حجت‌الاسلام مطلبّی حضور داشتند.

مشروح این میزگرد در ادامه می‌آید:

در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام باقرزاده کارشناس حقوق بین‌الملل اظهار داشت: اصل مذاکرات یک راهبرد اصلی در نظام اسلامی است اما اینکه صرفا از طریق مذاکره بتوانیم به دستاورد برسیم امر درستی نیست بنابراین همان‌گونه در فرمایشات مقام معظم رهبری تاکید شده است،ملت با بصیرت و بیداری در بعد نظارتی و همگانی به دولت کمک کند.

وی ادامه داد: امروزه تعابیری در زمینه بحث هسته‌ای استفاده می‌شود که باید مسئله هسته‌ای را از کف خیابان‌ها جمع کنیم که این جمع شدن اگر به این معناست که در زمینه سیاست‌‌های کلان کار غیر تخصصی انجام نشود حرف درستی است اما اگر بنا بر این است که درباره بحث‌های مهم کلان و استراتژی نظام به دور از نظر نخبگان تصمیم‌گیر شود، این حرفی مخالف نظر مقام رهبری است و این امر باید اصلاح شود.

این کارشناس حقوق بین‌الملل با بیان اینکه در هشت سال دفاع مقدس نیز زمزمه‌هایی به گوش می‌رسید که کشوری که ارتش دارد چه نیازی به حمایت مردمی و بسیج دارد، خاطر نشان کرد: در آن زمان قصد داشتند با این مطرح کردن چنین سخنانی زمینه تضعیف و دلسرد کردن مردم از هشت سال دفاع مقدس انجام دهند که موجب شکست ایران در جنگ می‌شد، امروز به نظر می‌رسد دست‌هایی در کار است که نخبگان و مردم را از اطلاع‌یابی از آنچه در عرصه دیپلماسی اتفاق می‌افتد بی‌خبر بگذارند و مردم را دلسرد کنند که این امر با استراتژی مقام معظم رهبری مخالف است.

* در جریان قرار گرفتن نخبگان در زمینه مذاکرات به نفع سیاست‌های کلی نظام است

وی با بیان اینکه تیم مذاکره‌کننده به حمایت نخبگان و مردم احتیاج دارد، تصریح کرد: ما هم قبول داریم که باید از موضع‌گیری‌های غیرفنی، غیرتخصصی جلوگیری شود اما در جریان قرار گرفتن نخبگان در زمینه مذاکرات هسته‌ای به نفع سیاست‌های کلی نظام است به همین منظور از مدت‌ها پیش برخی از نخبگان به عرصه آمدند و فارغ از اینکه آنان را متهم به بیسوادی یا موضع‌گیری‌های غیرتخصصی کنند، دیدگاه خود را درباره دستاوردهای هسته‌ای بیان کردیم تا افکار عمومی در جریان روند مذاکرات هسته‌ای قرار بگیرد.

*رسانه ملی فضای مونولوگ مذاکرات هسته‌ای را بشکند

این کارشناس حقوق بین‌الملل با بیان اینکه همه نخبگان باید در این امر به دستگاه دیپلماسی کمک کنند، خاطرنشان کرد: اخیرا نامه‌هایی نسبت به نهادهای اطلاع‌رسانی و مسئولان رسیده است تا فضای مونولوگی که اکنون در زمینه هسته‌ای حاکم است برداشته شود و در زمینه هسته‌ای شفاف‌سازی شود تا مردم بدانند که در تیم مذاکره‌کننده وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهند و نخبگان اجازه تحلیل و بررسی درباره توافقنامه را در دانشگاه‌ها و رسانه‌های ملی پیدا کنند.

حجت‌الاسلام باقرزاده به نامه مقام معظم رهبری به روحانی پس از امضای توافقنامه ژنو اشاره کرد و گفت: اگر این نامه مقام معظم رهبری خطاب به روحانی را بررسی کنیم، خواهیم دید که در این نامه ادعاهایی شده بود که وقتی جواب مقام معظم رهبری را می‌بینیم، متوجه می‌شویم که اطمینانی که دولت دارد برای رهبری حاصل نشده و تمام دستاوردها به طور معلق هستند.

وی با اشاره به ادبیات به کار گرفته شده در حکم لغو تنباکو در زمان قاجار از سوی آیت‌الله میرزا رضای شیرازی خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب که رهبری حکیم و مدبر هستند از ادبیاتی استفاده نمی‌کنند که بار این مذاکرات به پای کل نظام و رهبری گذاشته شود و دقتی که مقام معظم رهبری در این نامه به کار گرفته‌اند نشان می‌دهد که ایشان نمی‌خواهند بار این مذاکرات و مسئولیت آن را بپذیرند.

حجت‌الاسلام باقرزاده با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب از اساتید، دانشجویان خواسته‌اند که در زمینه هسته‌ای حساسیت به خرج دهند، تصریح کرد: پرونده هسته‌ای کشور ما به یک دولت یا به یک مقطع خاص محدود نمی‌شود بلکه کل نظام را در بر می‌گیرد.

وی با انتقاد از اینکه نقش نمایندگان مجلس درباره مذاکرات هسته‌ای کمرنگ است، خاطرنشان کرد: اگر این توافقنامه را معاهده بین‌المللی در نظر بگیریم این پرسش مطرح می‌شود که چرا نمایندگان در این زمینه به خوبی وارد نمی‌شوند و یا چرا به آنان اجازه ورود داده نمی‌شود تا جایی‌که آنان نامحرم محسوب می‌شوند در حالیکه نمایندگان مجلس نمایندگان مردم هستند که باید در جریان جزئیات ریز مذاکرات هسته‌ای قرار بگیرند.

این کارشناس حقوق بین‌الملل با بیان اینکه در قطعنامه ذکر شده است که چارچوب این توافقات در سطح اختیارات قوه مجریه است، خاطرنشان کرد: پرسشی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا ما می‌توانیم به راحتی از زیر بار این معاهده دست بکشیم درحالی‌که اگر محکم‌کاری‌های لازم صورت نگیرد مسئله هسته‌ای کشورمان به طور مجدد به شورای امنیت بازگشته و فشارهای بین‌المللی به ایران وارد می‌شود که نخبگان باید نسبت به این امر حساسیت داشته باشند.

حجت‌الاسلام باقرزاده با بیان اینکه پس از امضای مذاکرات بین ایران و گروه 1+5 دولت‌های غربی با اعمال تحریم‌های مکرر توافقنامه ژنو مورد نقض قرار داده‌اند، خاطرنشان کرد: اساسا پرسشی که در اینجا مطرح می‌شود این است که مذاکرات انجام شد که از تحریم‌ها فاصله بگیریم اما در عمل به دلیل ندانم‌کاری‌ها، اهمال‌کاری‌ها و سستی‌هایی که صورت گرفته است شاهدیم که نه‌تنها نتیجه‌ای برای ما به همراه ندارد بلکه دست آنان را برای اعمال تحریم‌ها در زمینه حقوقی باز کرده است.

وی ادامه داد: در این توافقنامه بر این امر تأکید شده است که دولت آمریکا پس از امضای این توافقنامه تحریم‌های هسته‌ای را گسترش نمی‌دهد اما این امر به معنای لغو همه تحریم‌ها نیست و شاهدیم که آنان گزینه‌های دیگری را بر روی میز شامل حقوق بشر و دیگر خط قرمزهای نظام جمهوری اسلامی را بیان می‌کنند که این امر بر خلاف منویات مقام معظم رهبری است چرا که اجازه‌ای که به تیم مذاکره‌کننده داده شده بود تنها در زمینه مذاکرات هسته‌ای بود.

حجت‌الاسلام باقرزاده با بیان اینکه متن توافقنامه به نفع دولت‌های غربی و آمریکاست اظهار داشت: نقطه ضعفی که این توافقنامه دارد این است که دست دولت غربی‌ و آمریکا را برای اعمال تحریم‌ها باز می‌گذارد چراکه بر اساس این توافقنامه نمی‌توانیم انتقادی را به آنان وارد کنیم اما دست آنان برای این امر باز است و دولت‌های غربی و آمریکا بر خلاف روح توافقنامه ژنو عمل کردند.

وی با بیان اینکه اشتباه تیم مذاکره کننده آن بود که در زمینه به رسمیت شناخته شدن حق فناوری هسته‌ای نیز با دولت‌های غربی به مذاکره پرداخته‌اند، تصریح کرد: یکی از دیگر از نگرانی‌های نخبگان درباره مسئله هسته‌ای، ذکر شدن شروطی برای به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی است در حالی این شروط دست‌و پاگیری برای برنامه هسته‌ای ایران است که تیم مذاکره کننده هسته‌ای باید در برای حفظ آن در مذاکرات تلاش می‌کردند نه آنکه حق غنی‌سازی به رسمیت شناخته شود.

حجت‌الاسلام باقرزاده با بیان اینکه محدودیت‌های این توافقنامه دست ایران را برای ادامه برنامه هسته‌ای ایران می بندد خاطرنشان کرد: در این توافقنامه حتی محل انجام برنامه غنی‌سازی مشخص نشده است و دولت‌های غربی و امریکایی می‌توانند پس ازاین محدودیت‌های بیشتری را اعمال کنند بنابراین رئیس جمهور و دستگاه دیپلماسی نباید از خط قرمزهایی که در زمینه مذاکرات هسته‌ای با آن روبرو بودیم عبور می‌کردند.

این کارشناس حقوق بین‌الملل ادامه داد: دولت یازدهم نباید در این باره با دولت‌های غربی و آمریکایی‌ مذاکره می‌کرد چراکه این امر از جمله نگرانی‌هایی است که نخبگان با آن روبرو هستند و دستگاه دیپلماسی باید نسبت به آن پاسخگو باشد.

وی با اشاره به تعهد ایران در زمینه برطرف کردن نگرانی‌های شورای امنیت خاطرنشان کرد: برخی نگرانی‌های شورای امنیت تنها بهانه‌ای برای اعمال فشار علیه ایران است که ما نمی‌توانیم این نگرانی‌ها را برطرف کنیم بنابراین راضی‌کردن آنان میسر نیست چرا که اکنون نیز شاهدیم پس از توافقنامه ژنو نیز آنان مسائل دیگری را مانند حقوق بشر، گزینه نظامی مطرح کردند که جای تعجب است که مسئولان دستگاه دیپلماسی باید موضع‌گیری قاطعانه‌ای را نسبت به این امر اتخاذ کنند.

* دولت در گام اول مذاکره امتیازهای بسیاری به دشمن داد

حجت‌الاسلام باقرزاده با بیان اینکه دولت در گام اول این مذاکره امتیازهای بسیاری را به دشمن داده‌ شده است، اظهارداشت: دشمن اکنون اطلاعات بسیاری را در زمینه میزان معادن اورانیوم بدست آورده است که این نگرانی را برای نخبگان به همراه داشته است.

* با پرونده هسته‌ای مانند هولوکاست برخورد نشود

وی ادامه داد: اکنون پرونده هسته‌ای کشورمان ماهیت هولوکاستی پیدا کرده‌است که این وجهه خوبی برای دولت به همراه ندارد که بهتر است دولت به منتقدان اجازه دهد تا در این زمینه دیدگاه‌های خود را بیان کند.

حجت‌الاسلام باقرزاده با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب تیم مذاکره کننده را بچه‌های انقلاب معرفی کرده‌اند، تصریح کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره تیم مذاکره کننده باید حمایت کاملی را از آنان انجام داد، اما این امر به معنای آن نیست که نخبگان به نقد توافقنامه نپردازند بلکه بهتر است دولت با رویکرد بهتری در این قبال وارد شود و با دید بازتری به این مسئله نگاه کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به لزوم حساسیت تیم مذاکره‌کننده از نقش و تاثیر انرژی هسته‌ای در حیات مردم کشورمان اظهارداشت: مسئله هسته‌ای ارتباط تنگاتنگی با زندگی مردم دارد مطرح شدن عباراتی مانند اینکه چرخ سانتریفیوژها باید با چرخ زندگی مردم بچرخد به این معنا است که این دو مقوله را از یکدیگر جدا دیدند در حالی که که شاید در 50 سال آینده ارزش و اهمیت فعالیت‌های سوختی در مقابله با انرژی هسته‌ای بسیار اندک باشد بنابراین توجه به این مسئله حیاتی است.

حجت‌‌الاسلام باقرزاده با بیان اینکه مسئله هسته‌ای یک مسئله حاکمیتی است که نمی‌توان آن را با سود و زیان اقتصادی سنجید، خاطرنشان کرد: برخی از مسئولین عباراتی را به کار می‌برند که به نظر می رسد تفکر آنان این است که مسئله هسته‌ای بازده اقتصادی برای کشور به همراه ندارد اما در واقعیت اینگونه نیست.

وی با بیان اینکه در هشت سال دفاع مقدس برای یک خاکریز یا یک شهر چقدر از جوانان کشورمان از جان خود گذشتند، تصریح کرد: آیا در آن زمان نیز نمی‌توانستیم به گونه‌ای دیگر عمل کنیم بنابراین دستگاه دیپلماسی باید بداند که دانشمندان هسته‌ای از جان خود گذشته‌اند تا ملت ایران بتواند به دستاورد هسته‌ای برسد بنابراین نباید در این امر نباید خللی ایجاد شود.

در ادامه این میزگرد علیرضا مهری مسئول بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران با اعلام این خبر که جمعی از طلاب و دانشجویان پیرو فضایی که در صداوسیما ایجاد شده به آقای ضرغامی نامه نوشته‌اند تصریح کرد: طلاب و دانشجویان نسبت به مذاکرات ژنو حساس شده‌اند.

* فضای صداوسیما درباره مذاکرات یک‌سویه است

وی همچنین به نامه نمایندگان مجلس به ضرغامی در مورد توافقنامه ژنو اشاره کرد و اظهار داشت: فضایی که در صداوسیما هم‌اینک وجود دارد فضایی یک‌سویه است و تیم مذاکره‌کننده در برنامه‌های مختلف حاضر می‌شوند اما منتقدان حق حضور در صداوسیما را ندارند بنابراین بحث کاملا یکطرفه و تزئینی است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه نگرانی جدی در مورد آینده هسته‌ای بین نخبگان وجود دارد اظهار کرد: وقتی متن توافقنامه ژنو منتشر می‌شود ضعف‌های بسیاری در متن آن به چشم می‌خورد اما بحث این است که ما این نگرانی را از جامعه نخبگان دانشجویی و طلاب به تصویر بکشیم.

مهری با بیان اینکه نامه جمعی از طلاب و دانشجویان به رئیس سازمان صداوسیما 12 هزار امضا دارد تصریح کرد: 7 هزار نفر از دانشجویان و 5 هزار نفر از طلاب این نامه را امضا کرده‌اند که 3 هزار نفر از دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد، 500 نفر در مقطع دکترا و مابقی نیز در مقاطع پایین‌تر هستند اما از حوزویان نیز 2 هزار نفر از امضاکنندگان در مقطع اساتید سطوح عالی حوزوی یعنی 3 هزار نفر دیگر نیز در مقطع طلاب سطح یک و دو بوده‌اند.

وی اضافه کرد: ما هدفگذاری کرده‌ایم تا واقعیت دیدگاه نخبگان و اساتید نسبت به صداوسیما را انعکاس دهیم.

مهری در پاسخ به این پرسش که آیا آقای ضرغامی به این نامه پاسخ داده است یا خیر تصریح کرد: خیر ما به طور مستقیم پیگیری نکرده‌ایم که این نامه به دست خود آقای ضرغامی برسد.

*سیاست ما تضعیف دولت نیست

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه سیاست ما تضعیف دولت نیست خاطرنشان کرد: امروز توافقنامه‌ای با غرب در حال شکل‌گیری است که قرار است در بلندمدت اجرا شود بنابراین در این صورت دوگانه وجهه دولت و منافع ملی مطرح است و اینکه به دلیل حفظ وجهه دولت اجازه نقد نداشته باشیم نوعی صرف‌نظر کردن از منافع ملی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: اینکه توافقات ژنو مرحله به مرحله است یک اتفاق خوب به شمار می‌رود چراکه ما فرصت داریم که در هر مرحله متن توافقات را بررسی کنیم که چه کاری صورت بگیرد بهتر است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران تاکید کرد: اینکه ما منتظر بمانیم تا گام نهایی بسته شود و بعد منتقدان اجازه حضور در صداوسیما داشته باشند یک کار سیاسی است چراکه اگر تیم دیپلماسی به دنبال نقد نخبگان و اساتید از خود است بهتر است این فضا را فراهم کند.

به گزارش فارس در ادامه این نشست خبری علیرضا حیدری دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه هیچگاه در جمهوری اسلامی بین دولت و مردم چیزی مخفی و پنهان نبوده است، اظهار داشت: ما برای اولین بار شاهد این خشت کج از سوی دولت یازدهم بودیم و آنها سندی را که آیندگان نیز باید به آن پایبند باشند از مردم مخفی کرده و حتی اجازه صحبت درباره آن را هم نمی‌دهند.

*سند ژنو برای چه کسی محرمانه است؟

حیدری ادامه داد: وقتی این سند محرمانه تلقی شود، دو حالت خواهد داشت؛ یا می‌خواهند دشمن متوجه آن نشود که این فرضیه باطل است چرا که ما با دشمن بر سر یک میز نشستیم و مذاکره کردیم و یا می‌خواهند مردم متوجه نشوند و این یک زمینه منفی ایجاد می‌کند و این سوال مطرح می شود که مگر قرار است چه اتفاقی بیافتد که مردم نباید بدانند! از این رو جامعه نخبگان درخواست دارد که ابعاد مربوط به این سند باز و بررسی شود.

کارشناس ارشد مهندسی هسته‌ای دلیل انتقاد طلاب، دانشجویان و اساتید حوزه از این توافق را مواجه شدن با یک اتفاق نادر توصیف کرد و گفت: برخی بسیار راحت بسیاری از دستاوردهای پیشرفته هسته‌ای کشور و کاربرد های این فناوری در سایر شاخه های صنعت را  بی‌اهمیت جلوه دادند و گفتند ما چیزی نداشتیم که حالا آن را از دست بدهیم و ما بی‌مورد به سراغ 20درصد رفتیم در حالی که 20درصد از لحاظ فنی و کاربرد حائز اهمیت است و لازمه ی پیشرفت های آینده ی صنعت هسته ای کشور و به طبع آن پیشرفت کل صنعت کشور است و از این رو این موضع درست نیست.

*اگر مردم توافق ژنو را به طور دقیق ندانند، نمی‌توانند از آن حمایت کنند

وی افزود: این تفکر تا جایی پیش رفت که ما در جشن هسته‌ای در 20 فروردین با عدم واکنش دولت و حتی یک پیام خشک و خالی به مناسبت روز فناوری هسته‌ای مواجه شویم و این مسئله عدم اهمیت فناوری هسته ای برای دولت را به ذهن نخبگان جامعه متبادر میکند در حالیکه ابرقدرت‌ها به خاطر همین پیشرفت های شگرف هسته ای ایران پای میز مذاکره آمدند. لذا این سکوت ها و اظهارات غلط هم در مورد اصل فناوری هسته ای و تاثیر آن در آینده ی کشور و هم در زمینه ی توافقنامه ژنو که آینده ی صنعت هسته ای را به شدت به خطر می اندازد باعث شد تعداد زیادی از نخبگان درخواست رسانه ای شدن این مسئله و حضور هر دو طرفِ منتقد و موافقِ توافقنامه در رسانه ی ملی به منظور آگاهی بیش از پیش مردم شدند و قطعاً تا مردم موضوع را به طور دقیق ندانند، نمی‌توانند از آن حمایت کنند و در جمهوری اسلامی هر موضوعی بدون حمایت مردم محکوم به شکست است.

حیدری تصریح کرد: تا امروز مردیم شریف ایران می‌گفتند انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست و شدیدا از این حق خود دفاع می‌کردند، لذا اگر کسانی که مسئولند و نزد آنها وجاهت دارند ادعا کنند که این پیشرفت هسته‌ای به درد ما نمی‌خورد و بیهوده برای این صنعت هزینه میکنیم و چرخ سانتریفیوژ ها مانع از چرخیدن چرخ زندگی مردم است ،این موضوع نزد مردم کمرنگ خواهد شد، در این صورت مردم از حمایت خود از بحث هسته‌ای پشیمان خواهند شد و این به ضرر نظام و خود دولت است.

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای، با بیان اینکه مطرح کردن این مباحث به خاطر دلسوزی نسبت به دولت است ادامه داد: اتفاق دیگری که افتاد این بود که برخی چند حلقه را به یکدیگر گره زدند؛ آنها همه ی مشکلات اقتصادی کشور را با نگاهی غیر کارشناسانه به حلقه تحریم وصل کردند و تحریم ها را به انرژی هسته‌ای و انرژی هسته ای را به حلقه مذاکرات گره زدند و اینگونه القاء شد که اگر این مذاکرات حل و فصل شود مشکلات ما نیز حل خواهد شد در حالیکه این اشتباه است.

«همانطور که رهبر معظم در آبان 92 صراحتا فرمودند: این خطا است اگر خیال کنیم که دعواى آمریکا با ما سرِ قضیّه‌ هسته‌اى است؛ نه، قضیّه‌ هسته‌اى بهانه است؛ قبل از اینکه مسئله‌ هسته‌اى مطرح باشد، همین دشمنى‌ها، همین مخالفت‌ها از اوّل انقلاب بود؛ اگر یک روزى هم مسئله‌ هسته‌اى حل شد – فرض کنید جمهورى اسلامى عقب‌نشینى کرد؛ همان‌که آن‌ها می‌خواهند – خیال نکنید مسئله تمام خواهد شد؛ نه، ده بهانه‌ دیگر را بتدریج پیش می‌کشند: چرا شما موشک دارید؟ چرا هواپیماى بدون سرنشین دارید؟ چرا با رژیم صهیونیستى بدید؟ چرا رژیم صهیونیستى را به رسمیّت نمى‌شناسید؟ چرا از مقاومت در منطقه‌ به قول خودشان خاورمیانه حمایت می‌کنید؟ و چراهای دیگر؛ مسئله این نیست که این‌ها سرِ قضیّه‌ هسته‌اى با جمهورى اسلامى اختلاف پیدا کرده باشند؛ نه، تحریم آمریکا از اوّل انقلاب شروع شد، روزبه‌روز هم بیشتر شده است. مردم باید بدانند چرخ سانتریفیوژها باید بچرخد تا چرخ کارخانه‌ها نیز بچرخد لذا لازم است این مباحث در رسانه‌ها مطرح شده و توضیحات کارشناسی متخصصان در این زمینه به مردم ارائه شود.»

*توافق ژنو تابلوی مینیاتور و شاهکار آمریکاست

وی با بیان اینکه متن چهار صفحه اخیر تنها یک متن سیاسی محسوب نمی‌شود، گفت: این متن در واقع مانند یک تابلوی مینیاتوری شاهکار آمریکایی‌هاست که ظرافت‌های ویژه‌ای دارد و هرچه بیشتر به آن پرداخته می شود نکته های کشف نشده ی بیشتری مشخص میشود لذا با توجه به اینکه ما در حال حاضر در بحث مذاکرات جامع هستیم بنده می‌خواهم که به این مذاکرات اخیر بپردازم.

حیدری ادامه داد: محور مذاکرات اخیر خارج از چارچوب متن این توافقنامه نیست و در حال حاضر صرفاً در خصوص نحوه اجرا و زمانبندی مفاد آن بحث می‌کند و متاسفانه محورهای آن همان خط قرمزهایی است که رهبر معظم انقلاب برای بحث هسته‌ای مشخص کردند و فرمودند مسؤلان باید بر روی دستاوردهای هسته‌ای کشور تعصب داشته باشند و از این رو هیچ‌یک از دستاوردهای هسته‌ای تعطیل بردار نیست.

وی سه حلقه مهم در چرخه سوخت هسته‌ای که بر اساس NPT به عنوان حقوق هسته ای ما تعریف شده است  را بازفرآوری، رآکتور آب‌سنگین و غنی‌سازی دانست و با اشاره به بحث غنی‌سازی خاطرنشان کرد: وقتی که آقایان شیخ‌حسنی و کچوئیان مشاور و دستیار آقای دکتر ظریف به دانشگاه ما آمدند ما به آنها گفتیم که حق غنی‌سازی ما در این بیانیه کجاست؟، آنها گفتند به حق غنی‌سازی تلویحاً اذعان شده است و حتی همان اذعان تلویجی را نیز به ما نشان ندادند! و این در حالی است که پیش از این متن NPT حق غنی سازی ما را تصریحاً به رسمیت شناخته بود اما ما آن را کنار گذاشته و چیزی را که حتی تلویحاً هم به حق غنی‌سازی ما اذعان نکرده است پذیرفتیم.

*می‌خواهند با کاهش تعداد سانتریفیوژهای غنی‌سازی را سمبلیک کنند

وی با بیان اینکه آنها می‌خواهند با محدود کردن و کاهش چشمگیر تعداد سانتریفیوژهای ما صنعت غنی‌سازی که برای ما یک امر بسیار مهم و کاربردی و برای آینده ی کشور حیاتی و درآمدزاست را تبدیل به یک برنامه سمبلیک بی مصرف کنند که آن هم برای بستن دهان یک عده در داخل کشور است اضافه کرد: مناظره در این‌باره در رسانه‌ها برای این است که آنها بدانند جامعه نخبگان خواب نیست و ما به هیچ عنوان سمبلیک کردن غنی‌سازی را نمی‌پذیریم و شدیدا به فرموده رهبر پیگیر این مباحث هستیم و  از بیان این مسائل و دفاع از حق خود و مردم ایران، هیچ ترسی از هیچ‌کس نداریم.

حیدری یادآور شد: سمبلیک کردن غنی‌سازی مثالش این است که مزرعه بزرگی را به منظور کشت به ما بدهند و بگویند تنها با سطل می‌توانید آن را آبیاری کنید در حالیکه چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟ اما با کمال تاسف شاهد این هستیم که این امر در مذاکرات انجام شده و از این رو مردم، رسانه و نخبگان باید در این زمینه آگاه باشند.

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای، با بیان اینکه یکی از مباحثی که مقام معظم رهبری آن را صراحتاً خط قرمز عنوان کردند، ‌رآکتور آب سنگین اراک بود تصریح کرد: آنها 10 سال است که می‌گویند ما درباره اراک نگرانی داریم و ما هم به آنها پاسخ می‌دادیم که این زیر نظر آژانس قرار دارد و همچنین از نظر فنی هیچ نگرانی وجود ندارد و این مسئله بین ما و همه ی متخصصان دنیا قابل بررسی است لذا ما حاضریم در این باره مناظره کنیم چرا که به هیچ عنوان درباره اراک نگرانی وجود ندارد اما در این بیانیه نه تنها پذیرفته‌ایم که ریگی به کفش داریم بلکه تعهد داده ایم این نگرانی را بطور کامل بر طرف خواهیم کرد.

وی ادامه داد: رآکتور تهران که رادیو دارو برای بیش از 850هزار نفر بیمار و محصولات ارزشمند دیگری برای صنعت و پزشکی و کشاورزی و… تولید می‌کند و در عین حال می تواند جزء صنایع بسیار درآمدزای ماست و می‌تواند علاوه بر رفع نیازهای داخلی با صادرات این محصولات ارزشمند برای کشور درآمدزایی کند به گفته مسئولان و بخاطر سپری شدن عمر مفیدش تا سال96 باید متوقف شود و در این صورت تنها جایگزین آن رآکتور اراک خواهد بود، لذا اگر قرار باشد ما در مذاکرات جامع، رآکتور اراک را داشته باشیم عین رآکتور اراک را می‌خواهیم نه پوسته‌ای از آن را.

*رآکتور آب‌ سنگین اراک نباید یک کلمه کم یا زیاد شود

حیدری با تأکید بر اینکه رآکتور آب‌ سنگین اراک نباید یک کلمه کم یا زیاد شود به مصارف آن اشاره کرد و گفت: تولید رادیو دارو، پرتودرمانی، تولید برق و تولید پلوتونیوم و همچنین آموزش نیروها از جمله مصارف رآکتور اراک است.

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای، با بیان اینکه پلوتونیوم ماده‌ای بسیار استراتژیک، گرانقیمت و کاربردی است، افزود: تنها رآکتوری که ما بر اساس علم و فناوری خود در حال ساخت آن هستیم رآکتور اراک است چرا که رآکتور تهران توسط آمریکا و رآکتور بوشهر توسط روسیه ساخته شده است.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین ما در رآکتور اراک یاد می‌گیریم که رآکتورهای آینده را چطور بسازیم و در واقع نیروهای انسانی را آموزش می‌دهیم. اما آنها در توافقنامه ژنو با درخواست پرسشنامه جدید از راکتور اراک می‌خواهند سطح علمی مهندسان هسته‌ای ما را بدانند و به دنبال این نکته هستند که ما مواد و تجهیزات را از کجا آورده‌ایم تا بتوانند آن ها را نیز تحریم کنند.

«بنابراین برای رآکتور اراک پنج کاربرد وجود دارد و اینکه گفته می‌شود می‌خواهند آن را رآکتوری نیمه‌سبک کنند علاوه بر مباحث سنگین فنی و مهندسی ، موجب تغییر در ماهیت این راکتور شده و کاربردهای آن را دچار تغییر می‌کند»

حیدری در رابطه با تغییر طراحی راکتور اراک اظهار داشت: یکی از دلایل طولانی شدن ساخت رآکتور بوشهر این بود که وقتی این نیروگاه در دست آلمانی‌ها قرار داشت چندین بار در ایام جنگ دچار حمله موشکی عراق و آسیب های جدی شد. به همین دلیل آلمان ها ادامه ساخت این نیروگاه را رها کرده و ما ناچارا برای ادامه با روسیه قرارداد بستیم و آنها ناچار شدند به دلیل نیمه‌کاره بودن طرح، و متفاوت بودن لایسنس‌ها و مبانی و جزئیات طراحی نیروگاه های روسی با آلمان ها ، طراحی جدیدی را ارائه کنند که این با صرف هزینه ی زیاد و زمان مضاعفی همراه شد.

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای، با بیان اینکه وقتی رآکتور اراک حدود 86 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است ، تغییر در طراحی و ری دیزاین آن علاوه بر مشکلات فنی خاص خود و هزینه ی بسیار بالا، مدت زمان بسیار زیادی  نیز نیاز خواهد داشت که باعث می‌شود این راکتورها تا سال ها راه اندازی نشود، افزود: با توجه به اینکه قرار است رآکتور تهران چهار سال دیگر خاموش شود نیازمندان به رادیو داروها و داروهای خاص و ضد سرطان آیا باید بمیرند؟‌

بعلاوه قبول این امر، پذیرفتن چیزی برخلاف NPT است و ما علنا از حق خود در داشتن راکتور آب سنگین عقب‌نشینی کرده و آن را دو دستی تقدیم کرده ایم.

*تحقیقاتی شدن فردو غیر قابل پذیرش است

وی درمورد  محور دیگر مذاکرات اخیر گفت: آنها می‌گویند فردو باید تحقیقاتی شود در حالیکه ما از دو پلنت غنی‌سازی یعنی نطنز و فردو برخوردار هستیم که فردو از لحاظ استراتژیک و غیرقابل دسترس بودن به علت قرار داشتن در زیر کوه و یک ناحیه ی بسیار امن به اذعان متخصصان نظامی، غیرقابل دسترس‌ترین است.

حیدری با تأکید بر اینکه ما فردو را با همین وضعیت و به شکل صنعتی می‌خواهیم تصریح کرد: ما تحقیقاتی شدن فردو را قبول نمی‌کنیم چرا که هزینه بسیاری برای آن پرداخت شده که زیر کوه و کاملاً غیر قابل دسترس باشد و این قضیه قطعاً به منظور تحقیقاتی شدن صورت نگرفته است.

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای با اشاره به یکی دیگر از محورهای مذاکرات اخیر ، ادامه داد: تیم مذاکره کننده اعلام کرده‌اند که ما درباره چیزی جز مباحث هسته‌ای مذاکره نمی‌کنیم در حالی که در گام میانی توافقنامه ژنو نه تنها پرداختن به قطعنامه‌های شورای امنیت را متعهد شده‌اند بلکه یک چک سفید امضا هم به دشمن داده‌اند که این قطعنامه‌ها را با (satisfactory conclusion)و بصورت رضایت بخش انجام خواهند داد.

«باید از تیم مذاکره کننده پرسید که آیا از محتوای این قطعنامه ها اطلاع دارند؟ آیا به اعتراف خود این عزیزان یکی از دلایل مذاکرات ما این نبود که زیر بار انجام این قطعنامه های ظالمانه و غیرقانونی نرویم؟ جدای از این پس از بررسی مفاد این قطعنامه ها متاسفانه می بینیم که هم پایه های صنعت هسته ای ما یعنی غنی سازی و بازفرآوری و صنعت سانتریفیوژ ، در این قطعنامه ها نابود خواهد شد و هم تحریم هایی که به گفته خود آقای ظریف سخت‌ترین تحریم‌های اعمال شده بر ضد ماست، در این قطعنامه ها آورده شده است.»

وی افزود: در یکی از این قطعنامه ها که قطعنامه ی 1929است در بند 9 صراحتا اعلام شده که ایران نباید هیچ اقدامی در زمینه موشک‌های بالستیک خود انجام دهد و این عزیزان پذیرفته اند که این قطعنامه ها را انجام دهند آن هم بصورت رضایت بخش برای آمریکائیها، لذا الآن مشخصا درباره موشک‌های بالستیک بحث می‌شود و در واقع تعهد کرده‌اند که هم حرف بزنند هم اجرا کنند و هم پایان این اجرا رضایت‌بخش باشد.

حیدری با بیان اینکه آنها می‌گویند گام نهایی باید 20 ساله باشد و حال آنکه این را نیز به صورت دقیق مشخص نکرده‌اند، یادآور شد: من به عنوان دانشجوی صنعت هسته‌ای اگر بخواهم یک پیچ در رآکتور اراک ببندم به من می‌گویند قهرمان دیپلماسی خودتان برگه‌ای امضاء کرد که حق چنین کاری ندارید که حتی در اراک یک پیچ هم سفت کنید.

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای، با بیان اینکه متخصصان هسته‌ای ما چطور حاضر می‌شوند که بیست سال بیکار بمانند تصریح کرد: بر فرض محال اگر بعد از 20 سال مواد و صنعت هم داشته باشیم دیگر متخصصی نداریم و همه یا خودشان رفته‌اند یا اخراج شده‌اند که این خطر بسیار بزرگیست که آینده کشور را تهدید می‌کند.

*هیچ کشوری جز ایران حاضر نشده اطلاعات هسته‌ای را خود را فاش کند

وی در مورد نظارت های افزایش یافته نیز یادآور شد: در توافقنامه ایران موظف است ظرف سه ماه اطلاعاتی را در اختیار آژانس قرار دهد که هیچ کشوری در دنیا حاضر به ارائه این اطلاعات نیست و با دادن این اطلاعات ، که اطلاعات همه ی تاسیسات هسته ای کشور ، حتی توصیف ساختمانهای آنها ، میزان ونوع فعالیتی که در هر کدام صورت می‌گیرد، اطلاعات درباره معادن و کارخانه های تولید اورانیوم و همچنین بازدید از کلیه فعالیتهای ما در زمینه تولید و مونتاژ سانتریفیوژ و اطلاعات ارزشمند دیگر کشور ، بدون شک امنیت ملی کشور مورد تهدید جدی قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: این اطلاعات اطلاعاتی بود که سال‌ها قوی ترین سرویس های جاسوسی دشمن به دنبال آن بودند اما بر اساس این توافق خودمان با دست خودمان محرمانه ترین اطلاعات کشور را دو دستی تقدیم دشمن خواهیم کرد و از این به بعد می توان به کرّات شاهد  جاسوسی‌های صنعتی، حملات سایبری و اطلاعاتی و ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان باشیم.

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای، گفت: برای رشد صنعت تولید سانتریفیوژهای ما باید صنعت برق، برنامه‌ نویسی ، متالوژی ، مکانیک ، مهندسی شیمی ، ساخت و تولید و بسیاری از شاخه ها و رشته های دیگر صنعتی رشد کند اما با دادن اطلاعات مذکور، دشمن تمام شاه راه های تهیه ی مواد اولیه و قطعات تحریمی را پیدا کرده و با تحریم آنها از رشد بیشتر صنعت کشور جلوگیری می‌کند.

وی تأکید کرد: در موازنه قدرت ، اهرم قدرت آنها تحریم بود و اهرم ما نیز پیشرفت هسته‌ای و ذخایر 5 و 20درصد اروانیوم اما بر اساس توافقنامه ذخایر مواد 20 درصد ما نابود شد و آنها با گرفتن حساس ترین اطلاعات ما و جلوگیری از رشد و پیشرفت هسته ای کشور این اهرم را از دست ما خارج کردند اما همچنان اهرم فشار آنها بدون هیچ تغییری وجود دارد.

«حال اگر فرض کنیم این توافق در سیر خود به سرانجام نرسد و به هم بخورد و باوجود جمله ی اصل استاندارد همه یا هیچ در ابتدا و انتهای توافق نامه حتی بر سر یکی از مسایل توافق حاصل نشود، بلافاصله اهرم فشار آن ها یعنی تحریم ها برمی گیرد اما آیا اطلاعات و ذخایر ما که مفت از دست داده‌ایم باز خواهد گشت؟ متاسفانه می‌بینیم که تحریم‌ها نه تنها بر می‌گردد بلکه شدیدتر هم می‌شود.»

حیدری ادامه داد: علت اینکه تأکید داریم باید این مباحث رسانه‌ای شود این است که افراد متخصص در این زمینه صحبت کنند تا مثل دفعه ی قبل در مذاکرات ژنو مجلس و کشور در یک کار انجام شده قرار نگیرد چرا که رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند ملت باید بیدار باشند.

*غنی‌سازی 20درصد برای ما به صرفه بوده است

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای، با بیان اینکه بعضی ها می‌گویند غنی سازی 20 درصد یا نیروگاه بوشهر به صرفه نیست اما ما با هرکس که بیاید حاضر به مناظره درباره توافق ژنو هستیم و می‌توانیم ثابت کنیم که غنی‌سازی 20درصد برای ما به صرفه بوده است، تصریح کرد: در برخی از برهه‌ها تولید گندم، بنزین و حتی پالایشگاه های عسلویه نیز اگر بصورت تک بعدی نگاه شوند به صرفه نخواهند بود و اگر با این استدلال عوام فریبانه پیش برویم باید همه صنعت را تعطیل کنیم.

وی افزود: این در حالی است که این مباحث کاملاً استراتژیک است و ما نمی‌توانیم گندم و بنزین به مردم ندهیم لذا به همین دلیل همه کشورها سعی می‌کنند که در مباحث استراتژیک روی پای خود بایستند و حتی با هزینه چند برابر محصولات استراتژیک خود مانند بنزین را تولید کنند.

حیدری با طرح این پرسش که چرا آمریکا از سال 2000 تا 2013 ظرفیت هسته‌ای خود را علی‌رغم برخورداری از ذخایر بسیار نفت و گاز حدودا چهار ‌برابر کرده است، افزود: این مباحث ابعاد فنی دارد و از بعد مهندسی این مسائل قابل دفاع است که مطرح کردن آنها در غیر از نشست‌های کارشناسی و بصورت تک بعدی بین مردم اشتباه بوده و باعث عوام فریبی می‌شود.

به گزارش فارس در ادامه این نشست مهدی مطلبّی طلبه درس خارج حوزه علمیه قم با حضور در میزگرد «بررسی ابعاد مختلف توافقنامه ژنو و مذاکرات جامع»‌ که با حضور چهار تن از نمایندگان نامه 12هزارنفری نخبگان به رئیس صدا و سیما، برگزار شد، اظهار داشت: توافقنامه ژنو ماحصل 10 سال گفتمان دیپلماسی و قالب دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران بود و از این جهت جایگاه ویژه‌ای دارد که بعد از 10 سال یک چالش بزرگ بین ایران و قدرت‌های جهانی را پایان می‌دهد.

مطلبّی افزود: ما 10 سال بود که دنبال این توافق بودیم اما هیچگاه برگه‌ای و یا سندی از توافقمان با قدرت‌های بزرگ نداشتیم.

این فعال سیاسی به اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه در توافقنامه ژنو حقوق هسته‌ای، حق غنی‌سازی و تحریم‌ها ترک برداشت گفت: آقای روحانی در اظهارات خود سه ادعا را مطرح کردند بنابراین همین سه ادعا بهترین موضوع برای نقد توافقنامه ژنو است.

وی به چهارمین بند معاهده NPT اشاره کرد و بیان داشت: در سال 1968 که این توافقنامه امضا شد مضمون این توافقنامه نوعی تبعیض بین کشورها بود اما حفظ معاهده 4 NPT این حق به همه کشورها برای غنی‌سازی در عرصه تولید داده شد اما تاکید داشت که کشورها نباید به سمت سلاح هسته‌ای بروند.

مطلبّی ادامه داد: ما در طول این 10 سال همواره می‌گفتیم که جزو NPT هستیم و به تعهدات عمل می‌کنیم اما از حقوق خود که در NPT به آن اشاره شده است ذره‌ای عقب‌نشینی نخواهیم کرد.

این طلبه درس خارجه حوزه علمیه قم معتقد است که آمریکا اگر توانایی‌اش را داشته باشد حق هیچ‌کس را در تعهدنامه نمی‌دهد اما چون در سال 1968 فضای جهانی بر ضد آنها بود مجبور شدند در ماده 4 معاهده NPT تصریح کنند که همه کشورها حق غنی‌سازی دارند بنابراین چون در آن زمان شکست خوردند و در عمل این حق را از کشورها گرفتند به گونه‌ای که آمریکا هنوز حق غنی‌سازی ژاپن را قبول ندارد.

وی ادامه داد: ما یک توافق بین‌المللی به نام NPT پشت سر گذاشتیم اما باز هم آمریکایی‌ها به همراه هم‌پیمانان خود در عرصه حقوق بین‌الملل برای ما محدودیت ایجاد کردند.

وی حق غنی‌سازی، رآکتور آب سنگین اراک و بازفرآوری را سه چرخه اصلی در حقوق هسته‌ای کشورمان برشمرد و گفت: درخصوص بحث بازفرآوری هم در گام نخست و هم در گام نهایی به صراحت تصریح شده که ایران حق بازفرآوری را ندارد.

*ما به معنای واقعی کلمه آب سنگین اراک را تعطیل کردیم

این فعال سیاسی با تاکید بر اینکه طبق توافقنامه ژنو در گام نخست ایران حق هیچ پیشرفتی در تاسیسات هسته‌ای اراک را ندارد گفت: ما به معنای واقعی کلمه آب سنگین اراک را تعطیل کردیم چراکه در گام اول تعهد کردیم که در گام نخست هیچ پیشرفت بیشتری نداشته باشیم و در گام نهایی هم گفته‌اند باید تمام نگرانی‌های آب سنگین اراک برطرف شود.

* تعهد برای رفع نگرانی غرب در بحث هسته‌ای مانند دادن چک سفید امضاست

وی با طرح این پرسش که اگر ایران عضو NPT است آیا آب سنگین اراک ایجاد نگرانی می‌کند اظهار کرد: استفاده از کلمه full چه معنی‌ای دارد؟ باید توجه شود که استفاده از کلمه‌ای تمام چه مبنای حقوقی‌ای می‌تواند داشته باشد چراکه ما هر اقدامی که انجام دهیم غربی‌ها می‌گویند ما همچنان نگرانی داریم و اینکه ما بپذیریم نگرانی آنها را برطرف کنیم مانند دادن چک سفید امضا به غرب است.

مطلبّی در مورد حق غنی‌سازی نیز گفت: آقای عراقچی گفته‌اند که آقای رئیس‌جمهور اشتباه کرده است که گفته حقوق هسته‌ای را به دست آورده‌ایم چون ما در این توافقنامه چیزی به نام حقوق هسته‌ای به دست نیاورده‌ایم.

این طلبه درس خارجه حوزه علمیه قم ادامه داد: وقتی 1+5 می‌گوید که ما باید اطمینان یابیم که ایران منحصرا به دنبال انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای است همین واژه اطمینان جزو کلماتی است که در مبنای حقوقی اندازه ندارد یعنی هر لحظه می‌توانم بگویم ما هنوز آن اطمینان را حاصل نکرده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه 1+5 در مذاکرات شفاهی خود نیز گفته‌ است رشته‌های مرتبط هسته‌ای را از دانشگاه‌هایتان بردارید گفت: این مباحث شفاهی بین 1+5 طبق مصاحبه‌هایی است که تیم مذاکره‌کننده در دور اول توسط افرادی همچون ناصری و موسویان اذعان شده است.

مطلبّی در ادامه خاطرنشان کرد: در توافقنامه ژنو عدم تحریم‌های جدید مرتبط با هسته‌ای توسط سازمان ملل و اتحادیه اروپا نگاشته شده است اما به آمریکا که می‌رسد همه‌چیز تغییر می‌کند و در توافقنامه نیامده است که دولت آمریکا در چارچوب اختیارات قانونی رئیس‌جمهور و کنگره از تصویب تحریم جدید خودداری کند.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: بعد از توافقنامه ژنو تاکنون سه تحریم در خصوص ایران صورت گرفته است که این تحریم‌ها ناقض توافقنامه است به گونه‌ای که آقای لاوروف در هر سه مورد بیانیه داد که توافقنامه ژنو نقض شده است اما آقای ظریف چنین برداشتی را ندارد.

وی افزود: آقای ظریف می‌گوید که تحریم‌های آمریکا علیه ایران تحریم جدیدی نبوده بلکه یک سرچشمه از قبل داشته است و هم‌اکنون به روزرسانی شده است بنابراین بنده چند سوال از آقای ظریف دارم.

«آقای ظریف آیا تفسیر شما از توافقنامه ژنو مورد قبول همه اعضا است؟ اگر شما پاسدار منافع ملی کشور هستید آیا باید از تفسیر آمریکا دفاع کنید؟ اگر شما می‌گویید که این تحریم‌های جدید باید از رگ و ریشه معنای جدید باشد ما در زمان آقای احمدی‌نژاد نیز می‌خواستیم در چهار گوشه کشور غنی‌سازی انجام بدهیم اما انجام نشد بنابراین می‌توانیم با همان تفسیری که شما از آن سخن می‌گویید شروع به ساخت کنیم و بگوییم این تصمیم قبل از توافقنامه ژنو گرفته شده بود.»

*تیم مذاکره‌کننده حق ندارد دائم بگوید مذاکرات زیر نظر رهبری است

مطلبّی با تاکید بر اینکه اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای حق ندارند هرجا بنشینند بگویند این مذاکرات زیر نظر رهبری است گفت: حضرت آقا در 20 فروردین امسال در دیدار با مسئولان انرژی هسته‌ای گفتند که هیچ تیمی حق ندارد ایران را از دستاوردها و حقوق محروم کند.

این طلبه دروس خارجی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: ما با نگاشته شدن همین غیر جاری قبول کردیم که تحقیق و توسعه تا قبل از آذر متوقف شود ما همچنین پذیرفتیم که تعداد سانتریفیوژ‌های خود را اضافه نکنیم.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از تعهدات ما با آمدن غیر جاری در توافقنامه ژنو این بود که اگر یک سانتریفیوژ ما منفجر شود ما حتی اجازه جایگزین نداریم و به عنوان مثال اگر 6 تا سانتریفیوژ داشتیم و یکی از آنها ترکید یا منفجر شد باید با 5 سانتریفیوژ باقی‌مانده کار کنیم و اجازه جایگزینی نداریم.

*رئیس پتروشیمی گفت هنوز تحریم‌ها تکان نخورده است

مطلبّی تاکید کرد: کجای توافقنامه اجازه داده که تحقیق و توسعه صورت بگیرد بنابراین این دیپلماسی مدام نگوید که کار ما زیر نظر مقام معظم رهبری است چراکه رهبری اظهارات خود را صریح بیان می‌کند.

این فعال سیاسی با تاکید بر اینکه 4 ماه از توافقنامه ژنو گذشته اما تحریم‌ها همچنان بر جای خود باقی است گفت: تیم دیپلماسی کشور مشخصاً بگویند که کدام یک از این تحریم‌ها برداشته شده است؛‌ آنان می‌گویند که ما تحریم پتروشیمی ایران را برداشته‌ایم اما رئیس پتروشیمی کشورمان می‌گوید که هنوز تحریم‌ها تکان نخورده است؛ رئیس قطعات هواپیمایی کشور نیز می‌گوید هنوز با مشکل روبه‌رو هستیم.

وی در پایان تاکید کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند ما میز مذاکرات را ترک نمی‌کنیم اما چون آنها خلف وعده انجام دادند ما نیز تعهدات را متوقف می‌کنیم.

(لازم به ذکر است به علت تعداد و حجم بالای اوراق امضاء شده، اصل امضاء ها به دفتر مهندس ضرغامی ارسال گردید)

برای امضاء نامه کلیک کنید

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: