چهارشنبه 23 آوریل 14 | 14:35

یک‌پیشنهاد برای پایان جنجال مهمانی‌اشرافی

“ریز هزینه‌های این جشن به همراه فیلم و تصاویر آن” که به گفته نهاد ریاست جمهوری “با رعایت تمام جنبه های شرع مقدس” برگزار شده، برای اطلاع افکار عمومی منتشر شود تا مردم بدانند در این مراسم “رسمی” که به هزینه بیت‌‌المال و در مکانی متعلق به مردم برگزار شده، چه گذشته است.


خانم صاحبه عربی، همسر حجت‌الاسلام حسن روحانی، عصر روز شنبه 30 فروردین در هول و ولای برگزاری شیک مراسم بزرگداشت روز زن بود و شاید به همه چیز از تعداد مهمانان، شوی لباس مانکن‌ها و‌ اهدای سکه‌ها گرفته تا رقص دختران نوجوان و دیگر جزئیات مهمانی آن روز فکر می‌کرد جز اینکه خبر این مراسم به رسانه‌ها بکشد و اعتراض بسیاری‌ها را درآورد.

بی‌شک او اجازه هر آنچه را تدارک دیده بود، پیش‌تر از همسرش گرفته بود و از این بابت نگرانی نداشت. اما اینکه این مراسم را چه کسی برگزار کرده برای افکار عمومی در حاشیه آن مهمانی اشرافی قرار داشت. خبرها خیلی زود به بیرون درز کرد و همه شنیدند و خواندند که کاخ سعدآباد روزی به یادماندنی را گذرانده و برای مردم،‌ صحنه‌های زننده و بدپوششی و رقص و هدیه سکه به بخشی از مهمانان، در این واویلای مشکلات اقتصادی و فرهنگی کم داغی نبود.

طبیعی است که این واقعیت خیلی زود سیلی از اعتراضات را به راه بیندازد. مهمترین علت بلندشدن فریاد اعتراضات، دهن کجی آشکاری بود که با برپایی این مراسم به شعار “اقتصاد و فرهنگ” امسال شد. و ملموس تر از آن همزمانی توصیه و التماس دولتمردان به مردم برای انصراف از دریافت یارانه نقدی با هدف کمک به دولت بود. و دیگر دلیل مهم، حساسیت ویژه مردم به اشرافی‌گری و ریخت و پاش مسئولان بوده که ریشه‌ای عمیق دارند و طوفان تغییرات سیاسی هم بر تضعیف آن کارگر نشده است.

در چنین شرایطی بود که دولتمردان خود را در مقابل انبوه سوالات و مطالبات مردم دیدند. اینکه مگر شعار سال ۹۳ اقتصاد و فرهنگ نیست، پس این میهمانی اشرافی و خارج از شرع و فرهنگ دینی و ملی با چه مجوزی بر پاشده است؟ چرا دولت همزمان با اصرار بی‌سابقه بر انصراف مردم از دریافت یارانه ۴۵ هزار تومانی،‌ در کاخی که متعلق به بیت المال است،‌ مهمانی مجلل می گیرد و چنین از کیسه ملت بریز و بپاش می کند؟ و ده ها سوال دیگر…

همگان حدود سه روز منتظر پاسخ دولت بودند تا اینکه شب گذشته روابط عمومی نهاد ریاست‌جمهوری در اطلاعیه‌ای هر آنچه را به صلاح دید تکذیب کرد. بنا بر این اطلاعیه این جشن “به میزبانی همسر رئیس جمهوری با حضور همسران سفرای کشورهای خارجی و مدیرانِ نظام اسلامی و همچنین جمع کثیری از بانوان فرهیخته” برگزار شده و “چنانچه ویژگی مجالس مولودیِ مختص بانوان است؛ در این جلسه با رعایت تمام جنبه های شرع مقدس و شوونی که مجالسی از این دست دارد، تعدادی از دختران خردسال به شادمانی پرداختند و نمونه های از پوشش و حجاب زنان اقوام ایرانی در ادوار و مناطق مختلف به نمایش درآمد.”

در این اطلاعیه خبرهای منتشرشده درباره میهمانی “موجی از شایعات، افترا، اکاذیب و دروغ” توصیف شده اما درباره سکه های اهدایی چیزی گفته نشده است. این سکوت را اسحاق جهانگیری،‌ معاون اول رئیس جمهور در صفحه “فیس بوک” خود جبران کرده و از قول همسرش مدعی شده که تنها به “چهار پنج نفر از بانوان خیر” با اهدای سکه قدردانی شده است.

البته باید به افکار عمومی حق داد که گذشتن از کنار ده‌ها خبر و گزارش از جزئیات یک مهمانی اشرافی با این اطلاعیه و یک مطلب فیس بوکی سخت است.

بی شک بهترین اقدام برای پایان دادن به ابهامات و سوالات متعدد مردم از دولتمردان و بویژه نهاد ریاست جمهوری،‌ شفاف سازی درباره این میهمانی است. بنابراین پیشنهاد می‌شود، “ریز هزینه‌های این جشن به همراه فیلم و تصاویر آن” که به گفته نهاد ریاست جمهوری “با رعایت تمام جنبه های شرع مقدس” برگزار شده، برای اطلاع افکار عمومی منتشر شود تا مردم بدانند در این مراسم “رسمی” که به هزینه بیت‌‌المال و در مکانی متعلق به مردم برگزار شده، چه گذشته است.

چنین اقدام سهل‌الوصولی در کمترین زمان ممکن عملی و بهترین استدلال و سند برای پاسخ به ابهامات موجود است. در چنین شرایطی روشن می‌شود که اظهارات منتقدان این جشن کذب و افترا بوده یا آنان تنها واقعیت را گزارش کرده اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: