شنبه ۰۶ اردیبهشت ۹۳ | ۱۸:۱۴

نقدی برسخنان روحانی در مورد سربازی اجباری

آقای روحانی در همه جای دنیا جوانان سرمایه اصلی یک کشور محسوب می شوند در ایران اگر سه میلیون مشمول غایب داشته باشیم. یعنی سه میلیون نفر در محرومیت اجتماعی زندگی می کنند. که بزرگترین لطمه را بیشتر از خود آن افراد اجتماعی که در آن زندگی می کنیم می بیند.


رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا از بررسی طرحی خبرداد که به موجب آن نحوه اعزام مشمولان برای انجام خدمت سربازی به پیشنهاد خودشان انجام شود.با توجه به مصاحبه چند هفته پیش آقای دکتر روحانی که فرموده اند: سربازی کسی را از زندگی عقب نمی اندازد، خدمت وظیفه عمومی را فقط آموزش نظامی ندانست و آن را تجربه ای مهم خواند.

روحانی با اشاره به اینکه در سربازی یک انضباط و نظم بر ما حاکم می شود، اظهار داشت: در دوره ای که جوان خدمت می کند، برای زندگی آماده می شود چرا که یاد می گیرد در برابر ناملایمات تحمل بیشتری از خود نشان دهد، کار دسته جمعی را می آموزد و از نظرجسمی نیز با توجه به آموزش هایی که می بیند پرورش می یابد.

روحانی با تاکید بر اینکه در دوره سربازی وقت افراد تلف نمی شود، گفت: حتی در آنجا ممکن است زمینه ای فراهم شود و شما علاقه مند شوید در یک محیط نظامی کار را ادامه دهید و جذب این فعالیت ها شوید و از سوی دیگر برای ورود به فعالیت اجتماعی آماده تر می شوید.

وی با اشاره به تعبیر رایج مردم ایران که «سربازی پسر را مرد می کند»
باید از ایشان سوال کرد:

۱- چند کشور در دنیا سربازی اجباری وجود دارد؟ پس چرا آقازاده ها حاضر به خدمت نیستند؟ به نقل از سردار احمدی مقدم ۶۰ درصد تهرانی ها از سربازی معاف می شوند. اعضاء کابینه اعلام کنند کدام یک از فرزندان وزرا حاضر به خدمت مقدس سربازی بوده اند و اگر سرباز هم بوده اند در کجا خدمت کرده اند؟

۲- در کجا دو سال از عمر جوان ها مخصوصا افراد تحصیل کرده صرف کارهای اداری ایستادن بر سر چهار راه و حفاظت از پادگان و…می شود؟

۳- آیا کسی که در دوران تحصیل در مدارس و دانشگاه کار دسته جمعی را یاد نگرفته است با دو سال خدمت سربازی آن را یاد می گیرد؟

۴- اگر رئیس جمهور محترم کسانی رو ندید که بخاطر معافیت سربازی در زندگی جلو افتاده اند من می توانم خیلی از دوستان رو که معاف شده اند و الان در حال کسب درآمد یا تحصیل در دانشگاه های مطرح دنیا هستند را به ایشان معرفی کنم.

۵- آیا واقعا راه دیگری برای مرد شدن وجود ندارد جز اتلاف وقت در جایی که کمترین چیز در آن نظم است (بی نظمی در نظام سربازی را تنها می توان با یکبار حضور در بنیاد نخبگان نیروهای مسلح با تمام وجود حس کرد. جایی که مرتبط با نخبگان نیروی مسلح است انقدر بی نظم است که عملکرد سایر اجزا کاملا مبرهن است.)

آقای دکتر روحاني اين نظرات را زمان انتخابات مي گفتيد بيشتر در مورد راي به شما فكر مي كردم.

آقای روحانی اگر هدف از سربازی مرد شدن و مقاومت در برابر سختی ها است یک مشمول غایب ۳۸ ساله فکر می کنم آنقدر محرومیت و بدبختی و فقر کشیده باشد که در این سن بسیار پخته و مرد شده باشد. متاسفانه در ایران قشری که توان مالی بالای ندارد. و به هر دلیلی نتوانسته است به خدمت سربازی بروند باید تا ۵۰ سالگی در محرومیت اجتماعی زندگی کند. در حالی که یک عده خاص با پرداخت مبلغی از کشور به بهانه های مثلا تحصیل خارج شده و بعد از چند سال اقامت در خارج از کشور از خدمت مقدس سربازی معاف می شوند. این یک نمونه مثال ساده برای بی عدالتی در مورد سربازی اجباری است.

آقای روحانی در همه جای دنیا جوانان سرمایه اصلی یک کشور محسوب می شوند در ایران اگر سه میلیون مشمول غایب داشته باشیم. یعنی سه میلیون نفر در محرومیت اجتماعی زندگی می کنند. که بزرگترین لطمه را بیشتر از خود آن افراد اجتماعی که در آن زندگی می کنیم می بیند.

اگر ۵ سرباز ما که در مرزها به گروگان گرفته شده بودند. دوره تخصص مرزبانی را می دیدند به هیچ وجه امکان نداشت تروریست ها بتوانند با آنها مقابله کنند. سربازی که ۲ ماه آموزش ابتدای می بیند به هیچ وجه نمی تواند در مقابل تروریستی که یک عمر در بیابان بزرگ شده است مقابله کنند.

از آقازاده های مسئولان سرداران امیران کدام یک حاضر به خدمت سربازی در مرز هستند؟چرا فقط باید فرزندان افراد فقیر جان خود را در مرزها آن هم بدون داشتن تخصص به خطر باندازند؟ تا از دید مسئولان مرد شوند؟

از آنجای که فرزندان بسياري از مقامات با پارتي بازي و استفاده از امکانات خاص سربازي رو تجربه نمي کنند بنابراين دغدغه اي براي بعضی مسئولان براي اصلاح خدمت سربازي وجود ندارد.

ای کاش فرصتی برای به چالش کشیدن این میراث رضاخانی در رسانه ملی وجود می داشت.

 1. امیر
  ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

  چه عجب یکی حرف علیه این سربازی حرف زد.

  من سرهنگ جعفری فرمانده م را تا عمر دارم نمی بخشم.

 2. سعید
  ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

  برای یک بارم که شده بیایید به این موضوع رسیدگی کنید به خدا قسم بدبخت شدیم بیچاره شدیم از بس موفقیت کسایی که معاف شدن رو تو زندگیشون دیدیم به قران دیدیم به امام حسین دیدیم.
  خواهشا این موضوع رو تو برنامه مناظره شبکه یک مطرح کنید تا ما جوونا بتونیم درد دلمومنو بگیم.
  بگیم که شب و روز کارمون شده حسرت محرومیت حقارت چون باید برای کمک به معاش خانوادمون کار کنیم

 3. سعید
  ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

  برای یک بارم که شده بیایید به این موضوع رسیدگی کنید به خدا قسم بدبخت شدیم بیچاره شدیم از بس موفقیت کسایی که معاف شدن رو تو زندگیشون دیدیم به قران دیدیم به امام حسین دیدیم که موفق شدن پسر داییم 25 سالشه و همسن منه ولی الان 4 ساله که سر کاره و زن و یه بچه هم داره فقط و فقط به خاطر اینکه سربازیشو معاف شد همین.
  خواهشا این موضوع رو تو برنامه مناظره شبکه یک مطرح کنید تا ما جوونا بتونیم درد دلمومنو بگیم
  بگیم که شب و روز کارمون شده حسرت محرومیت حقارت حقارت حقارت.

 4. پزمان
  ۲۳ تیر ۱۳۹۳

  من سال 89 به خدمت رفتم با 19 ماه سابقه قبلی
  خدمت در پادگان اراک من را به تهران عودت دادند
  در تهران به ن.و انقدر چرخاندند ولی کارت ندادند
  تا این که خودم دیگه موضوع را پی گیری نکردم
  حالا بعد 3 سال باید برم بگم ببخشید من فراری ام

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: