یکشنبه 24 اکتبر 10 | 09:02

«مدیری» آرام و خوش‌رو قهر خود را پنهان می‌کند

شاید به اندازه‌ای که باید قدر هنرمندی همچون مدیری را که سال‌ها برای نشاندن لبخند بر چهره ما تلاش کرده‌است، ندانسته‌ و با نامهربانی‌ها و سنگ اندازی‌ها، شرایط دلگیری این هنرمند را فراهم کرده‌ایم و امروز به نظر می‌رسد مدیری در قهری پنهان با اهالی رسانه و برخی مسوولان به سر می‌برد.


مجموعه ویدئویی «قهوه تلخ» آخرین اثر مهران مدیری چندی پیش راهی شبکه نمایش خانگی شد و با استقبال گسترده مخاطبان و علاقه‌مندان آثار این کارگردان مواجه شد، اثری پر پرسوناژ که به دلیل حضور بیش از 20 بازیگر چهره و محبوب، دکورهای زیبای تاریخی و طراحی صحنه و لباس قابل توجه، چندین روز قبل از عرضه در بازار و زمانی که آنونس مجموعه بر روی سایت‌‌های اینترنتی قرار گرفت، نظر مخاطبان را جلب کرد و پیگیری علاقه‌مندان برای اطلاع از زمان دقیق پخش مجموعه در فروشگاه‌ها، خبر از اتفاقی نادر در عرصه شبکه نمایش خانگی داد.

این اتفاق با ورود «قهوه تلخ» و صحبت‌‌های منحصر به فرد مهران مدیری در ابتدای قسمت اول و تقاضای این کارگردان از مردم مبنی بر خودداری از کپی این مجموعه تکمیل شد. تأثیر این تقاضا بر علاقه مندان آثار مدیری و استقبال گسترده از این مجموعه تا حدی بود که “قحطی قهوه تلخ در پایتخت” تیتری برای روزنامه‌ها شد. اکنون به گفته بسیاری از کارشناسان ورود «قهوه تلخ» در شبکه نمایش خانگی آغاز نوعی فرهنگسازی در زمینه رعایت حقوق سازندگان آثار از طرف مخاطبان شده است و این امر اتفاقی فرخنده در عرصه نمایش خانگی محسوب می‌شود. از این رو حمایت و استقبال قابل توجه مردم از این اثر، بهانه‌ای شد تا در لوکیشن مجموعه «قهوه تلخ» حاضر شویم و گپ‌و گفتی با عوامل این اثر داشته باشیم.

لوکیشن اصلی « قهوه تلخ» باغی در خیابان فرشته تهران است. باغی قدیمی با دری بزرگ و سیاه‌رنگ و دیوارهایی بلند. از ورودی باغ وارد می‌شویم اتاقک‌ نگهبانی در سمت چپ قرار دارد و در اصلی ساختمان در مقابلمان است. لوکیشن اصلی این اثر(کاخ شاه) در سوله‌ای سمت چپ و انتهای باغ واقع شده است و اتاق نظميه، اتاق خواب شاه، مطبخ، بازار، قهوه خانه، خانه صدراعظم، خانه قهوه چي، زندان و … دیگر مکان‌هایی است که در این لوکیشن بنا شده است.

گروه تولید و عوامل پشت صحنه در سوله‌ای که کاخ پادشاه در ‌ آن بنا شده است در حال آماده‌سازی صحنه هستند ریل تصویربرداری توسط دستیاران صحنه آماده می شود سیامک انصاری تنها بازیگر این سکانس در حال صحبت با عوامل است و مهران مدیری در گوشه‌ای دراز کشیده و استراحت می‌کند. فضای لوکیشن بسیار زیباست و طراحی صحنه و دکور به راستی ما را به یاد کاخ‌های پادشاهان می‌اندازد، بطوری که گاهی فراموش می‌کنیم که در یک سوله دکوری هستیم. لوکیشن اصلی این اثر به همان زیبایی است که در تصاویر مجموعه می‌بینیم و تنها وسایل صحنه ازجمله پروژکتو‌رهایی که از سقف سوله آویزان است و ریل دوربین بر روی زمین فضای ذهنی‌مان را به هم می‌زند.

سکوت بر لوکیشن «قهوه تلخ» حاکمیت می‌کند
آنچه درابتدا سر صحنه آخرین اثر مدیری توجه ما را جلب می‌کند، سکوت حاکم بر لوکیشن است که حتی در لحظاتی که تصویربرداری متوقف است ادامه دارد از وفا ملک‌زاده مدیر روابط عمومی این پروِه در این‌باره می پرسیم، وی می‌گوید: سکوت در لوکیشنی که گروه تولید در آن مشغول فعالیت هستند یکی از درخواست‌های مهران مدیری است و این امر به حفظ آرامش تمامی گروه کمک می‌کند.

بعد از مدتی کوتاه صحنه آماده می‌شود، سیامک انصاری (نیما زند کریمی) پشت میز ضیافت پادشاه نشسته و مهران مدیری تصویربرداری این سکانس را برعهده دارد. با فرمان مدیری برداشت آغاز می‌شود و دستیار اول کارگردان برای حس‌گیری درست انصاری نریشن این بخش را می‌خواند( متنی که بعدا با صدای انصاری خوانده شده و روی این صحنه گذاشته می‌شود) انصاری متنی را به رشته تحریر در می‌آورد و در نریشن از اوضاع نابسامان دربار صحبت می‌کند… “به دلیل آنچه تاکنون درباره دلخوری مدیری از خبرنگاران شنیده‌ایم با نگرانی در انتظار فراغت وی از کار و مقابله با او هستیم” برداشت این سکانس به پایان می‌رسد و برخلاف تصور ما و آنچه تاکنون شنیده‌ایم آقای مدیری با خوش‌رویی به ما خوش‌آمد می‌گوید و حضورمان را در لوکیشن «قهوه تلخ» می‌پذیرد.

سکانس بعدی در محوطه بیرونی باغ، کنار کاخ شاه و در دکور نمای بیرونی نظمیه برداشت می‌شود، برزو ارجمند، هادی کاظمی، سیامک انصاری و آرام جعفری بازیگران این نما هستند. نمایی که به دلیل جا افتادن برخی دیالوگ‌ها و خنده برزو ارجمند و سیامک انصاری چندین بار تکرار می‌شود، اشتباهاتی که برای مدتی کوتاه سکوت حاکم بر لوکیشن را می‌شکند، گروه تولید را به خنده وا می دارد و لبخندی کوتاه را بر چهره مدیری نمایان می‌کند.

مدیری آرام بر روی صندلی خود نشسته است و از طریق مانیتور مقابل خود همه چیز را کنترل می‌کند چندین بار از جای خود بلند می شود و با لحنی آرام و سرشار از صمیمت درباره جایگیری دوربین، بوم صدا و بازیگران با عوامل و نقش‌آفرینان این سکانس صحبت می کند و بالاخره پس از چند برداشت سکانس مقابل در نظمیه ضبط می‌شود. مدیری که امروز به عنوان یکی از مهترین و باتجربه ترین طنز پردازان ایران محسوب می شود، با وجود خستگی بسیاری که در چهره‌اش نمایان است به مهمانانی که برای بازدید از لوکیشن، سر صحنه حاضر هستند خوش‌آمد می‌گوید و با آنها عکس یادگاری می‌گیرد.

بر خلاف تصور مخاطبان و آنچه در تصاویر پشت صحنه دیگر آثار مدیری دیده‌ایم، در پشت صحنه «قهوه تلخ» از خنده‌های طولانی مدت مدیری در زمان تصویربرداری خبری نیست و به نظر می‌رسد در پس لبخند‌های کوتاه او، آرامش و رفتار توام با طمأنینه‌اش خستگی‌ و دلگیری کهنه ای نهفته است. آرامش و سکوت معنا‌داری که ما را به فکر فرو برد و دلگیر کرد. با خود فکر کردیم شاید به اندازه ای که باید قدر هنرمندانی همچون مدیری را که سال‌ها برای نشاندن لبخندی بر چهره ما تلاش کرده است، ندانسته‌ایم و با نامهربانی‌ها و سنگ اندازی‌ها، شرایط دلگیری این هنرمند را فراهم کرده‌ایم و امروز به نظر می‌رسد مدیری در قهری پنهان با اهالی رسانه و برخی مسوولان به سر می‌برد.

گروه تولید رفته رفته از محوطه بیرونی به اتاق خواب پادشاه در داخل ساختمان می‌روند، در این سکانس محمدرضا هدایتی، (جهانگیرشاه)، آرام جعفری(کاترین روسی)، رامین پورایمان(اقبال‌ السلطنه)، آزاده مهدی‌زاده(ژوزفین) بازی دارند، پس ازمهیا شدن شرایط لازم تصویربرداری این سکانس آغاز می‌شود. جهانگیر شاه بر روی تخت خود نشسته است و عروسکی در دست دارد و با بیان متفاوت خود دیالوگ‌هایی را می گوید و در پاره‌ای از اوقات بر سر اقبال السلطنه فریاد می‌زند. کاترین روسی و ژوزفین نیز در این سکانس با جهانگیرشاه صحبت می‌کنند. (به دلیل امانت‌داری و حفظ روند داستان مجموعه، از آوردن سخنان آنان در این گزارش معذوریم.) پس از چند برداشت این نما نیز ثبت می‌شود و فعالیت گروه در این روز کاری به پایان می‌رسد.

علاوه بر مجید آقاگلیان تهیه کننده این اثر که در ساعات پایانی کار در لوکیشن حاضر شد و به گپی کوتاه با ما پرداخت. حضور امیر مهدی ژوله و خشایار الوند نویسندگان «قهوه تلخ» سر صحنه این اثر از دیگر نکات قابل توجه بود. نویسندگان جوان و خوش ذوقی که با روی گشوده و خندان از ما استقبال کردند و با حوصله و بی تکلف به تمام سؤالات ما درباره فیلمنامه «قهوه تلخ» پاسخ گفتند.

تصویربرداری این اثر که تاکنون 40 قسمت از آن به پایان رسیده تا 6 ماه دیگر ادامه دارد و به زودی شاهد نقش آفرینی مهران مدیری در «قهوه تلخ» خواهیم بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.