جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
پنج شنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۳ | ۱۶:۰۹
گزارش تریبون مستضعفین از روز اول نمایشگاه کتاب

یک روز در نمایشگاه کتاب

بهار به اردیبهشتش رسیده است و نمایشگاه کتاب به بهارش. روز اول نمایشگاه تمام شد و نگارنده بلاتکلیف که سالی که نکوست از بهارش پیداست یا جوجه ها را آخر پاییز می شمرند!


تریبون مستضعفین-رها معیری

یک روز در نمایشگاه؛

بهار به اردیبهشتش رسیده است و نمایشگاه کتاب به بهارش. روز اول نمایشگاه تمام شد و نگارنده بلاتکلیف که سالی که نکوست از بهارش پیداست یا جوجه ها را آخر پاییز می شمرند!

نیروی دولت در نمایشگاه!

در جولانگاه فرهنگی امسال یعنی همان نمایشگاه اولین وزیر دولت که مطمئنا فکر می کنید وزیر فرهنگ بوده شرکت نکرد بلکه  وزیر نیرو که در رده وزرای اقتصادی و سیاسی قرار دارد در نمایشگاه حاضر شد. البته وزیر فرهنگ در افتتاحیه حضور داشت.
20140430_140822

همه چی اماده است!

هنوز برق به بعضی بخش های نمایشگاه نرسیده است. بیشنر کنج های شبستان. برخی راهرو ها هم شماره ندارند! دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها (ای تی ام) هم فقط در نمایشگاه حضور به هم رساندند و تا عصر روز نخست از فعالیت خبری نبود!

لیست و ادرس ناشران بعضی از راهرو ها نصب نبود البته وقتی خود این راهرو ها شماره نداشتند دیگر حرفی برای گفتن نمی ماند ظاهرا به دوستان نگفتند که در این ایام در پایتخت نمایشگاه کتاب برگزار می شود و هول شدند و اینطور شد که نمایشگاه از همان روز اول آماده بود!

البته به غیر از برگزار کنندگان نمایشگاه برخی غرفه داران هم آمادگی کافی نداشتند و قول می دادند روزهای آینده با کتاب های جدیدشان در خدمت شما باشند. از چیده نشدن کتاب ها تا گیر کردنش در چاپ خانه.

تازه کردن دیدارها

خیلی ها برای خرید کتاب به نمایشگاه نمی آیند انگیزهای مختلفی است این را در همین روزها اگر سرو کارتان به نمایشگاه افتاد با چشم خودتان می بینید. بعضی ها قرار می‌گذارند دوستان جدیدشان را ببیند و با هم ساندویچ بخورند. و البته در کنار آن دوری در نمایشگاه بزنن.

برخی هم می آیند تا نویسنده های محبوبشان ببیند و نویسندها هم به دیدار مخاطب های شان می ایند. و چقدر جای بعضی ها خالیست. قیصر امین پور، حسین فردی، نادر ابراهیمی و حتی آنهایی که اصلا هم دوره با ما نیستند. مثل سعدی و حافظ و شیخ عباس قمی که حاشیه کتاب های نفیس شان را یادگاری بنویسند…

20140430_173217

از بخش های گردشگری نمایشگاه یک اتوبوس قطارنما بود که خیلی ها سوار شدن بر آن را به ون ها ترجیح می دادند. کوچک و بزرگ هم نداشت.

برای بازدیدکنندگان خسته هم نزدیک غرفه کتابخانه ملی مبل هایی پیدا میشود که شما خودتان و خستگی تان را یکجا می توانید رویش بیاندازید.

نشست ها

روز اول نشست هایی در سالن های مختلف برگزار می شد اما اخبار دقیقش در دست اطلاع رسانی نمایشگاه نبود. عصرهای شعر در سالن یاس شبستان ساعت 14:30. همچنین  در سرای اهل قلم و… روزانه از ساعت ۱۰ تا پایان ساعت نمایشگاه چندین نشست تخصصی در حوزه فرهنگ، علوم انسانی، کتاب، شعر، داستان و… برگزار خواهد شد.

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: