شنبه 03 می 14 | 11:12

هدفمندی مطالعه کتاب در «سالن یاس»

رها معیری

اگر برای بازدید از کتاب ها در بیست هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرصت کمی دارید و یا می خواهید در موضوع خاصی تازه های نشر را پیدا کنید و یا از ازدحام جمعیت فراری هستید و حوصله صف های طولانی اطلاع رسانی نمایشگاه را ندارید. پیشنهاد ما این است که یک راست به سالن یاس، انتهای شبستان بروید.


تریبون مستضعفین -رها معیری

اگر برای بازدید از کتاب ها در بیست  هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرصت کمی دارید و یا می خواهید در موضوع خاصی تازه های نشر را پیدا کنید و یا از ازدحام جمعیت  فراری هستید و حوصله صف های طولانی اطلاع رسانی نمایشگاه را ندارید. پیشنهاد ما این است که یک راست به سالن یاس، انتهای شبستان بروید.

20140501_151929[1]

سالن یاس بخشی از نمایشگاه و زیر نظر وزارت ارشاد است اما متولی اجرای آن را «مجمع ناشران انقلاب اسلامی» بر عهده دارد. محمد خانی، مدیر سالن یاس که پیدا کردنش کار سختی نبود، سالن یاس را اینچنین معرفی کرد: سالن یاس، سالن کارنامه نشر سال 92 و 93 است، البته تولیدات چاپ اول. ویژگی های خاصی هم دارد. مثلا ما در حیاط مستقر هستیم و فروش هم نداریم.

وی در رابطه با دسته بندی کتاب های حاضر در این سالن گفت: حدود 17 هزار جلدکتاب در این دو سال منتشر شده است. البته حدود 35 هزار کتاب چاپ اول داشتیم که با توجه به اهداف مان رده بندی های آموزشی را حذف کردیم. در حال حاضر کتاب ها بر اساس عناوین کتب دینی، علوم اجتماعی، ادبیات، فلسفه، روانشناسی، دفاع مقدس، بخشی و از هنر و… تقسیم و در این سالن چیده شده اند.

مشاوره کتاب

در هر یک از بخش ها میز و صندلی قرار دارد. عده ای دور هم نشسته اند که یا مشغول صحبت کردن هستند و یا تورق یک کتاب. علت را در صحبت های محمدخانی می توان پیدا کرد: در هر بخش از سالن تعدادی کارشناس حاضر هستند که هر کدام یک سال روی کتاب های مختلف مطالعه داشته و بر کتب آن بخش اشراف داردند و به مراجعان مشاوره می دهند. در واقع کار عمده ما در این سالن مشاوره کتاب است.

بسته پیشنهادی

وی صحبت های خود را این گونه ادامه داد: بخش دیگر کار ما در این سالن ارائه بسته های پیشنهادی در موضوعات مختلف است. ما حدود 89 بسته پیشنهادی کتاب داریم. در بخش روانشناسی 20 و اندی در ادبیات 7 و کودک و نوجوان 8 و … . این بسته های پیشنهادی بروشورهایی دارد که در هر بخش توزیع شده و در هر غرفه توضیحاتی همراهش به بازدیدکننده ارائه می شود. بسته های پیشنهادی را کارشناس های ما که متخصص کتاب هستند مطالعه و نقد کردند و بر این اساس انتخاب شده اند. یک بخش هم گروه های ترویج کتاب هستند. در این سالن مشاوره های تخصصی هم به بازدیدکنندگان داده می شود. به طور مثال اگر کسی متوجه علاقه فرزندش به کتاب های فلسفی شده است، اینجا مشاوران برای او سیر مطالعاتی در این حوزه معرفی می کنند.

برنامه های جانبی

محمدخانی در حال توضیح برنامه های سالن یاس است که صدای خوش آمدگویی مجری در سالن می پیچد. وی با اشاره به صحبت های مجری ادامه می دهد: علاوه بر این، برنامه های ترویجی دیگری هم داریم از جمله نشست های رونمایی کتاب، برگزاری نشست با چهره‌های شاخص حوزه کتاب و…

انتخاب کتاب

اما انتخاب کتاب در این نمایشگاه کوچک به این صورت است که شما در نتیجه مشاوره و یا بازدید خود کتابی را بر می گزینید و مشخصات و آدرس ناشر را که روی برچسب پشت کتاب ها درج شده، می نویسید. البته در همین سالن سرچ با نرم افزار هم صورت می گیرد و اطلاعات لازم به شما ارائه می شود.

محمدخانی در این رابطه گفت: اکثر ناشران کتاب ها در نمایشگاه حضور دارند. تقریبا از11700 ناشر 11200 ناشر حاضر هستند.

به این ترتیب شما می توانید حتی کتاب های جدید ناشرانی که در نمایشگاه حاضر نشده اند را هم ببینید.

مدیر سالن یاس که صدایش در صدای مجری عصرانه شعر، کمرنگ شده است، ادامه داد: با توجه به اینکه در این سالن قرار نیست کتابی به فروش برود، استقبال در حد انتظار پیش بینی شد ما بوده است.

شما نیز می توانید از این سالن ضمن دیدار اتفاقی با چهره های فرهیخته که هر از گاهی سر می رسند، با آدرس هایی که دارید به غرفه های تعین شده مراجعه و کتاب مورد نظرتان را تهیه کنید و با رضایت این سالن را به دیگران معرفی کنید.

مجمع ناشران انقلاب اسلامی در بیست‌و‌هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امیدوار است تجربه موفق گذشته خود در سال 91 را تکرار کند.

رها معیری

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: