سه‌شنبه 06 می 14 | 12:56

اخراج ۶۴ دانشجوی ایرانی از نروژ

پلیس امنیت ملی کشور نروژ در تلویزیون رسمی این کشور خبر از اخراج ۶۴ دانشجوی ایرانی از این کشور را می‌دهد و گویا یکی از دلایل اخراج این دانشجویان، تحصیل آنها در رشته‌های فیزیک هسته‌ای، الکترونیک، متالوژی و مکانیک و افزایش تعداد پذیرفته شدگان در این رشته‌ها در یک سال اخیر است.


«اخراج دانشجویان ایرانی از نروژ» خبری که در رسانه ها منتشر شد خیلی زود از پرداخت خبری هم جا ماند و معلوم نشد مسئولانی که این خبر متوجه آنان بود، برای حل آن به کار افتادند یا خیر؟

پلیس امنیت ملی کشور نروژ در شبکه 2 این کشور اعلام کرده است که دانشجویان ایرانی مقطع ارشد و دکتری رشته‌های مکانیک، متالوژی، فیزیک هسته‌ای و الکترونیک اجازه ادامه تحصیل و زندگی در نروژ را ندارند و آن‌ها را از این کشور اخراج کرد.

پلیس امنیت ملی کشور نروژ در تلویزیون رسمی این کشور خبر از اخراج ۶۴ دانشجوی ایرانی از این کشور را می‌دهد و گویا یکی از دلایل اخراج این دانشجویان، تحصیل آنها در رشته‌های فیزیک هسته‌ای، الکترونیک، متالوژی و مکانیک و افزایش تعداد پذیرفته شدگان در این رشته‌ها در یک سال اخیر است.

شاید این خبر  برای کسانی که از غرب و کشورهایش تنها از آزادی بیانشان و شعار جدایی علم از سیاست شان و مواردی از این دست شنیده اند، خبری تعجب برانگیز باشد که چطور ممکن است در چنین کشورهایی، دانشجویی را به صرف اینکه ایرانی است و در رشته ای تحصیل می کند که به زعم آنان خطرآفرین(!) است، اخراج کند؟!

و این اولین بار نیست که یکی از دولت‌های اروپایی با دانشجویان ایرانی اینگونه برخورد می‌کند. دولت هلند یکبار در سال ۸۷ و یکبار در سال ۹۱ اقدام به وضع قوانین برای محدود کردن تحصیل دانشجویان ایرانی در این کشور کرده بود.

اصلی ترین علت اخراج این دانشجویان، تحصیل آنها در رشته‌های فیزیک هسته‌ای و فناوری‌های نوین مرتبط نظیر الکترونیک، متالوژی و مکانیک اعلام شده است. علاوه بر این، دانشجویان مذکور در اقدامی سیاسی و غیرقانونی و بدون مستندات، به تلاش برای دستیابی به اطلاعات مرتبط با توسعه و بهینه‌سازی سلاح‌های کشتار جمعی و پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران متهم شده‌اند!

اما واقعیت این است که کشورهای اروپایی تابع سیاست های آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند تا جائی که حاضرند با تعصبات جاهلی و نژادپرستانه از این سیاست ها پیروی کنند.

نکته جالب ماجرا اما آن است که این کشورها در پایبندی به خطوط قرمز تعیین شده از سوی رژیم صهیونیستی تا این حد پایبندی دارند که حاضرند با دلایل واهی و غیرمنطقی 64 دانشجو را اخراج کنند؛ حالا این خبر را در کنار خبری بگذارید که بی شباهت با این خبر نیست، خبری که چندی پیش در دانشگاه های کشورمان رخ داد.

خبر این بود: مسئولان وزارت علوم جدید در اقدامی تامل برانگیز تعدادی از دانشجویان اخراجی را –با سابقه امنیتی که نه تنها از گذشته خود ابراز پشیمانی نکرده بلکه بر ادامه رفتارهای پیشین خود نیز اصرار دارند- را به دانشگاه بازگرداند!

جالب است؛ در یک کشور اروپایی تعدادی از دانشجویان به صرف اینکه رشته تحصیلی شان مورد ظن تعصبی و جاهلی غربی ها قرار دارد، اخراج می شوند اما مسئولان وزارت علوم برای اخراجی ها و بر هم زنندگان امنیت و آرامش علمی و فرهنگی و سیاسی دانشگاه فرش قرمز پهن می کنند و جالب است که اتفاقا کسانی برای اخراجی ها فرش قرمز پهن می کنند که مدام دانشگاه های خارجی را به رخ دانشگاه های داخلی می کشند و به ستایش آنان می پردازند.

البته هیچ به روی خود نمی آورند که همان غرب تا چه اندازه نسبت به خطوط قرمزشان تعصب دارند.

آنچه مشخص است این است که مدیریت یک مجموعه علمی بدیهیاتی دارد؛ یکی از آن بدیهیات این است که برهم زنندگان آرامش علمی دانشگاه، جایی در دانشگاه ندارند. کشورهای تابع رژیم صهیونیسیتی و آمریکا به این امر توجه می کند و دانشجویان بی گناه و بی خبر را اخراج می کنند تا به زعم غلط خود محیط دانشگاه آسیب نبیند اما در دانشگاه های ایران برخی با سوابق بی انضباطی صریح قانون شکنی با تساهل غیرمنطقی مسئولان به دانشگاه باز می گردند!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: