چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۳ | ۱۸:۵۶

خودرو ارزان می‌شود یا گران؟

به نظر می رسد ارز مبادلاتی در صورتی می تواند اثرگذار باشد که همزمان با آن شرایط تولیدکنندگان نیز بهتر شود . این بدین معنا خواهد بود که دولت باید نسبت به رفع و لغو تحریم های بانکی و سایر فشارهای اقتصادی مشابه به تولیدکنندگان چاره ای اندیشیده و تصمیمی جدی بگیرد . در غیر اینصورت بازار به قدری غیر قابل پیش بینی و البته مقاوم است که اختصاص ارز مبادله ای نیز به تنهایی نمی توانه به کاهش قیمت خودروها و تنظیم بازار بیانجامد


بسیاری از تحلیلگران بازار خودرو امید داشتند با تغییر دولت و اتخاذ رویکرد مدیریت منطقی دولت در این باره ، بازار خودرو رو به بهبودی برود . اما گویا بازار خوردو همچنان در نوسان به سر می رود و این امکان وجود دارد که نتوان به دورنمایی مثبت در این حوزه ، امیداور بود . این درحالی است که قیمت برخی از انواع خودرو با افزایش خاصی مواجه بوده و در این بین خودروهایی همچون پراید نیز بدون تغییر کیفی خاصی ، با افزایش قیمت روبرو بوده است . خودرو سازان مطرح ، دلیل افزایش خودرو را مربوط به هزینه های تولید و مواد اولیه ای می دانند که احتمالا شرایط تحریمی عامل بوجود آمدن آن شده اما برخی از تحلیلگران بر این عقیده اند که افزایش قیمت در این حد نمی تواند بطور دقیق ، به عامل مذکور ارتباط داشته باشد . عامل دیگری که باعث نا به سامانی در بازار خودرو شده به عدم توازن منطقی میان عرضه و تقاضای این محصول مهم بر می گردد . در این رابطه هنوز پس از سال ها ، بازار خودرو نتوانسته به شرایطی برسد که در آن میزان عرضه و تقاضا بطور یکسان ، تنظیم شود . کارشناسان بازار خودرو می گویند نمی توان هنوز هم علت گرانی خودرو را شرایط طبیعی عدم توازن عرضه و تقاضا در بازار دانست . دلیل ایشان این است که احتمالا تا الان ما باید یک درک عمیق از نیاز مصرف کنندگان و سیاست های تولید کنندگان رسیده باشیم  . بنابراین نمی توان هنوز هم صحبت از مشکلات مربوط به عرضه و تقاضا کرد .

آیا ارز مبادله ای می تواند به کاهش قیمت خودرو کمک کند ؟

دولت تلاش دارد تا با اختصاص و تزریق ارز مبادلاتی به تولیدکنندگان کمک کند . برخی از کارشناسان می گویند این روند شاید در بلند مدت بتواند به کاهش تدریجی قیمت خودرو بیانجامد اما باید این را هم در نظر گرفت که اگر همین امروز هم این ارز مبادلاتی اختصاص یابد ، آیا می شود در مدت زمانی کوتاه به کاهش قیمت ها در بازار کمک کند ؟ به نظر می رسد ارز مبادلاتی در صورتی می تواند اثرگذار باشد که همزمان با آن شرایط تولیدکنندگان نیز بهتر شود . این بدین معنا خواهد بود که دولت باید نسبت به رفع و لغو تحریم های بانکی و سایر فشارهای اقتصادی مشابه به تولیدکنندگان چاره ای اندیشیده و تصمیمی جدی بگیرد . در غیر اینصورت بازار به قدری غیر قابل پیش بینی و البته مقاوم است که اختصاص ارز مبادله ای نیز به تنهایی نمی توانه به کاهش قیمت خودروها و تنظیم بازار بیانجامد

رشد تولید انواع خودرو در بازار افزایش یافته اما قیمت های همچنان بالاست .

با وجود اینکه میزان رشد انواع خودرو در کشور نسبت به فروردین ماه سال جاری افزایش یافته و براساس آمارهای رسمی با رشد ۷۲.۷ درصدی از ۲۳ هزار و ۴۷۳ دستگاه در فروردین ماه ۹۲ به ۴۰ هزار و ۵۳۱ دستگاه رسیده اما باز هم قیمت ها بالاست . در همین زمینه ایسنا گزارش داده که در این مدت تولید انواع خودروهای سواری نیز با رشد ۶۹.۲ درصدی از ۲۰ هزار و ۶۴۱ دستگاه در فروردین ماه ۹۲ به ۳۴ هزار و ۹۲۳ دستگاه افزایش یافته است. اگرچه افزایش تولید خودرو به معنای روند رو به بهود بازار تولید خودرو می باشد و درصورت ادامه می تواند در  آینده احتمالا نشان از رونق بازار تولید خود باشد و در بلند مدت نیز به کاهش روند افزایشی قیمت ها بیانجامد اما در برهه فعلی نمی تواند دلیل خوبی برای امید به کاهش افزایش قیمت خودروهای داخلی باشد . چراکه تولید کنندگان داخلی همچنان از افزایش هزینه های تولید و گرانی مواد اولیه برای ساخت خودرو گله مند هستند .

آیا توافقات اخیر با پژو می تواند به کاهش تدریجی قیمت محصولات داخلی مرتبط بیانجامد ؟

مذاکرات روسای پژو با تولیدکنندگان داخلی اگر بتواند به افزایش کمی و کیفی تولید محصولات مرتبط در بازار خودروی کشور ، بیانجامد ، احتمالا در آینده می توان انتظار کاهش تدریجی قیمت خودروهای داخلی را داشت . این قضیه البته در کنار ابراز علاقه مندی این شرکت برای افزایش سهم خود در بازار خودرو ایران به مساله تحریم های بین المللی نیز مربوط می شود . چراکه اگر روند توافق هسته ای ایران و غرب نتواند به نتیجه مطلوب طرفین برسد ، احتمالا این شرکت با توجه به سابقه خود در این زمینه ، بازار خود ایران را نیز رها خواهد کرد . این قضیه البته برای خود پژو نیز گران تمام می شود چراکه در گذشته نیز گران تمام شده بود . یک فرد‌ آگاه از مذاکرات پژو در ایران ادامه گفته هم‌اکنون توافقات کلی در سطح مدیران عامل دو شرکت ایران خودرو و پژو برای آغاز مجدد همکاری‌ها صورت گرفته است به‌گونه‌ای که به محض لغو تحریم‌، تهیه برنامه‌های زمان‌بندی و اجرایی فعالیت‌های دو جانبه آغاز خواهد شد . وی همجنین به ایسنا گفته با توجه به چشم‌انداز مثبت مذاکرات هسته‌ای و احتمال قوی لغو تحریم‌ها، مدیرعامل پژو با حضور در ایران سعی در حفظ منافع این شرکت در ایران پس از لغو تحریم داشته است . در این رابطه هاشم یکه زارع مدیرعامل این خودرو گفته پژو در دور جدید همکاری‌ها برخلاف روند قبلی فعالیت‌ها که به ارسال قطعه به ایران محدود می‌شد، باید انتقال تکنولوژی و طراحی و تولید مشترک محصولات جدید و به روز خود را در دستور کار قرار دهد . این اتفاق در صورت شدن می تواند به بهبود وضعیت بازار خودرو کشور کمک کند . البته رییس این شرکت گفته اگرچه ما در مقطعی به دلیل فشارهای وارده و برخی معذوریت‌ها فعالیت‌های خود در ایران را متوقف کرده اما برنامه کلی و بلندمدت این شرکت حضور مجدد در بازار خودروی ایران است . اما باید منتظر ماند و دید که تا چه حد این شرکت به توافقات خود با ایران پایبند خواهد بود .

توقف تولید پراید و ۴۰۵ ، چه تاثیری بر قیمت ها و نیاز مصرف کنندگان خواهد گذاشت ؟

گفته می شود که احتمالا در آینده توقف تولید پراید و ۴۰۵ در دستور کار قرار می گیرد . کارشناسان می گویند روند حذف تدریجی این دو محصول پرمخاطب در بازار خودرو اگرچه معلوم نیست که چه تاثیری بر قیمت ها در بازار خواهد گذاشت اما در هر صورت اگر فکری برای جایگزینی این محصولات با تولیدات دیگر نشود ، مصرف کنندگان این دو محصول که اقشار وسیعی از جامعه بازاری خودرو را شامل می شوند با مشکلات بساری مواجه خواهند شد . بنابراین مسئولان باید قبل از تصمیم گیری برای توقف تولید این دو محصول ، فکری هم برای جایگزینی آن با تولیدات مشابه و با قیمتی مناسب کنند .

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: