چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۳ | ۱۴:۰۵

امتناع بانک‌ها از پیگیری بدهکاران دانه‌درشت

مدیرعامل شرکت ساماندهی مطالبات معوق بانکی بار دیگر از عدم همکاری بانک‌ها با این شرکت گلایه کرد و گفت: از بین ۴۰۰ پرونده‌ای که از سال ۸۸ دریافت کردیم، ۱۹۵ فقره پرونده ثبت شده است


سعید آریان پورمدیرعامل شرکت ساماندهی مطالبات معوق بانکی بار دیگر از عدم همکاری بانک‌ها با این شرکت گلایه کرد و گفت: از بین ۴۰۰ پرونده‌ای که از سال ۸۸ دریافت کردیم، ۱۹۵ فقره پرونده ثبت شده است

سعید آریان پور درباره وضعیت بررسی پرونده بدهکاران بانک‌های دولتی در شرکت وصول مطالبات معوق با انتقاد از عدم همکاری بانک‌ها در این زمینه به ایراد توضیحاتی پرداخت و درباره تعداد پرونده های دریافتی و مبالغ آنها توسط این شرکت، اظهار داشت: تاکنون پرونده های بسیاری به این شرکت ارجاع شده ولی مبالغ آنها چندان بالا نبوده است.

وی با ذکر مثال درباره آمار و ارقام پرونده های دریافتی توسط شرکت وصول مطالبات معوق، افزود: بالغ بر 400 پرونده از سوی بانک های سهام دار برای مطالعه و اعلام نظر به این شرکت ارسال شده ولی پرونده های منجر به انعقاد قرارداد از ابتدای سال 1388تا کنون حدود 195فقره با مبالغ نسبتاً متوسط بوده که عمدتا نیاز به اقدامات اجرائی و ثبتی داشته است.

مدیرعامل شرکت ساماندهی مطالبات معوق بانکی در پاسخ به این پرسش که کدام بانک‌ها بیشترین همکاری را با این شرکت به منظور وصول معوقاتشان انجام می ‌دهند؟ گفت:‌ در ابتدای آغاز به کار این شرکت، بانک های کشاورزی و مسکن و از سال 1391 به بعد بانک سپه همکاری خیلی خوبی با شرکت شروع کرده است.

آریان پور البته تأکید کرد که رقم پرونده های بدهی بانک سپه که به این شرکت ارائه شده از دیگر بانک‌ها بالاتر بوده و به ارقام میلیاردی هم رسیده است گفت: از مجموع 195 پرونده منعقده با این شرکت بانک سپه نسبت به واگذاری 105 فقره پرونده اجرائی و ثبتی اقدام کرده است که میانگین این پرونده ها 900 میلیون تومان می باشد.

 

وی با بیان اینکه در سال 1392 نیز بانک سپه نسبت به واگذاری چندین پرونده اقدام کرده است، تصریح کرد: البته سایر بانک های سهام دار در سال گذشته اقدامی برای واگذاری پرونده های جدید نکرده‌اند و ما پرونده جدیدی دریافت نکردیم.
آریان پور البته این را هم گفت که بانک ملی نیز پرونده های بدهکاران کلان خود را طی سال‌های گذشته به این شرکت ارجاع داده است ولی اقدامی برای انعقاد قرارداد و ثبت انجام نداده‌اند. البته طبق خبرهایی رسیده که مدیریت جدید بانک ملی با جدیت در حال تشکیل تیم های ویژه برای وصول مطالبات معوق است.

مدیرعامل شرکت ساماندهی مطالبات معوق بانکی درباره وضعیت بدهکاران کلان بانکی، افزود: کارگروه وصول مطالبات غیر جاری بانک ها در وزارت امور اقتصادی و دارایی با دستور کتبی وزیر وقت اقتصاد به منظور شناسایی بدهکاران بزرگ تشکیل شد.

وی ادامه داد: در طی سال‌های گذشته در جلساتی که داشتیم قرار شد هر کدام از بانک ها 100 بدهکار بزرگ خود را مشخص و به کارگروه معرفی کنند؛ البته این اتفاق هم افتاد و هر هفته بدهکاران بزرگ بانکی به کارگروه دعوت می شدند و جلساتی با حضور همین بدهکاران با حضور معاون وزیر اقتصاد تشکیل می شد.

به گفته آریان پور، در جلسات مذکور راه کارهای وصول مطالبات بدهکاران بزرگ بانکی بررسی و قرار شد این افراد بدهی‌های خود را به سیستم بانکی پرداخت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که عمده بدهکاران کلان بانکی را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟ گفت: عمده بدهکاران کلان بانک ها را شرکت های بزرگ صنعتی و تولیدی تشکیل می دهند که در مواردی نیز به حمایت نیاز دارند.
آریان پور با تأکید براینکه تعداد محدودی از بدهکاران کلان بانکی شرکت های غیر تولیدی هستند، خاطر نشان کرد: تا زمانی که اعطای تسهیلات و متقاضی برای اخذ وام وجود دارد، طبعاً در نظام بانکی نیز معوقات بانکی نیز وجود خواهد داشت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: