سه‌شنبه 20 می 14 | 18:18

چین سفیر آمریکا را احضار کرد

چین در اعتراض به اعلام جرم آمریکا علیه پنج افسر ارتش چین، که واشنگتن می‌گوید در جاسوسی سایبری دست داشته‌اند، سفیر آمریکا در پکن را احضار کرد.


چین در اعتراض به اعلام جرم آمریکا علیه پنج افسر ارتش چین، که واشنگتن می‌گوید در جاسوسی سایبری دست داشته‌اند، سفیر آمریکا در پکن را احضار کرد.

ژنگ زگوانگ، دستیار وزیر امور خارجه‌ی چین، روز دوشنبه (۲۹ اردیبهشت)، پس از این که واشنگتن پنج درجه‌دار ارتش چین را به هک کردن وبسایت شرکت‌های هسته‌ای، انرژی خورشیدی و صنایع فلزی آمریکا به منظور «سرقت اسرار تجاری» متهم کرد، با مکس باوکوس، سفیر آمریکا در چین دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، زگوانگ به باوکوس گفت «دولت چین و ارتش این کشور و پرسنل آن هرگز در سرقت اسرار تجاری از طریق اینترنت مشارکت ئداشته‌اند.»

وی افزود این اتهامات کاملا‌ً بی‌اساس است و روابط آمریکا و چین را به خطر خواهد انداخت.

روز دوشنبه، چین گانگ، سخنگوی وزارت خارجه‌ی چین، گفت پکن خود یکی از قربانیان «سرقت‌های گسترده‌ی سایبری آمریکا» است.

وی اضافه کرد: «ما بار دیگر قویاً از طرف آمریکایی می‌خواهیم که شرح ‌روشنی از کارهایی که انجام داده است ارائه کرده و و فوراً چنین اقداماتی را متوقف سازد.»

مقامات ارشد چین اخیراً به آمریکا و متحدانش هشدار داده بودند که در منطقه‌ی آسیا و اقیانوسیه از ایجاد آشوب اجتناب کنند.

ژنرال فانگ فنگ‌هویی، رئیس ستاد کل ارتش آزادی‌بخش خلق چین، هشدار داد که تلاش آمریکا برای افزایش تمرکز جهانی به منطقه‌ی آسیا و اقیانوسیه، موجب بروز مناقشه‌هایی در دریای چین شرقی و جنوبی شده است.

فنگ‌هویی این سخنان را روز ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت)، پس از دیدار با ژنرال ارتش آمریکا مارتین دمپسی در پنتاگون عنوان کرد.

برچسب‌ها: ، ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.