شنبه 14 ژوئن 14 | 13:40
به نام وحدت‌گرایی، به کام افراط

آقای هاشمی! از تکفیری‌ها تبری بجویید نه از جمهوری اسلامی

بازخوانی عجیب این مطلب در روزهایی که شیعیان در تب و تاب درگیری‌های عراق و کشتار شیعیان در آن سرزمین‌ها می‌سوزند، بسیار عجیب است. خصوصاً آنکه مرجع بزرگوار مردم عراق، آیت الله سیستانی، اعلام جهاد علیه افراط‌گرایان و داعشی‌ها کرده‌اند. آیا این برخورد آیت الله سیستانی بیشتر از آن همه افراط دوران احمدی‌نژاد (به تعبیر شما) نمی‌تواند به درگیری مذهبی منجر شود؟


هاشم رفسنجانی

به گزارش تریبون مستضعفین، پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، هفته گذشته دست به بازخوانی مصاحبه وی با روزنامه جمهوری اسلامی در سال ۹۲ زده است.

در این گفت‌وگو، هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه نباید تریبون‌های جمهوری اسلامی به دست افراطیون باشد، به گلایه آیت الله سیستانی در همین ارتباط اشاره کرد و افزود: «ایشان به من گفتند شما در آنجا كارهایی می‌كنید كه تاوان آن را مقلدین ما در كشورهای عربی می‌دهند.»

اگر دست افراطیون را از تریبون‌هایمان كوتاه كنیم و حكومت خودش را از این مسایل جدا كند مابا كسی دعوا نداریم. مگر شیعه‌هراسی از كجا شروع شد؟ مگر شیعه‌هراسی از كجا شروع شد و شدت گرفت؟ چرا در این هفت، هشت سال اخیر -دوران احمدی نژاد- اینقدر شدت گرفت؟ چرا تابه حال شیعیان چنین مشكلاتی را نداشتند.

آیت‌الله سیستانی به من گفتند شما در آنجا كارهایی می‌كنید كه تاوان آن را مقلدین ما در كشورهای عربی می‌دهند و شیعیان ما تحت فشارند. بله ما هم افراطی شیعه داریم و هم افراطی سنی. كشورهای اهل سنت افراطی‌های خود را مهار كنند و ما هم افراطی‌ها را مهار می‌كنیم.

هرچند ظاهراً سخنان آقای هاشمی رفسنجانی، در باب وحدت‌گرایی و لزوم دوری از افراط و تکفیر صحیح باشد، اما چند نکته در این‌باره به نظر می‌رسد:

۱- استدلال آقای هاشمی چنان سیاست‌زده است که بعید است کسی ربط جدی میان احمدی‌نژاد و موضوع افراط مذهبی بیابد. مگر در دوره احمدی‌نژاد چه اتفاقی در این حوزه افتاده بود که باید حتی رواج افراط‌گرایی به احمدی‌نژاد و دوران او مستند شود؟ آیا این جز سیاست‌زدگی در تحلیل و دوری از واقع است؟ اینکه شیعه‌هراسی را به دوران احمدی‌نژاد و چند سال اخیر محدود کنیم، یا ناشی از بی‌اطلاعی است یا غرض‌ورزی یا …؟!

۲- رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، بارها بر این نکته تاکید کرده‌اند که تکفیرگرایی در میان شیعیان (همچنان که در میان اهل سنت نیز) باید مهجور شوند و توهین به مقدسات اهل سنت حرام است و … اما چگونه است که آقای هاشمی به لزوم جدایی حکومت از افراط‌گرایی حکم می‌دهند؟ آیا حکومت در اختیار افراطیون است؟ شواهد این امر کجاست؟

۳- آیا شیعه‌هراسی صرفاً امری است که به خود شیعیان بازگشت کند یا دست‌هایی در غرب و در میان تکفیری‌هایی که خود را به اهل سنت منتسب می‌خوانندً هم وجود دارد؟ ظهور افرادی همچون ابومصعب زرقاوی چه ربطی به حکومت ما دارند؟

۴- آقای هاشمی به این سئوال پاسخ دهند که مواضع سیاسی ایشان چگونه در سال‌های اخیر مورد استناد و حمایت جریانات تکفیری قرار دارند. آیا لازم است شواهد ارائه کنیم؟ مثلاً مطالب منقول از آقای هاشمی در یکی از این سایت‌ها ضدانقلاب و تکفیری اینجاست: http://goo.gl/15GMYC )

۵- آقای هاشمی حتماً خودشان هم توجه دارند که این استدلال ایشان چقدر شبیه همان تکفیری‌هایی است که برای توجیه رفتارهای غیرانسانی خود به نادرستی رفتار حکومت ایران استناد می‌کنند. آیا واقعاً آن استدلال‌ها صحیح است؟ اگر استدلال آنها درست است، این استدلال مربوط به ده سال اخیر نیست و آنها به همه سال‌های بعد از انقلاب اسلامی این را تعمیم می‌دهند. آیا در دوران آقای هاشمی رفتارها در نسبت با اهل سنت به عدالت بوده است یا آنکه در آن دوران هم ….؟؟

۶- بازخوانی عجیب این مطلب در روزهایی که شیعیان در تب و تاب درگیری‌های عراق و کشتار شیعیان در آن سرزمین‌ها می‌سوزند، بسیار عجیب است. خصوصاً آنکه مرجع بزرگوار مردم عراق، آیت الله سیستانی، اعلام جهاد علیه افراط‌گرایان و داعشی‌ها کرده‌اند. آیا این برخورد آیت الله سیستانی بیشتر از آن همه افراط دوران احمدی‌نژاد (به تعبیر شما) نمی‌تواند به درگیری مذهبی منجر شود؟

آقای هاشمی مراقب باشید که برائت‌جویی‌تان از تکفیری‌های شیعه، به برائت‌جویی از جمهوری اسلامی شبیه‌تر نباشد!

 1. علی
  14 ژوئن 2014

  حضرت آیه اله رفسنجانی سلام علیکم. شما از سرمایه های انقلا ب هستید . جسارتا پیشنهاد میکنم نگذارید کسی در انظار دست شما را ببوسد ولو اینکه به جنابعالی علاقه وافر داشته باشد.

  • محمد
   16 ژوئن 2014

   سلام دستبوسی ازسرارادت مگرچه اشکالی دارد؟!شماچه می دانید؟!شایدایشان ازمریدان خاص ایت الله باشند؟!

  • ديانت
   18 ژوئن 2014

   يادتان نمي‌آيد كه در اوايل انقلاب مردم و مسئولين به صف مي‌شدند تا دست امام (ره) را ببوسند

 2. ناشناس
  15 ژوئن 2014

  بوسیدن دست در روایات وارد شده است . عینکت را تغییر بده با عینک کبود به قضایا نگاه می کنی .

  • ناشناس
   16 ژوئن 2014

   بوسیدن دست علما و پدر و مادر ایراد ندارد نه هر کسی

 3. مهدی
  15 ژوئن 2014

  حضرت آیت الله کاش همه بینش شما را داشتند

 4. علی
  15 ژوئن 2014

  شما ظاهربینی میکنید.

 5. محمد علی
  16 ژوئن 2014

  اقای هاشمی راست میگوید همه چیز زیر سر احمدی نژاد است . یازذه سپتامبر و حمله امریکا به افغانستان و عراق و حمله عراق به ایران و …………. همه اش زیر سر احمدی نژاد بود . این احمدی نژاد را باید اعدام کرد تا دل هاشمی خنک بشه و ایضا موسوی و کروبی این پاکان بی گناه را از حصر در اورد و ………..

 6. حسین غضنفری
  17 ژوئن 2014

  من دل خوشی از آقای هاشمی ندارم، ولی شما کلا متوجه منظور ایشان در این مورد خاص نشدید! ایشان به نظرم منظورشان جریان شیرازی ها (بیت آسید صادق شیرازی و شبکه های ماهواره ای ایشان) است و این که میگن شیعه افراطی اونا رو میگن!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: