دوشنبه 25 اکتبر 10 | 08:39

ابعاد پنهان معامله تسليحاتی آمريكا و عربستان

دولت اوباما قصد دارد طرحي را براي فروش هواپيماهاي پيشرفته به عربستان سعودي به ارزش 60ميليارد دلار به اجرا درآورد. اين بزرگترين قرارداد تسليحاتي آمريكا تاكنون بوده است. واشنگتن همچنين درباره ارتقا سامانه هاي بالقوه دريايي و موشكي عربستان به ارزش دهها ميليارد دلار ديگر نيز، با رياض سرگرم مذاكراه است.


قدرت روزافزون ايران در منطقه و ظهور گريزناپذير پديده ايران هسته اي، آمريكا را ناگزير ساخته تا با فروش تسليحات به عربستان، اعتراض تلويحي را از پذيرش قدرت هسته اي ايران به نمايش بگذارد.

دولت اوباما قصد دارد طرحي را براي فروش هواپيماهاي پيشرفته به عربستان سعودي به ارزش 60ميليارد دلار به اجرا درآورد. اين بزرگترين قرارداد تسليحاتي آمريكا تاكنون بوده است. واشنگتن همچنين درباره ارتقا سامانه هاي بالقوه دريايي و موشكي عربستان به ارزش دهها ميليارد دلار ديگر نيز، با رياض سرگرم مذاكراه است. به گزارش وال استريت ژورنال، كاخ سفيد فروش اين جت هاي جنگنده و بالگردهاي نظامي پيشرفته به متحد كليدي خود در خاورميانه را بخشي از سياست جامع خود براي تقويت متحدان عرب آمريكا در برابر ايران مي داند.

استقبال وصف ناپذير مردم لبنان از احمدي نژاد البته موضوعي نيست كه واشنگتن بتواند به سادگي از كنار آن عبور كند. مسئله سفر مالكي به تهران در آستانه تشكيل دولت عراق و روابط نزديك ايران و تركيه كه با بي توجهي آنكارا به تحريم ها نيز همراه است، همگي موضوعاتي است كه كاخ سفيد را نسبت به افزايش نفوذ ايران در منطقه نگران ساخته است.

آمريكا البته در مسئله افغانستان نيز با مشكلات جدي روبرو گشته و به اين مسئله پي برده كه جز با كمك ايران قادر به حل اين بحران نخواهد بود؛ اين مسئله اما در مقابل تقويت روزافزون محور مقاومت، در اثر تلاش هاي ايران، سوريه و لبنان، بر ميزان قابل توجهي موجبات نگراني كاخ سفيد را ايجاد كرده است.

با اين همه رسيدن تهران، به مرحله غيرقابل بازگشت در برنامه هسته اي و تبديل شدن به يك قدرت هسته اي، شايد مهم ترين موضوعي باشد كه آمريكا را بر آن داشته تا با انعقاد قراردادي بي سابقه، حجم بالايي از تسليحات را به عربستان سرازير كند. به گزارش وال استريت ژورنال، مبلغ 60ميليارد دلار براي خريد جت جنگنده و بالگرد، حداكثر مقداري است كه سعودي ها درخواست كرده اند. كاخ سفيد به عربستان اجازه خواهد داد 84 فروند جنگنده اف 15 ، 70 فروند هواپيماي اف 15 و خريد سه نوع بالگرد شامل 70 فروند بالگرد آپاچي، 72 فروند بالگرد بلك هاوك و 36 فروند بالگرد ستيل برد را خريداري كند.

استيوكينگستون، گزارشگر بي بي سي از واشنگتن در همين زمينه نوشت: در گذشته نيز آمريكا به عربستان تسليحات مي فروخته است اما اين اقدام جنجال بسياري به پا مي كرد. به ويژه بعد از حوادث 11 سپتامبر، فروش سلاح به عربستان كه موطن اكثر هواپيماربايان آن حادثه بود جنجال برانگيزتر شد، اما چيزي كه امروز باعث شده هيچ صداي مخالفي به گوش نرسد، مسئله ايران است.

براساس اين گزارش، آمريكا مي خواهد كه يك شريك راهبردي درازمدت در منطقه داشته باشد كه بتواند مقابل ايران به عنوان يك بازدارنده عمل كند. عراق نمي تواند چنين نقشي را ايفا كند زيرا نيروهاي جنگي آمريكا از اين كشور خارج شده اند و دولت با ثبات و دائمي در عراق وجود ندارد، از اين رو آمريكا به عربستان چشم دوخته است.

اسرائيل: موافقيم

اسرائيل اما در اين ميان به عنوان يكي از مخالفين دائمي چنين قراردادهايي، هرگونه اقدام در برابر اين طرح آمريكا را مسكوت نگه داشته است. به گزارش سي ان ان، اسرائيل اميدوار است آمريكا بتواند با فروش 60ميليارد دلار تسليحات به عربستان، قدرت نظامي و نفوذ سياسي ايران را در منطقه كاهش دهد.
به گزارش اين خبرگزاري، كابينه اسرائيل كه معمولاً با چنين معاملاتي كه شامل فروش گسترده تسليحات آمريكايي به كشورهاي عربي است، علناً اعلام مخالفت مي كرد؛ رسماً از هرگونه اظهارنظري در مورد معامله ياد شده خودداري مي كند.

يكي از مقامات اسرائيلي كه خواست نامش فاش نشود به خبرنگار سي ان ان گفت: آمريكا ما را از جزئيات اين معامله با عربستان كاملاً آگاه كرده و مقامات آمريكايي به اسرائيل ضمانت داده اند كه همواره برتري كيفي نظامي اسرائيل را بر كشورهاي همسايه اش حفظ كنند.
سي ان ان اضافه كرد كارشناسان سياسي مي گويند يكي از دلايل بردباري بيشتر اسرائيل در رابطه با اين قرارداد، اين بوده است كه اسرائيل اميدوار است افزايش قدرت نظامي عربستان به عنوان وزنه اي در برابر نفوذ فزايند نظامي ايران عمل كند.

همچنين به گزارش اينديپندنت، «اندرو شاپيرو» دستيار وزير خارجه آمريكا هم در تشريح اين قرارداد تسليحاتي گفت كه «الكساندر ورشباو» دستيار وزير دفاع اين كشور در امور امنيت بين الملل، اين موضوع را با اسرائيل درميان گذاشته و به اين نتيجه رسيده است كه اين قرارداد برتري نظامي اسرائيل در منطقه را تضعيف نخواهد كرد.
هم ورشباو و هم شاپيرو تأكيد كردند: تقويت قابليت هاي دفاعي عربستان، امنيت آمريكا را در يك بخش بسيار مهم از جهان كه نگراني هاي فزاينده اي بر سر برنامه هسته اي ايران وجود دارد، بهبود خواهد بخشيد.
اين همان موضوعي است كه روزنامه روسي «نيز اويسيما ياگازيه تا» هم ضمن تأكيد بر آن عنوان مي كند: مقامات اسرائيلي پيش از اين اعلام كرده اند كه از تحويل سلاح به عربستان ناراضي هستند ولي قصد ندارند جلوي آن را بگيرند و با توجه به اينكه آمريكايي ها علت معامله را مقابله با تهديد روزافزون ايران عنوان كرده اند، ديگر اسرائيل دليلي براي جر و بحث ندارند.
آيا عربستان توان استفاده از سلاح ها را دارد؟
پرسش كليدي مطرح شده، پس از تبيين اهداف و پشت پرده اين قرارداد اما، ميزان كارآيي اين تسليحات و توان عربستان در به كارگيري آنهاست. آمريكا با فروش اين تسليحات پيشرفته قصد دارد، نفوذ خود را در منطقه افزايش دهد، اما آيا انجام چنين وظيفه اي از عربستان ساخته است؟
فايننشال تايمز در همين زمينه پرسيد: سؤال اين است كه آيا عربستان قادر است اين سلاح هاي گران قيمت را به كار بگيرد يا خير؟
اين خبرگزاري در پاسخ به اين پرسش ياد شده گزارش داد: «ايريس وورم» از مؤسسه تحقيقات صلح و بحران در ايالت هسن مي گويد كه تعداد جنگنده هاي اف 15 عربستان سعودي، بيش از خلبان هاي اين كشور است به علاوه هواپيماها كمتر تعمير و نگهداري مي شوند.

براساس اين گزارش، عربستان در بحران با شيعيان حوثي در مرز يمن هم زمان زيادي احتياج داشت كه به برتري دست پيدا كند. عربستان مانند امارات، قطر، بحرين و كويت تعداد زيادي مستشار و تكنيسين و خلبان خارجي استخدام كرده كه ارتش اين كشور به آنها وابسته است. تهران هم بارها گفته كه دست آمريكا از آستين كشورهاي خليج فارس بيرون مي آيد لذا از رياض گرفته تا دوبي همه نگرانند براي اين كار مجازات شوند.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.