پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
جمعه ۰۶ تیر ۹۳ | ۱۵:۴۱

چه کسی عامل ترور آیت الله خامنه ای بود؟

یکی از اشتباهات رایج تاریخ این است که ترور آیت الله خامنه ای در روز 6تیر را کار گروه مجاهدین خلق می دانند؛ در حالی که خود شخص آیت الله خامنه ای چند سال پیش در پینوشت یک مقاله این مسئله را رد کرده بود و گروه فرقان را مسئول دانسته بودند.


به گزارش تریبون مستضعفین محمدحسن روزی‌طلب نویسنده کتاب ترکیب التقاط و ترور در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی پلاس نوشت:


یکی از اشتباهات رایج تاریخ این است که ترور آیت الله خامنه ای در روز 6تیر را کار گروه مجاهدین خلق می دانند؛ در حالی که خود شخص آیت الله خامنه ای چند سال پیش در پینوشت یک مقاله این مسئله را رد کرده بود و گروه فرقان را مسئول دانسته بودند.

دوسال پیش، وقتی درباره گروه فرقان تحقیق می کردم، به صورت اتفاقی پرونده مسعود تقی زاده، عامل اجرایی این ترور را دیدم که به صراحت و با جزئیات ماجرای ترور مسجد ابوذر را تعریف کرده بود. او که ضارب شهید قاضی طباطبایی نیز بود، بمب خشابی را در جلوی میز سخنرانی کار می گذارد و بعد فرار می کند. بخشی از اعترافات تقی زاده به شرح زیر است:

تا این که مطع شدیم [آیت الله] خامنه ای در محل یک برنامه پرسش و پاسخ دارد. من روز قبل برای شناسایی مسجد رفته و فردایش با ضبط به محل رفتم. قبلا مهدی آن را با چراغ امتحان می‌کرد و خوب عمل می‌کرد ولی روز عمل صبحش که من چند دفعه آزمایش کردم، متوجه شدم که زیاد هم قابل اعتماد نیست و با کمی تکان از حالت معمولش بیرون می آید. به هر حال من ظهر به مسجد رفتم و دیدم که یک نماز به امامت خود [آیت الله] خامنه‌ای خوانده اند و نماز بعدی را هم من شرکت کردم و سپس وقتی وی برای سخنرانی به پشت میز بزرگی که قرار داشت رفت من بعد از یکی دو دقیقه ضبط را به کار انداخته و جلوی وی گذاشتم. البته چون میز بزرگ بود او برای برداشتن کاغذ سوال ها به آن طرف و این طرف خم می شد، من امکان این که به هدف بخورد را زیاد نداشتم و دیگر این که چون ترس داشتم، قبل از رسیدن نوار به آخر بمب عمل کند هر چه سریعتر به کناری رفته و جورابهایم را پوشیدم و سپس به توالت رفته و از آنجا خارج شدم و از کوچه پشتی به میدان ابوذر که فولکس را آنجا گذاشته بودم رفتم و از محل دور شدم.

ترور کننده آیت الله خامنه‌ای مسعود تقی زاده

عکس: کارت شناسایی مسعود تقی زاده
برای اطلاع بیشتر از سرنوشت تقی اده و گروه رهروان فرقان می توانید کتاب ترکیب التقاط و ترور(مرکزاسنادانقلاب اسلامی-1392) را ببینید.

 1. مهدی دزفولی
  ۱۰ تیر ۱۳۹۳

  این مطلب آقای روزی طلب چند اشکال و ایراد مشهود دارد.اول اینکه افراد حاضر در اون روز بر طبق دیده های خود مبنی بر اینکه چه کسی ضبط صوت را روبروی آیت الله خامنه ای قرار داده بود شهادت می دهند که فردی شبیه به جواد قدیری مدرسی ( برادر زاده آیت الله محمد حسن قدیری)این کار را انجام داده است و برادر زن وی نیز ( محمد رضا عطریانفر) به این اقدام شوهر خواهر خود در همان سالها اذعان کرد.در خاطرات آیت الله محمدی ری شهری نیز که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است این مطلب موجود است.در آخر هم باید گفت گروهک فرقان بعد از خرداد 59 و اعدام اکبر گودرزی ( رهبر خود خوانده خود ) عملا متلاشی شد و دیگر هیچ عملیاتی در کشور انجام نداد و فعالیت های بسیار ضعیف و خفیف خود را به خارج کشور منتقل کرد و از آن هم اسمی باقی ماند.چطور می شود در طول 1 سال بعد فقط 1 ترور انجام دهد آن هم در زمانی که منافقین وارد فاز مسلحانه شده بودند و در واقع ترور آیت الله خامنه ای پاسخی به خطبه های نماز جمعه 31 خرداد 59 ایشان بوده است.

  این هم که چرا تقی زاده چنین اعترافی را در زندان انجام داده است به چند دلیل می تواند باشد که دلیل ساده آن خریدن زمان برای به تعویق افتادن زمان اعدام خود است و دلیل دیگر اینکه تناقضات برای پرونده خود را افزایش دهد تا حکم خود را دچار نقض شدن کند.همانند کاری که در سال 65 سید مهدی هاشمی سعی داشت انجام دهد و برای خود زمان بخرد و این برای افراد اعدامی امری طبیعی است.

 2. ناشناس
  ۱۰ تیر ۱۳۹۳

  چگونه ممکن است پشت رادیویی که منفجر شده نوشته ” هدیه گروه فرقان” سالم مانده باشد؟
  مشکل اصلی این است که حتی یک مورد از ترورهای بعد از انقلاب مورد بررسی جنایی و کارآگاهی قرار نگرفت جز ترور شهید رجایی و باهنر که 60 نفر مانع از ادامه دادگاهش شدند.

  گمانم این است که رهبری فهمیده بود چه کسی پشت ترور است اما خود را به نغافل زد تا خطر را دفع کند و دانمود کند آدم ساده ای است.

  راز ترور 6 تیر را در 7 تیر بجویید و کسانی که در آن روز حاضر نبودند…

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: