جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۰۹ تیر ۹۳ | ۱۱:۳۴

حساب داعش از مسلمانان جداست

برادران اهل سنت، نور چشم ما هستند. هموطن ما هستند. عزیزان ما هستند. در همین گنبد کاووس، سال هاست که برادران سنی و شیعه در کنار هم زندگی می کنند. اعتقادات این عزیزان مورد احترام ماست. اعتقادات ما مورد احترام آن هاست. چقدر ما دیدیم که برادران اهل سنت ما در گنبد کاووس، در سیستان، در کردستان در مجالس امام حسین (ع) شرکت می کنند؟ چطور دارد دیگ آش امام حسین (ع) را هم می زند.


در این اجتماع که شب دوشنبه دوم تیر، به همت جمعی از هیئات مذهبی گنبد کاووس و با هدف محکومیت جریان تکفیری – آمریکایی و در محل حسینیه مسلم بن عقیل (ع) برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین ادیب یزدی به ایراد سخن پرداختند.

در ابتدای این گردهمایی بزرگ، زیارت عاشورا قرائت و مستندی در ارتباط با وقایع کنونی سوریه و عراق پخش شد. در ادامه، حجت الاسلام ادیب یزدی بیانات مهم خود را در ارتباط با اوضاع کنونی جهان اسلام بیان کردند.

حجت الاسلام ادیب یزدی در ابتدا، حضور خود در گنبد کاووس و زیارت مضجع شریف حضرت یحیی بن زید (ع) و حضور در این اجتماع پرشور را “رزق من حیث لا یحتسب” دانستند و افزودند : حضرت یحیی بن زید (ع) و پدرش، از برجسته ترین چهره­های تاریخ مبارزات اسلام هستند که هنوز به درستی شناخته نشده­اند. ایشان خود از شهدایی هستند که توسط جریان تکفیری به شهادت رسیدند.

غیرت حسینی

ایشان همچنین با تقدیر از هیئات انقلابی گنبد کاووس در برپایی چنین اجتماعی گفتند : شما جوانان مومن گنبدی، با این حرکت در سطح کشور پیشگام هستید و پیش تر از سایر شهرها و حتی تهران به پا خاستید.

ایشان در ادامه سخنان خود را در دو محور اساسی ارائه دادند. حجت الاسلام ادیب یزدی در نخستین محور از سخنانشان، به جریان شناسی جریان تکفیری در صدر اسلام پرداختند و در تبیین زوایای گوناگون آن گفتند : جریان تکفیری یا سلفی یا وهابیت، به روز شده افکار ابن تیمیه است. از جمله اعتقادات این جریان این است که جز خدا هیچ نامی نباید مطرح باشد.

ایشان با آوردن شاهد مثال هایی از قرآن و نماز، این ادعا را رد کردند و عنوان کردند : در قرآن نام ۲۴ پیامبر آمده است. حتی نام اشخاص منفی مثل فرعون در قرآن آمده است. اگر قرار بود غیر از خدای تعالی اصلا به هیچ وجه مورد توجه نباشد، پس نباید نام این­ها در قرآن می­آمد. همچنین ما در نماز تشهد داریم و به رسالت پیامبر اسلام شهادت می­دهیم. پس بردن نام غیر خدا در نماز اشکالی ندارد و اینکه می­گویند فقط خدا، این شیطنت است.

این استاد برجسته حوزه و دانشگاه، با اشاره به آیه ۷ سوره حشر که مومنان را به ملاک قرار دادن رسول اکرم در عمل دعوت می کند، افزودند : نه تنها بردن نام این ها ایرادی ندارد، بلکه خداوند به ما امر فرموده که “و ما آتاکم الرسول فخذوه و ما نهاکم عنه فانتهوا”.

غیرت حسینی 3

ایشان زیارت نکردن قبور مسلمین را از دیگر اعتقادات این جریان افراطی عنوان کردند و گفتند : رسول خدا خود به زیارت قبور مسلمین می رفتند. پیامبر علاقه عجیبی به شهدای احد داشتند. حتی شبی که رسول خدا از دنیا رفتند، پس از زیارت قبور شهدای احد بود. پیامبر خود در مراسم دفن فاطمه بنت اسد، مادر حضرت علی بن ابیطالب، شرکت کردند. حال چه کسی ادعا می کند که زیارت قبور مسلمین شرک است؟

ایشان با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم، گفتند : ما چه کنیم که با کمال تاسف اسلام دچار این بلیه عظیمه شد. آقا رسول اکرم (ص) خود در حدیثی فرموده بودند، آن چه در تمام امت های گذشته رخ داده است، برای امت من پیش خواهد آمد. این روایت را فریقین نقل کرده اند.

حجت الاسلام ادیب یزدی، جریانی که امروز در دنیای اسلام بروز کرده را ریشه دار در زمان پیامبر اکرم (ص) و پس از آن خوارج دانستند و تاکید کردند : در زمان پیامبر اسلام هم شخصی بود به نام ذوثدیه که نمازهای طولانی می خواند اما به رسول خدا بی احترامی می کرد. بعد از رحلت پیامبر اکرم، جریان معنویتی که میان مردم بود مدیریت نشد. بنابراین مردم به افراد گوناگونی که بویی هم از اسلام نبرده بودند، به نام اسلام متمایل شدند. این افراد و این جریان ها ادامه پیدا کرد تا تبدیل به جریان خوارج شد و در مقابل امیر مومنان ایستادند. و حتی بعدها همین ها بودند که سر از بدن حسین بن علی (ع) در کربلا جدا کردند.

غیرت حسینی 4

ایشان در بخش دیگری از سخنانشان، با اشاره به وقوع انقلاب اسلامی، این انقلاب را نقطه مقابل این قرائت تکفیری از اسلام دانستند و افزودند : پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، شگفت آورترین پدیده در عصر ماست. استکبار جهانی و صهیونیزم دیدند که آن اسلامی که جاذبه فطری آن دارد مطرح می شود، در ایران اسلامی است. لذا به انواع توطئه ها دست زدند که جلوی انتشار این رایحه مطبوع بهشتی را بگیرند.

این استاد حوزه و دانشگاه، تلاش های جبهه استکباری را در دو بخش مستقیم و غیر مستقیم تقسیم بندی کردند و خاطر نشان کردند : آن ها ابتدا، انواع روش های مستقیم مانند تحمیل جنگ هشت ساله را در پیش گرفتند اما متوجه شدند که از این طریق امکانی برای پیروزی آن ها نیست. بنابراین با بررسی تاریخ اسلام، ریشه این جریان را یافتند و آن را بهترین راه حل برای توقف جریان بیداری اسلامی دانستند؛ به جان هم انداختن مسلمانان با تقویت جریان تکفیری.

ایشان افزودند : دشمنان اسلام طراحی کردند که آن جریان های تندرو، بی منطق و افراطی، و هر گروه و جماعتی که می تواند منجر به جریان تکفیری شود را تقویت کنند و به جان اسلام و مسلمین بیاندازند. چه مسلمانان کشته شوند و چه این تکفیری ها، به سود استکبار است.

حجت الاسلام ادیب یزدی، در ادامه به طرح ریزی های اخیر استکبار پرداختند و گفتند : بنا به طرح ریزی اخیرشان، سوریه را برای این فتنه برگزیدند. هم به این جهت که حاشیه امنی برای رژیم صهیونیستی ایجاد می شود و هم ارتباط حزب الله لبنان با ایران مختل می شود. ترکیه، عربستان و قطر هم در این ماجرا به کمک دشمنان اسلام آمدند. این ها تصور می کردند که به محض ورود، کار حکومت سوریه تمام است. تنها جریانی که نظرش بر ماندن نظام سوریه و تعیین سرنوشت به دست مردم بود، نظام اسلامی در ایران بود.

غیرت حسینی 6

محور دوم بیانات حجت الاسلام ادیب یزدی به شرایط کنونی جهان اسلام و مسئولیت و موضع مردم و به خصوص شیعیان در این میان، اختصاص یافت.

ایشان در این بخش از سخنان خود، با بیان دو نکته، خواهان هشیاری و دقت مسلمانان شدند و گفتند : نکته اول این است که دشمن با خیال خام خودش می خواهد جنگ شیعه و سنی راه بیاندازد. البته نخواهد توانست. چرا که برادران اهل سنت، نور چشم ما هستند. هموطن ما هستند. عزیزان ما هستند. در همین گنبد کاووس، سال هاست که برادران سنی و شیعه در کنار هم زندگی می کنند. اعتقادات این عزیزان مورد احترام ماست. اعتقادات ما مورد احترام آن هاست. چقدر ما دیدیم که برادران اهل سنت ما در گنبد کاووس، در سیستان، در کردستان در مجالس امام حسین (ع) شرکت می کنند؟ چطور دارد دیگ آش امام حسین (ع) را هم می زند. من برادران اهل سنتی در جنوب کشور سراغ دارم که دهه محرم برای امام حسین (ع) عزاداری می کنند.

ایشان در ادامه افزودند : اصلا بحث، بحث شیعه و سنی نیست. شیطنت دشمنان اسلام است. برادران اهل سنت ما متدین اند، خدا ترس اند، احکام خدا را می شناسند. اجازه نمی دهند حتی حیوانی آب نخورده ذبح شود. چه رسد به اینکه بی گناهی بخواهد کشته شود. من عاجزانه تقاضا می کنم، خیلی حواس ها باید جمع باشد.

این استاد برجسته حوزه و دانشگاه با اشاره به اعتقادات انحرافی این جریان، تاکید کردند : این جریان با این اعتقادات عجیب، ربطی به اسلام ندارند. این افتضاحی که این ها در قضیه “جهاد نکاح” به بار آوردند، فاجعه ای است. اصلا دعوا میان مسلمین نیست. درود خدا بر برادران اهل سنت ما. ما در این مملکت سال هاست در کنار برادران اهل سنت، در کمال آرامش داریم زندگی می کنیم. بنده خودم بیش از ۵۰ دوست صمیمی عالم و فاضل اهل سنت دارم. جز تقوا، جز عدالت، جز وطن پرستی، جز عشق به ایران عزیز اسلامی، جز عشق به امام و رهبری چیزی ما ندیدیم از ایشان. حدود ۷۰ روحانی شهید از اهل سنت ما داریم. این شهدا برای ما چه فرقی می کنند با شهدای شیعه؟ مراقب باشید. هدف دشمن دقیقا همین است. حساب این جریان را با اهل سنت جدا کنید. ما از شیعیان و به خصوص هیئتی ها، توقع داریم که شرایط انقلاب، کشور و تاریخ را در نظر داشته باشند.

غیرت حسینی 5

ایشان با اشاره به جریانات شیعه نمایی که دم از تفرقه و برائت می زنند، اضافه کردند : گول جریاناتی که حتی در لباس دین به شما می گویند “ما را به اهل سنت چه کار؟” را نخورید. این شیطنت است. هشیار باشید. هیئتی باید بصیر باشد. بازی نخورید. امروز همه امید ما به هیئت هاست. ماشاالله به این همت شما جوانان گنبدی. حساب جریان داعش و تکفیری را کاملا جدا از عزیزان اهل سنت بدانید. اهل سنت نور چشم ما هستند. توقع دارم بعد از این اجتماع، به مراتب با برادران اهل سنت گرم تر و برادرتر معاشرت کنید. خودتان را دست جریان های مشکوک نسپارید.

حجت الاسلام ادیب یزدی، نکته دوم خود را به مسئله ولایت فقیه اختصاص دادند و خاطرنشان کردند : نکته دوم، ولایت فقیه است. الان آدم می فهمد معنای اینکه امام امت می فرمودند : حفظ جمهوری اسلامی از نماز واجب تر است، یعنی چه. شما تصور بفرمایید در این شرایط که دشمن طرح ریزی کرده است، ما ولی فقیه نداشتیم. چه بر سرمان می آمد؟ من یقین دارم یکی از محورهای اصلی دشمن، تبلیغ علیه ولی فقیه است. برای اینکه مردم را نسبت به حقانیت جریان ولایت فقیه مشکوک بکند. جوانان یادتان باشد، اگر به امام حسین (ع) معتقد هستید باید ولایت فقیه را قبول داشته باشید.

غیرت حسینی 7

ایشان در این نکته هم جوانان و به ویژه هیئتی ها را به هشیاری فراخواندند و افزودند : قدر رهبر را بدانید. کلاه سرتان نرود. رهبر را تنها نگذارید. اگر یک مو از سر ولایت کم شود، نه از تاک نشانی می ماند، نه از تاک نشان! ممکن است یکی بگوید ما سلیقه مان چیز دیگری است. ما نمی توانیم با اهل سنت وحدت داشته باشیم. این حرف ها را بریزید دور. ما تکلیفمان این است که از ولایت اطاعت کنیم. ما بزرگتر داریم. ما مولا داریم.

پایان بخش سخنان مهم حجت الاسلام ادیب یزدی، توصیه به مردم و به خصوص هیئتی ها در ارتباط با امام زمان (عج) بود. ایشان در این رابطه عنوان کردند : در جلساتتان از آقا صاحب الزمان خیلی یاد کنید. ما صاحب داریم. بالا سر ما، بالا سر مملکت ما و رهبر ما، سایه مهدی فاطمه (س) است.

پس از پایان سخنان این عالم و خطیب توانا، مداح اهل بیت، کاظم اکبری به مدیحه سرایی و ذکر توسل پرداختند.

غیرت حسینی 8

گفتنی است در انتهای این اجتماع بزرگ، طوماری با عنوان “وحدت و همدلی؛ یگانه راهبرد امت اسلامی در برابر جریان تکفیری – آمریکایی” در محکومیت این جریان، به امضای حاضران رسید.

شایان ذکر است، حجت الاسلام و المسلمین سبحانی، امام جمعه شهرستان گنبد کاووس در این مراسم حضور داشتند.

غیرت حسینی 9

  1. احمد اشرفي نوشنق
    ۱۱ تیر ۱۳۹۳

    صحيح است دست همه اهل سنت افغانستان و مهاجران و تاجيك و سني مذهبهاي كرد را مي بوسم و اميدوارم فتنه امريكا و نوكرش تركيه در عراق شكست بخورد

  2. احمد اشرفي نوشنق
    ۱۲ تیر ۱۳۹۳

    داعش عربستان و تركيه نوكر امريكا هستند معلوم است حسابشان جداست

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: