دوشنبه ۰۹ تیر ۹۳ | ۱۷:۰۰

مستند سرود آمریکا ننگ به نیرنگ تو، ساخته شد

یکی از آثار بی‌مثال تاریخ هنر انقلاب اسلامی، سرود «امریکا، ننگ به نیرنگ تو» است که هنوز هم زنده و جریان ساز است. این سرود مهم و راهبردی، اگرچه در واکنش به نیرنگ‌بازی‌های مداوم امریکا در سال‌های نخست انقلاب ساخته شد، اما شعر، ملودی و اجرای بی‌نظیرش، آن را به ورد عمومی ملت ایران تبدیل کرد.


مستند سرود آمریکا ننگ به نیرنگ تو، ساخته شد

آثار جاودانه تولیدشده در فضای هنر انقلاب اسلامی، علاوه بر آنکه موقعیت تاریخی معینی را بازنمایی می‌کنند، برای آینده نیز حرف برای گفتن داشته‌اند. این ویژگی‌ها در آثار موسیقایی انقلاب اسلامی، برجستگی خاصی دارد. یکی از آثار بی‌مثال تاریخ هنر انقلاب اسلامی، سرود «امریکا، ننگ به نیرنگ تو» است که هنوز هم زنده و جریان ساز است. این سرود مهم و راهبردی، اگرچه در واکنش به نیرنگ‌بازی‌های مداوم امریکا در سال‌های نخست انقلاب ساخته شد، اما شعر، ملودی و اجرای بی‌نظیرش، آن را به ورد عمومی ملت ایران تبدیل کرد. حکایت ساخت این سرود جاودانه و اثری که از خود برجای گذاشت، دستمایه ساخت مستندی شده است به نام «دادخواست».

در این مستند، درواقع تاریخ شفاهی یکی از آثار هنرمندان انقلابی را مرور می‌کنیم.

مصاحبه با چهرهایی چون استاد حمید سبزواری (شاعر)، استاد احمدعلی راغب (آهنگساز)، استاد سید محمد میر زمانی (تنظیم‌کننده) و استاد اسفندیار قره‌باغی (خواننده) محور اصلی این مستند است. این هنرمندان به بازخوانی خاطرات خود از ایام ساخت سرود می‌پردازند. همچنین از زبان تعدادی از کارشناسان هنر انقلاب، ویژگی‌ها و آثار ملی و بین‌المللی سرود مورد تحلیل قرار می‌گیرد.

مستند «دادخواست» در دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی تولید شده و به‌زودی رونمایی می‌شود.

دریافت

  1. احمد اشرفي نوشنق
    ۱۲ تیر ۱۳۹۳

    باركلا به اذربايجان شرقي ما تركها گوش به فرمان رهبريم مطيع دستوراتيم تا كسي نگاه چپ به نكند به ايران

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: