پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۳ | ۱۱:۳۶

۳ رقیب انتخابات ترکیه مشخص شدند

«رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه، سه‌شنبه به طور رسمی، نامزدی خود برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری را اعلام کرد.


خبرگزاری فارس: ۳ رقیب انتخابات ریاست جمهوری ترکیه مشخص شدند«رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه، سه‌شنبه به طور رسمی، نامزدی خود برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری را اعلام کرد.

«کردپرس» نوشت: با معرفی اردوغان به عنوان نامزد حزب عدالت و توسعه در انتخابات پیش رو، 3 رقیب اصلی مشخص شدند و در کنار اردوغان، «اکمل الدین احسان اوغلو» رئیس سابق سازمان همکاری‌ اسلامی و «صلاح الدین دمیرتاش» برای کسب آرای مردم ترکیه در ماه آگوست با هم رقابت خواهند کرد. احسان اوغلو به عنوان نامزد مشترک هر دو حزب جمهوری خلق و حرکت ملی به میدان آمده و دمیرتاش نیز به عنوان نامزد حزب دموکراتیک خلق ها و جریانات کُردی وابسته به پ.ک.ک، نامزد شده است.

شرکت های معتبر نظرسنجی در ترکیه بر این باورند که اردوغان از شانس بیشتری برای راه یافتن به کاخ چانکایا برخوردار است اما در عین حال اغلب تحلیل گران سیاسی ترکیه معتقدند که انتخابات به دور دوم کشیده می شود. آنها پیش بینی می کنند که صلاح الدین دمیرتاش در دور نخست حذف شود و انتخابات در دور دوم به میدان رقابت اردوغان و احسان اوغلو تبدیل شود. تحلیل گران اعلام می‌کنند که کردهای هوادار پ.ک.ک در دور دوم از اردوغان حمایت خواهند کرد و این موضوع بر نتایج نهایی انتخابات تاثیر خواهد گذاشت.

در حال حاضر مهم ترین دغدغه حزب عدالت و توسعه این است که در صورت راهیابی اردوغان به چانکایا، چه کسی باید وظیفه رهبری حزب عدالت و توسعه و نخست وزیری را بر عهده بگیرد. یکی از سناریوهای محتمل این است که محمد علی شاهین مرد شماره دو این حزب پست نخست وزیری را به صورت وکالتی تا انتخابات سال 2015 بر عهده گیرد. اما هنوز مشخص نیست که گزینه نهایی یاران اردوغان برای نخست وزیر آینده ترکیه چه کسی است؟

  1. احمد اشرفي نوشنق
    ۱۲ تیر ۱۳۹۳

    اردوغان عليرغم سيلي هايي كه در سوريه از شيعيان خورد و جناياتي كه دستهاش در ان الوده است همچنان به قدرت فكر ميكند اخه بدبخت مگر چقدر زنده اي كه انقدر شيعه كشي ميكني؟ بر علوي ها هم تبعيض ميكند نژادپرستي و فرقه گرايي تا كي؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: