پنج‌شنبه 10 جولای 14 | 12:43

طنابی از جنس آتش برای محمدرضا سرشار!

«طنابی از جنس آتش» عنوان داستانی از محمدرضا سرشار است که برای گروه نوجوان نوشته شده است.


کتاببازار نشر در هفته ای که گذشت با خبرهای متنوعی همراه بود؛ از طنابی از جنس آتش برای محمدرضا سرشار تا تماشای بهترین بابای دنیا. خبر اول اینکه:

 

طنابی از جنس آتش برای محمدرضا سرشار!

 

«طنابی از آتش» عنوان داستانی از محمدرضا سرشار است که با موضوع شأن نزول سوره لهب برای گروه نوجوان نوشته شده است. این کتاب اولین‌بار در سال 87 منتشر و بعدها نیز توسط انتشارات مدرسه بازچاپ شده بود.

 

نویسنده تلاش کرده تا با زبانی ساده شأن نزول سوره مسد (لهب) را برای گروه سنی نوجوان شرح دهد. زبان داستانی و روایی این کتاب موضوع را برای مخاطب جذاب‌تر کرده است. کتاب در 54 صفحه گردآوری شده که در چاپ‌های پیشین با تصویرگری ایرج خان‌باباپور نیز همراه بوده است. چاپ این اثر را انتشارات سوره مهر برعهده دارد.

 

محمدرضا سرشار یکی از نویسندگان نام‌آشنای حوزه ادبیات کودک و نوجوان است که آثار وی تاکنون، دست کم 26 جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده وبرخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان‌های انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است. نشریه بین المللی “who is who”، در سال 1373 نام وی را به عنوان یکی از مشاهیر فرهنگ ایران به ثبت رساند.

 

افزون بر این آثار، از سرشار ده‌ها مقاله، نقد و مصاحبه‌های تخصصی، در مطبوعات مختلف کشور به چاپ رسیده است. ضمن اینکه سه فیلم سینمایی از آثار وی ساخته شده و پنج کتاب درباره زندگی و شخصیت فرهنگی سرشار، تألیف و منتشر شده است.

 

«بهترین بابای دنیا» را ببینید

 

کتاب «بهترین بابای دنیا» از مجموعه کتاب‌های «از یاد نرفتگان» نوشته «فاطمه دانشور جلیل» تا پایان شهریور سال جاری  از سوی انتشارات مطالعات اندیشه‌ورزان به چاپ خواهد رسید.

 

کتاب «بهترین بابای دنیا»، دربردارنده 18 داستان با موضوع دفاع مقدس است که محور اصلی آن نیز  به رزمندگان، آزادگان و برخی از مسائل بعد از هشت سال جنگ تحمیلی اختصاص دارد که در 144 صفحه به رشته تحریر درآمده و با قیمت 7000 تومان منتشر و روانه بازار نشر می‌شود.

 

بر اساس این گزارش، «فاطمه دانشور جلیل» یکی از نویسندگان ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است که چندی پیش داستان «فقط بیا» او به عنوان اثر برگزیده ششمین جشنواره سراسری داستان کوتاه دفاع مقدس (جایزه ادبی یوسف)  انتخاب شد.

 

قصه‌هایی که از فلسطین به ایران آمد

 

غلامرضا امامی از انتشار ترجمه خود از گزیده داستان‌های کوتاه غسان کنفانی نویسنده فلسطینی خبر داد و گفت: این کتاب پس از نزدیک به 40 بار ویرایش از سوی نشر روزبهان به شکلی نفیس منتشر شده است. طراحی جلد و صفحه آرایی آن را ساعد مشکی انجام داده است و نقاشی‌هایی از  دو هنرمند برجسته با عنوان یورهان کرکولی و ضیاء الغرابی نیز در متن کتاب جای داده شده است.

 

وی افزود: من در مقدمه‌ای مفصل بر این کتاب که با شعری از محمود درویش شروع می‌شود و با شعری از نزار قبانی به پایان می‌رسد به شرح زندگی و زمانه و جهان داستانی این نویسنده شهیر فلسطینی پرداخته‌ام.

 

به گفته امامی داستان‌های کوتاه این مجموعه که تمامی 26 عنوانش به انتخاب وی در این کتاب قرار گرفته‌اند به ترتیب زمان نوشته شدن در این کتاب جای داده شده است تا مخاطب با مطالعه آنها به نوعی با سیر نویسندگی  و تفکر کنفانی نیز آشنا شود و انعکاس هنری روزگار وی در داستان‌هایش را ببیند.

 

امامی همچنین گفت: نخستین داستان این کتاب با عنوان «چیزی که از بین‌نمی‌رود» در ایران می‌گذرد. این قصه در زمان 26 سالگی کنفانی نوشته شده است  پس از انتشار برگزیده جایزه مسابقه داستان نویسی مجله معارف شد که میان 250 نویسنده از کشورهای عربی برگزار شد و چهار سال بعد نیز برگزیده جایزه ادبی کتاب لبنان شد.

 

این نویسنده و مترجم افزود: این قصه‌ها برگزیده‌ای از داستان‌های کنفانی هستند که بشتر از سایر آثار داستانی کوتاهش شهرت جهانی دارند و نمونه کاملی از هنر او نیز به شمار می‌روند. به عبارت دیگر این آثار نوعی شور هنری و شعور بلند که در درون کنفانی وجود داشت را به نمایش می‌گذارد.

 

غسان کنفانی، نویسنده و روزنامه نگار مشهور فلسطینی و یکی از اعضای رهبری جبهه مردمی برای آزادی فلسطین بود. وی از نویسندگان توانای حوزه اجتماعی فلسطین و ادبیات داستانی عربی بود که آثار تأثیرگذارش به دور از شعارزدگی، مفاهیم عمیقی را درباره زندگی بیان می‌کنند.

 

غسان کنفانی سال 1350 هجری شمسی 8 ژوئیه 1972 در یک حادثه تروریستی موساد، در بیروت، با انفجاری بمبی که در ماشینش قرار داده بودند، به همراه خواهرزاده‌اش ترور شد.

 

مطهری با «درختِ به» به ارشاد می‌رود!

 

حسام‌الدین مطهری –رمان‌نویس و روزنامه‌نگار- یک سال پس از انتشارِ رمانِ کلت45 و مجموعه یادداشتِ حاشیه بر کتاب، چند اثرِ دیگر آماده انتشار دارد که «درخت به» یکی از آنهاست.به‌تازگی نگارش اثری با عنوانِ «راهنمای کتاب» را به اتمام رسانده است. این اثر هندبوکی ویژه کسانی است که تازه می‌خواهند کتابخوانی را آغاز کنند. این اثر هدیه مناسبی برای تازه‌وارادان به خیل اهالی مطالعه است. راهنمای کتاب را پس از طی مراحل فنی و بازبینی نهایی، انتشارات آرما راهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌کند تا پس از کسب مجوز انتشار، وارد بازار نشر شود.

 

علاوه بر این، مراحل فنی تولید مجموعه داستانِ «درختِ به» نوشته حسام‌الدین مطهری به تازگی به پایان رسیده است و این اثر نیز به‌زودی برای کسب مجوز انتشار راهی وزارت ارشاد خواهد شد. داستان‌های این مجموعه درون‌مایه‌ای روانی و انسانی دارند و بیش از آن‌که مقهور تکنیک باشند، با عواطف و روابطِ ساده یا پیچیده انسانی به پیش می‌روند. خانواده از جمله درون‌مایه‌هایی است که مطهری در این اثر بیش‌تر به آن توجه داشته است. همین‌طور درگیری مذهبی و کشمکشِ میان مذهب و بی‌مذهبی از دیگر درون‌مایه‌های داستان‌های مجموعه «درختِ به» است. این اثر نیز محصولی از انتشاراتِ آرما خواهد بود.

«مزمزه کلمات» سومین اثرِ آماده انتشارِ حسام‌الدین مطهری است که مراحل فنی را پشتِ سر گذاشته و به‌زودی برای کسب مجوز راهی وزارت ارشاد خواهد شد. این اثر، دنباله کتابِ «حاشیه بر کتاب» است و به اتفاقِ اثرِ «راهنمای کتاب» سه‌گانه کتابیِ مطهری را تشکیل می‌دهد. مطهری در مزمزه کلمات پیشنهادهایی برای بهبود وضعیت مطالعه در کشور ارائه کرده است. این اثر 104 صفحه دارد و انتشاراتِ آرما آن را در قطعِ رقعی منتشر خواهد کرد.

 

نویسنده رمان کلت45 طی این روزها علاوه بر آماده کردنِ سه کتابِ پیشین، سرگرمِ نگارشِ رمانِ تازه‌ای است که به دغدغه‌های درونی انسان‌های وامانده میانِ مذهبی بودن و مذهبی نبودن می‌پردازد. این رمان بیش از هر چیز درباره هویت است.

 

ژاپنی‌ها حق نشر 4 کتاب‌ الکترونیک کانون را خریدند

 

حق نشر تعدادی از کتاب‌های الکترونیک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب توکیو2014 به برخی کشورهای خارجی واگذار شد.

 

محمدعلی شامانی، مشاور ارشد مدیرعامل که به عنوان نماینده کانون در این نمایشگاه حضور داشت در این باره گفت: شرکت ایتس‌مور ژاپن که چندی پیش حق نشر کتاب الکترونیک «من همانم، من همانم» را از کانون خریداری کرده بود با حضور در این نمایشگاه قرارداد خرید حق نشر 4 عنوان دیگر از کتاب‌های الکترونیک کانون را امضا کرد.

 

شامانی افزود: با توجه به این‌که شرکت ایتس‌مور ژاپن در زمینه تولید برنامه‌های الکترونیکی قابل استفاده بر روی گوشی‌های تلفن همراه فعالیت دارد حق نشر کتاب الکترونیک‌های «گفت‌وگوی رنگ‌ها»، «قدم یازدهم»، «عدسک» و «تن پیچ» را با امضای قراردادی از کانون خریداری کرد.

 

وی اظهار داشت: به گفته‌ مدیران شرکت ایتس‌مور ژاپن در صورت موفقیت این مجموعه کاربردی ایرانی در بازار ژاپن، آنان علاقه‌مند هستند در آینده سایر محصولات و کتاب الکترونیک‌های کانون را خریداری کنند.

 

شامانی هم‌چنین گفت: طی روزهای برگزاری نمایشگاه کتاب توکیو مذاکرات خوبی با ناشران بین‌المللی حوزه کودک و نوجوان انجام گرفت و کتاب‌های ایران در حوزه کودک با استقبال خوبی از سوی بازدیدکنندگان روبه‌رو شد.

 

مشاور مدیرعامل تصریح کرد: کانون در کنار سایر ناشران کودک و نوجوان در سالن کودک این نمایشگاه بیش از 200 عنوان از جدیدترین کتاب‌های خود را به نمایش گذاشت که در این میان تازه‌ترین کتاب‌‌های الکترونیک تولید شده کانون، بیشتر مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفت.

 

وی خاطرنشان کرد: در دومین روز نمایشگاه دکتر رضا نظرآهاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در توکیو به همراه گروهی از کارکنان سفارت ضمن بازدید نمایشگاه، از نزدیک با کتاب‌های کانون آشنا شدند.

 

به جز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دانشگاه جامعه المصطفی و رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن نیز در این نمایشگاه محصولات فرهنگی خود را عرضه کردند.

 

بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب توکیو 2014  روز 14 خرداد به کار خود پایان داد.

 

سی و سومین چاپ «من و کتاب» روانه بازار نشر شد

 

«من و کتاب» کتابی است که به بیان فرمایشات مقام معظم رهبری درباره اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی در  شش فصل اهمیت کتاب و کتاب‌‌خوانی، من و کتاب، نقد وضع موجود، چه باید کرد، دست نوشته‌ها و دست‌خط پرداخته است. این کتاب با استقبال خوبی از علاقمندان مواجه شده و به تازگی توسط انتشارات سوره مهر به چاپ سی و سوم رسیده است.

 

در صفحه نخست کتاب به نقل از رهبر انقلاب آمده است: « من هر زمان که به یاد کتاب و وضع کتاب در جامعه خودمان می افتم، قلبا غمگین و متاسف می شوم. این به خاطر آن است که در کشور ما به هر دلیلی که شما نگاه کنید، باید کتاب اقلا ده برابر این میزان، رواج و توسعه و حضور داشته باشد .

 

در بخش دیگر این کتاب مقام معظم رهبری درباره اهمیت کتاب و کتاب خوانی می فرمایند:‌ «کتاب مقوله بسیار مهمی است. البته من به کارهای هنری، تصویری، تلویزیونی، سینما یا از این قبیل چیزها، خیلی اعتقاد دارم اما کتاب نقش مخصوصی دارد. جای کتاب را هیچ چیز پر نمی کند. کتاب را باید ترویج کرد. مردم باید به کتاب خوانی عادت کنند و کتاب وارد زندگی شود.» این بیانات مقام معظم رهبری تا چه حد به بحث کتاب و اهمیت ترویج مطالعه کتاب در کشور اهمیت می‌دهد.

«من و کتاب» در قطع رقعی و درشمارگان 5000 نسخه در 128 صفحه و قیمت 2هزار و 5900 تومان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ سی و وسوم رسیده است.


«حماسه دو سال حضور» به ایستگاه بیست و پنجم رسید

مرکز اسناد انقلاب اسلامی در راستای تدوین تاریخ انقلاب اسلامی و معرفی ابعاد مختلف دفاع مقدس برای نسل حاضر و آیندگان اقدام به انتشار جلد بیست و پنجم تقویم تاریخ دفاع مقدس تحت عنوان(حماسه دوسال حضور)نمودکه به بررسی حوادث شهریور سال1361 در جنگ تحمیلی پرداخته است. این اثر که با استفاده از منابع مختلف نوشته شده تشریح‌گر وضعیت جبهه‌های جنگ، نحوه‌ی آرایش نیروهای خودی و دشمن، مواضع دشمنان انقلاب در قبال دفاع مقدس و دیدگاه‌های مسئولان نظام جمهوری اسلامی درباره‌ی جنگ می‌باشد.
لازم به ذکر است، این اثر در شمارگان 2000 نسخه و 817 صفحه و به قیمت 280.000 ریال روانه بازار نشر گردیده است.

 

گفتنی است، علاقمندان جهت تهیه این کتب می توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب،خیابان 12فروردین،بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران و یا با شماره تلفن های 66953607 و 66961536 تماس بگیرند.
«کالک‌های خاکی» به انگلیسی و عربی ترجمه می‌شود

 

«کالک‌های خاکی»، اثر گلعلی بابایی و حسین بهزاد، روایت خاطرات سرلشکر عزیز جعفری از روزهای دانشجویی تا زمان فتح خرمشهر است که از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده و تاکنون به چاپ سوم رسیده است. قرار است این اثر به همت یک گروه خودجوش فرهنگی به زبان‌های عربی، انگلیسی، روسی، اسپانیولی و ترکی استانبولی ترجمه شود. برگردان این اثر در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری درباره برگردان آثار دفاع مقدس به زبان‌های مختلف و معرفی این آثار و فرهنگ ایثار و شهادت به مخاطبان فراملی انجام می‌شود.
این گروه خودجوش تاکنون ترجمه تعدادی دیگر از آثار شاخص دفاع مقدس را نیز انجام داده است که از این جمله می‌توان به برگردان «پایی که جاماند» به زبان عربی اشاره کرد. این اثر در عراق و لبنان چاپ و در میان مخاطبان توزیع شد. در کمتر از یک سال از نخستین چاپ، کتاب به چاپ مجدد رسید. این اثر برای اولین‌بار نیز در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه شد.
«کالک‌های خاکی» جزء نخستین آثار دفاع مقدس در گروه خاطرات است که از زبان یکی از فرماندهان نقل می‌شود. تاکنون به زعم کارشناسان، نبود خاطرات فرماندهان حاضر در جنگ، یکی از خلأهای موجود در حوزه خاطره‌نویسی دفاع مقدس بود. قرار است جلد دوم این کتاب نیز نوشته و منتشر شود. در خلال خاطرات این اثر حوادث و وقایع متعددی همچون ورود امام(ره) به ایران، تسخیر لانه جاسوسی، چگونگی تشکیل گروه دانشجویان مسلمان خط امام(ره)، آغاز جنگ، چگونگی راه‌یابی فرمانده سپاه به این ارگان و … روایت می‌شود.
رهبر معظم انقلاب در بیانات خود در دیدار با جمعی از فرماندهان دفاع مقدس که 24 آذرماه سال گذشته برگزار شده بود، درباره این اثر فرمودند: «من شرح حال این آقایان و کتاب‌های جنگ را زیاد می‌خوانم…. جنگ کاری کرد که سرباز صفر ما‌، تبدیل شد به یک استراتژیست نظامی!‌ این چیست؟ این؛‌ معجزه انقلاب و دفاع مقدس است و این حرف‌ها از بس واضح است،‌ گم می‌شود. شما این‌ها را بگویید.»

 

امام به من لبخند نزد!

 

از عناوین داستان‌های کتاب «10 قصه از امام صادق (ع)» می‌توان به «همسایه مردم آزار»، «از تو حرکت»، «امام به من لبخند نزد»، «جام شیشه‌ای و معجزه»، «در خرابه‌های شهر»، «مردی در تنور آتش»، «مگسی که از خلیفه نمی‌ترسید»، «به دنبال خانه دوست»، «جدال در محله» و «آخرین سفارش» اشاره کرد.

 

کتاب «10 قصه از امام صادق (ع)» توسط «مجید ملامحمدی» برای مخاطبان کودک و نوجوان روایت شده است که مضمون آن هم همانطور که از عنوان آن مشخص است به 10 حادثه از زندگی آن حضرت اشاره دارد، همچنین این کتاب با تصویرهای رنگی آراسته شده است که کار تصویرگری آن توسط «سید حسام‌الدین طباطبایی» صورت گرفته است.

 

ین کتاب با داستان «همسایه مردم آزار»، اینگونه آغاز می‌شود: صدایش خیلی بلند بود و قطع نمی‌شد. پیرزن دوید و پنجره‌ها را بست. پنجره اولی. پنجره وسطی. و آن یکی…

 

اما پیرمرد صورتش را پایین انداخته بود و حرفی نمی‌زد. چشم‌هایش جایی را نمی‌دید. هر دوتایش کور بود. کور مادرزاد. یعنی از وقتی که به دنیا آمده بود، کور بود. به همین خاطر از دنیای آدم‌ها و شکل خانه‌ها و حیوانات چیزی نمی‌دانست. صدا هنوز هم قطع نشده بود. پیرمرد برای اینکه حال و هوایش از آن صدای ناجور دور باشد، شروع کرد به قرآن خواندن، آن هم از حفظ. او بلد بود همه قرآن مجید را از حفظ بخواند، از هر کجایش که می‌پرسیدند می‌خواند. پیرمرد یک دانشمند بود، یک معلم دانا و یک شیعه واقعی.

 

پیرمرد و همسرش به خاطر آن صدا، ناراحت و کلافه بودند. اگر همین طور پیش می‌رفت، امشب آنها خواب خوش و راحتی نداشتند. پیرزن آهسته با خودش گفت: «خدایا خودت قضاوت کن. ببین یک همسایه چطور باید همسایه دیگرش را آزار بدهد. آخر ما چه گناهی کرده‌ایم که باید این مردم آزار، دین و ایمان ما را به خطر بیندازد.»

 

انتشارات «قدیانی» کتاب «10 قصه از امام صادق (ع)» به روایت «مجید ملامحمدی» را در 127 صفحه و با قیمت 17500 تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: