جمعه 11 جولای 14 | 15:13

نشان جایزه «آذریزدی» رونمایی شد

مراسم رونمایی از نشان و پوستر جایزه ادبی مهدی آذریزدی با حضور جمعی از اهل فرهنگ و هم‌زمان با ماه مبارک رمضان برگزار شد.


جایزه آذریزدیاین جایزه از سال جاری و به صورت سالانه به برترین آثار تالیف‌شده در زمینه بازنویسی متون کهن و ادبیات کلاسیک و نیز بازآفرینی ادبی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان اهدا خواهد شد.

در مراسم رونمایی از این نشان محمد کاظمینی که دفتر مطالعاتی او هزینه برگزاری این جایزه ادبی را تقبل کرده است در سخنانی اظهار کرد: در جامعه فرهنگی ایران هر کسی و در حد وسع خود تلاش می‌کند تا زحمات مهدی آذریزدی را پاس دارد. این جایزه ادبی نیز به پاس عنایت تمامی اساتید و دانشگاهیان و به طور مشخص عناییت مقام معظم رهبری به مهدی آذریزدی در جریان سفرشان به یزد در دست برگزاری قرار گرفته است.

او افزود: این جایزه ادبی به منظور اینکه بتواند فصل الخطابی برای جریان ادبیات کودک در کشور باشد و با طرح اولیه‌ای که از سوی علی دهقانی به عنوان دبیر اجرایی به بنیاد ریحانه الرسول ارائه شد و پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دست برگزاری قرار گرفت و از این پس در قالب نظر علمی هیئت‌های کارشناسی و علمی و با محوریت شورای کتاب کودک در دست برگزاری قرار می‌گیرد.

همچنین در این مراسم نوش‌آفرین انصاری رییس شواری کتاب کودک در سخنانی با اشاره به اینکه اهدای جایزه ادبی به نام کسی که سال‌های زیادی از عمرش را صرف توجه به بازنویسی برای کودکان کرده است گفت: مرحوم آذریزدی از بنیانگذاران شورای کتاب کودک بود و چه بهتر که امروز اهالی این شورا به نام او جایزه‌ای ادبی اهدا کنند.

او همچنین افزود: مرحوم آذریزدی کودک درون همه ما را به خوبی می‌شناخت و در عین حال با ویژگی‌های شخصیتی کودکان نیز به خوبی آشنا بود و ترکیب همین دو موضوع بود که در نهایت او را به خلق نخستین بازنویسی‌ها از متون کهن فارسی راهنمایی کرد.

رونمایی نشان جایزه آذریزدی

مهدی محقق رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی دیگر سخنران این مراسم رونمایی بود که در سخنان خود با اظهار تاسف ار وضعیت کتاب‌خوانی در کشور گفت: در آیین ما کتاب نخستین عبارتی است که قرآن کریم با آن آغاز می‌شود اما جای تاسف دارد که ما از نظر کتاب‌خوانی در چنین وضعی قرار داریم. برای اصلاح این وضع باید تلاش کرد تا همه بویژه کودکانمان را به کتاب‌خوانی تشویق کنیم همچنان‌که مرحوم آذریزدی یکی از پیشگامان این کار بود.

او ادامه داد: کودک اهل سوال و پرسش است و نمی‌توان به او گفت نپرس. پس برای پاسخ دادن به سوالات او باید کتاب‌هایی را که به سوالاتش پاسخ می‌دهد منتشر و از انتشار آن حمایت کنیم.

محقق تاکید کرد: باید عزمی جدی در معرفی مفاخر و دانشمندان ایران به کار بست. این شایسته نیست که کودکان این سرزمن ستاره‌های سینمای هالیوود را بشناسند اما با مفاخر خود آشنا نباشند.

در این مراسم همچنین محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی در سخنانی اقدام موسسه فرهنگی ریحانه الرسول در برگزاری جایزه ادبی آذریزدی را اقدامی خوب برای معرفی مشاهیر استان یزد دانست و گفت: من مطلع هستم که آقای دهقانی به عنوان دبیر اجرایی این جایزه طی دو سال گذشته برای ساماندهی امور مقدماتی این جایزه پیگیری‌های زیادی داشت و حتی دیدم مانند مرحوم آذر ناملایمات زیادی را هم تحمل کرد.

او ادامه داد: اگر در کشور الگوهای فرهنگی را فراموش کنیم، بدون شک قدر و ارج مسئله فرهنگ را نخواهیم دانست. مرحوم آذریزدی به این مسئله واقف بود، حسی درونی در او وجود داشت که عشق به کشور و ادبیات را در او زنده می‌کرد و من شک ندارم که اگر این حس و تلاش او نبود، ادبیات کودک ما راه دیگری را می‌رفت و حاصلی جز کپی‌برداری از غرب در آن دیده نمی‌شد و اما امروزه می‌بینیم بازنویسی‌های آذریزدی از ادبیات کهن عناصر فرهنگی ما را کاملا مستقل به نمایش گذاشته است.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه آثار مهدی آذریزدی هنوز برای مخاطبان ایرانی چندان شناخته شده نیست، گفت: به نظر من آموزش و پرورش باید ورودی جدی به این مسئله داشته باشند، هر چند که ورود آثار و سبک استاد به دانشگاه‌ها جای خوشحالی بسیار دارد و مایه افتخار است، اما نباید فراموش کنیم که این سبک و ادبیات متعلق به خود ماست و زندگی سازنده آذریزدی نیز باید الکوی ما قرار بگیرد.

همچنین در این مراسم جمعی از فعالان فرهنگی اظهار آمادگی کردند تا فعالیت‌هایی در زمینه تصویرگری و انیمیشن نیز در این جایزه ادبی گنجانده شود.

جایزه ادبی مهدی آذریزدی از سال جاری و با حمایت موسسه فرهنگی ریحانه الرسول، شورای کتاب کودک و دفتر مطالعات فرهنگی موقوفات نیرزا محمد کاظمینی اهدا می‌شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.