جمعه 11 جولای 14 | 21:56

آیت‌ا‌لله‌جنتی: لزوم ایجاد ستاد تام الاختیار حجاب

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان این که در موضوع حجاب مشکل داریم، گفت: ستادی با امکانات و اختیارات کامل باید درباره این مسئله چاره چویی کند.


آیت الله جنتیآیت الله احمد جنتی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران که در مصلای تهران برگزار شد، با یادآوری حمله رژیم پهلوی به معترضین کشف حجاب در مسجد گوهرشاد مشهد مقدس، افزود: در آن روز عده ای به جرم این که می خواستند حجاب داشته باشند، کشته و مجروح شدند. 

وی ادامه داد: حجاب فقط یک مسئله شرعی نیست و در جامعه نفش اثر گذاری دارد، نسل را حفظ می کند، جلوی حرامزادگی را می گیرد،بازدارنده روابط نامشروع است، پاکدامنی را حفظ می کند، مسئله ساده ای نیست، حق با آن ها بود که حاضر بودند کشته شوند تا از حجاب دفاع کنند.

دبیر شورای نگهبان با ابراز تاسف از اینکه امروز با مسئله حجاب مشکل داریم، اضافه کرد: نمی دانم باید چه کار کرد، باید یک ستاد مقتدر بوجود آید، افرادی با اختیار و امکانات کامل بنشینند و چاره جویی کنند.

جنتی اظهار داشت: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سال های سال است که خاک می خورد و هرچه گفتیم کسی گوش نداد، الان حرف آن زده می شود، 10-20 دستگاه را برای این کار مسوول کردند و هرکدامشان دیگری را مسوول می داند. 

وی با تاکید بر این که باید چاره چویی کرد وعقلای قوم باید راه حلی پیداکنند، گفت: من گفته ام و باز هم می گویم کارهای شدنی داریم، من مسوولان اجرایی را مقصر می دانم، در دستگاه های خودشان می توانند حجاب را پیاده کنند، این را می توانند منکر شوند؟

دبیر شورای نگهبان افزود: دستگاه های اجرایی می توانند به کارمندشان بگویند که با حجاب حاضر شوند، چرا این کار را نمی کنند؟ همه مسئله که موضوعات خیابانی نیست، در این باره نیروی انتظامی کار می کند و من از آن ها تشکر می کنم اما همه کار را نباید به عهده آن ها انداخت. من در ماه مبارک رمضان حرفم را می زنم و از این می گذرم.** فتنه و دانشگاه

خطیب جمعه موقت تهران موضوع فتنه را مسئله مهم دیگر در این خطبه دانست و گفت: در این شرایط جدید که متاسفانه چراغ سبزی به این ها نشان دادند و با کلمه اعتدال و امثال آن ها امیدوارشان کرده اند، شروع کرده اند تا وارد صحنه شوند.

جنتی افزود: عناصر متروک، عناصر سابقه دار که بعضی هایشان محکومیت دارند و بعضی هایشان زندان رفته اند، کسانی که برای فتنه مردم آن ها را در دانشگاه و سایر اماکن می شناختند، یکی یکی راهشان را باز دیده اند وامیدوار شده اند که بتوانند بیایند و پست ها را اشغال کنند.

وی ادامه داد: این عده می خواهند دانشگاه ها را که کالبد سازی نظام را بر عهده دارد اشغال کنند و گمان می کنند که اگر عده ای مطابق دلخواهشان تربیت کنند، هیچ کسی دیگر نمی تواند با آن ها برخورد کند.

دبیر شورای نگهبان با بیان این که این مسئله جدی است، اضافه کرد: کارهایی که این ها دارند انجام می دهند، انتصاب افرادی که در غایله 18 تیر 78 و فتنه 88 نقش موثر داشته اند، انتصاب افراد بدون استعلام از مراجع قانونی و یا انتصاب در عین مخالفت مراجع قانونی، این ها مستند است و برای من نوشته اند.

جنتی اظهار داشت: تلاش برای بازگرداندن محکومین و افراد موثر فتنه 88 که توسط مراجع قانونی اخراج شده اند و یا به دلیل ترس از محاکمه و مجازات تقاضای بازنشستگی کرده اند، برکناری عناصر مومن در دانشگاه علیرغم فرمایش صریح ولی امر مسلمین، انتصاب افراد مسئله دار به جای آن ها، ادامه سرپرستی روسای دانشگاه هایی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی رای نیاورده اند.

خطیب جمعه تصریح کرد: یعنی شورای انقلاب فرهنگی این ها را قبول نداشته است، این ها همچنان سرپرستی می کنند، این چه دهن کجی به شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس است؟

جنتی تاکید کرد: افراد این جوری یکی یکی به سر کار می آیند و پست های مختلف را اشغال می کنند بعد هم حرف هایی می زنند و من نمی دانم مجلس چرا این گونه برخورد کرد؟ این باید عمل شود من شنیدم که گفتند که این کار را می کنیم و آن کار را نمی کنیم، این ها باورشان شده است.

وی اظهار داشت: خب حالا امیدواریم که این گونه باشد، بنده به شخصا باورم نمی آید کسی که در اول کار خودش را نشان داد، هویت خودش را مشخص کرده که من اینم، با فشار و زور و این ها نمی شود کاری کرد.

دبیر شورای نگهبان همچنین از آیت الله لاریجانی ریس قوه قضاییه تشکر کرد و گفت که در برخورد با عناصر فتنه ، قاطعیت خوبی نشان دادند.

جنتی تصریح کرد: این یکی از سران فتنه که سه سال است پرونده اش در حال تکمیل است و غنی ترین پرونده را دارد و از هر جهت آماده به دادگاه است با فشارهای زیاد می خواهند که به تعویق بیفتد و همین گونه ادامه پیدا کرده است.

وی افزود: من نمی دانم مگر بعضی ها خونشان از دیگران رنگین تر است؟ مگر نباید با مجرم برخورد کرد، مگر همه نباید در برابر قانون تسلیم باشند، چرا تبعیض قایل شوند، چرا فشارها مانع اجرای عدالت می شود، این مسایل، مسایلی است که برای ما قابل قبول نیست.

خطیب جمعه تهران اظهار داشت: امیدوارم وعده ای که داده شده است که در همین آینده نزدیک محاکمه شود، عملی شود و بعد از مدت ها اعتراض هایی که می شود، برچیده شود و دستگاه اجرای عدالت قضایی خودش را تبرئه کند.

** باز تعریف اعتدال

دبیر شورای نگهبان در بخش دیگری از خطبه دوم به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با کارگزاران نظام اشاره کرد و گفت: جمله به جمله این فرمایشات جای بحث دارد اما آن چه که خواستم عینا بخوانم، به خودشان هم عرض کردم ختامه مسک بود که فرمودند، «شعار دولت، شعار اعتدال بسیار خوب، ما هم تایید می کنیم، افراط محکوم است و اسلام مظهر اعتدال است، اعتدال یعنی مقابله شدید با کفار».

جنتی افزود: خیال می کنند اعتدال به معنای آن است که دیگر برخورد با دشمن و با عناصر شناخته شده دشمن نکنیم، این ضد اعتدال است، افراط است. 

وی ادامه داد: اعتدال یعنی امر به معروف و نهی از منکر، مراقب باشید برخی در صحنه سیاسی کشور با شعار اعتدال، جریان های مومن را کنار نزنند، چرا افرادی که این همه کشته داده اند در هشت سال دفاع مقدس، هنوز جانبازان و قطع نخاعی ها هستند، هنوز خیلی از شهدایشان را نیافته اند، این ها باید کنار زده شوند و دیگرانی بیایند؟

خطیب جمعه با بیان بخش دیگری از فرمایشات رهبر معظم انقلاب که فرموده اند « جریان های مومن را کنار نزنند زیرا همین جریان مومن است که در مواقع خطر زودتر از همه سینه سپر می کند، در مشکلات نیز دولت را به طور واقعی کمک می کند، اعتدال به این معنا نیست که از کارهایی که جریان مومن احساس وظیفه کند، جلوگیری کنند»، گفت: از این بهتر هم می شود گفت؟

جنتی توصیه کرد که این جمله ها را تابلو کنند و در ادارات و محل کارشان نصب کنند و همه بدانند که راه چیست و هر کسی که غیر از این راه را می رود شناخته شود.** استقلال و قاطعیت ویژگی شورای نگهبان

دبیر شورای نگهبان هم چنین با یادآوری 26 تیر ماه سالروز تاسیس شورای نگهبان، گفت: در این فرصت آخر خطبه امکان صحبت درباره شورای نگهبان نیست اما به صورت کوتاه عر ض می کنم که شورای نگهبان ویژگی که از اول تا حالا داشته ، قاطعیت و عدم سفارش پذیری و عدم نفوذ پذیری بوده است.

جنتی افزود: یعنی آن جایی که تشخیص می دادیم که کسی باید تایید شود، قانون را اجرا می کرده و تایید می کرده است، هرکسی می خواسته خوشش بیاید یا نیاید، آن جایی که هم طبق قانون نباید تایید شود، تایید نکرده است، باز هم هر کسی می خواهد خوشحال شود و هر کسی می خواهد بدش بیاید.

وی ادامه داد: وابستگی به هیچ جا ندارد، استقلال کامل دارد و کاملا رعایت قانون را می کند، من نمی خواهم بگویم هیچ خطایی نکرده ایم، کیست که بتواند چنین ادعایی کند، حتما مواردی بوده است که خودمان هم بعد فهمیدیم اگر توانستیم هم عذر خواهی کرده ایم.

خطیب جمعه تهران اضافه کرد: قرار بر این است که آقایان فقها درباره مسایل شرعی بررسی کامل داشته باشند و جمع اعضا راجع به مسایل مختلف انتخاباتی و غیر انتخاباتی اظهار نظر می کنند و بحمدالله مواضع بسیار روشن شورای نگهبان قابل دفاع است.

جنتی اظهار داشت: من مکرر این دعا را کرده ام و باز هم می گویم خدایا ما را از خطا حفظ کن و خطاهایمان را ببخش.** اسف بار بودن اوضاع عراق و فلسطین

دبیر شورای نگهبان در ادامه خطبه دوم با اشاره به حوادث اخیر فلسطین گفت: امروز فلسطین در آتش می سوزد، خدا لعنت کند آمریکا و انگلیس و اسراییل، این مثلث شوم را، که نشسته اند و از وضعیت موجود در عراق و این تروریست ها و این وضعیت رقت آور سوء استفاده می کنند و به صورت زمینی و هوایی بمباران می کنند و جوانان روزه دار را به خاک و خون می کشند.

جنتی اظهار امیدواری کرد عاقبت این جریانات خیر باشد و افزود: مقاومت و استقامت دردسرهایی دارد که باید تحمل کرد، من به فلسطینی ها می گویم که شما در مقابل آمریکا، انگلستان و اسراییل ایستاده اید، انتظار نداشته باشید سالم جان به درد ببرید، همین است، هرکسی که در برابر ظلم ایستاد عواقب این گونه دارد.

وی ادامه داد: امام حسین (ع) در این راه شهید شد و این سلسله شهدا و اسرایی که زندان رفته اند و زجر کشیده اند اما عاقبت با شماست، آینده فلسطین از آن شماست.

خطیب جمعه به موضوع عراق هم اشاره کرد و اظهار داشت: این تروریست های بی رحم وحشی دیوانه، به جان مردم افتاده اند، ناموس مردم را هتک می کنند و کاری که در بسیاری از شرارت های قبلی سابقه نداشته است، اموال را غارت می کنند، بزرگ و کوچک را می کشند، پدر و مادر را جلوی چشم بچه می کشند و بعد هم بچه را می کشند.

جنتی تصریح کرد: این شرارت ها بی سابقه است و از این بدتر در تاریخ نداشته ایم، آن وقت این آمریکایی که به اسم مبارزه با تروریسم در عراق وارد شد و در افغانستان رفت حالا همین گونه نشسته و تماشا می کند و مجامع جهانی یک کدامشان نفسشان در نمی آید، نمی دانم مرده اند، خفه شده اند، مگر این زن و کودک چه گناهی کرده اند؟

وی با اسف بار دانستن اوضاع عراق و فلسطین خاطر نشان کرد: آینده از آن فلسطین و عراق است و آثار موفقیت و شکست اشرار زیاد است، اطلاعاتی که ما داریم به حمدالله پیشرفت های خوبی دارد.

دبیر شورای نگهبان اضافه کرد: از آیت الله سیستانی سلام الله علیه تشکر می کنم که آن فتوای مردانه را دادند و نیروهای مردمی را در مقابل تروریست ها بسیج کردند و اثر گذار بوده است، ما امیدمان به همین نیروهای مردمی است و البته ارتش هم دارد باز سازی می شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: