سه‌شنبه 15 جولای 14 | 10:20

اسفندقه:می‌شود ازخباثت اسرائیل ساکت بود؟

مرتضی امیری اسفندقه با بیان اینکه برگزاری جلسات شعرخوانی در محضر رهبر انقلاب موهبتی برای حوزه شعر است، گفت: بالندگی فکر و فرهنگ کشور مدیون توجه رهبر انقلاب است.


اسفندقهمرتضی امیری اسفندقه با بیان اینکه برگزاری جلسات شعرخوانی در محضر رهبر انقلاب موهبتی برای حوزه شعر است، گفت: بالندگی فکر و فرهنگ کشور مدیون توجه رهبر انقلاب است.

مرتضی امیری اسفندقه، شاعر، با اشاره به ویژگی‌های دیدار اخیر شاعران با رهبر معظم انقلاب و ثمرات این نوع جلسات در جریان شعر و ادب معاصر کشور گفت: یکی از نکات مهم این جلسات که هر ساله برگزار می‌شود این است که ارزیابی مقام معظم رهبری از جریان شعری کشور، محدود به یک جلسه نیست؛ ارزیابی همه‌جانبه است که با توجه به تاریخ ادب فارسی از آغاز تا الآن انجام می‌شود. ارزیابی منحصر به این جلسه نیست و این نکته مهمی است که باید به آن توجه داشت. ایشان در دل آن ارزیابی، آنچه که در یک جلسه مورد نظر شعر است، بازگو می‌کنند.
وی با اشاره به یکی از تأکیدات مقام معظم رهبری در جلسه اخیر شاعران با ایشان بر موضوع «فلسطین» و «غزه»، ادامه داد: یکی از مسائل جدی شعر عاطفه است که در واقع اگر عاطفه نباشد، شعر شکل نمی‌گیرد. آیا می‌توان پذیرفت که یک شاعر عاطفی که برای پرپر شدن یک گل شعر می‌گوید، برای پرپر شدن کودکان شعر نگوید. تأکید مقام معظم رهبری به این دقیقه همین است که کسی که مدعی شعر است، نمی‌تواند از کنار این حوادث بگذرد و ساکت بنشیند.
درخت‌ها از خباثت اسرائیل ناله‌ می‌کنند، شاعر می‌تواند ساکت باشد؟
اسفندقه افزود: اگر شاعری است که عاطفه دارد، حتماً در برابر موضوع «فلسطین» و «غزه» موضع می‌گیرد، به حکم اینکه شاعر است و ژرف‌ساخت شعر هم عاطفه است. سنگ برای این مصیبت گریه می‌کند، درخت‌ها از این خباثت‌ها ناله می‌کنند؛ شاعر می‌تواند ساکت باشد؟ دل پرنده‌ها از این ستم خون است، شاعر می‌تواند ساکت از کنار این ماجراها بگذرد، ببیند و سکوت اختیار کند؟
شاعر «ورمشو» برگزاری جلسات شعرخوانی رهبر انقلاب را موهبتی برای شاعران دانست و یادآور شد: این یک موهبت است در عصر حاضر که رهبر یک ملت، رهبر یک کشور، در عین صفا و سادگی با شکیبایی تمام، خاص‌ترین اوقات ماه مبارک رمضانش را قبل و بعد از افطار به شنیدن شعر جاری و ساری جوان و پیر جامعه اختصاص می‌دهد. بالندگی فکر و فرهنگ مدیون این توجه است.
وی در ادامه تأکید کرد: و نکته مهم در این توجه این است که مرزبندی برای قوالب شعری وجود ندارد. این دیدارها خالی از هرگونه تعصب شکل‌گرفته در حیطه ادبی برگزار می‌شود. همه این‌ها مدیون نگرش عمیق و تأمل دقیق امین فکر و فرهنگ فارسی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: