شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۳ | ۰۸:۵۸

فعال شدن سفارت ایران در لندن

کاردار غیر مقیم ایران در بریتانیا با اشاره به بازگشایی بخش کنسولی سفارت ایران در اسفند پارسال گفت: ‌«هم‌اکنون سفارت در حال ارائه خدمات کنسولی به هموطنان است و به زودی سایر بخش‌های سفارتخانه نیز فعال می‌شود.»


سایت رادیو فردا(Radio Farda)، وابسته به سازمان سیا نوشت:

کاردار غیر مقیم ایران از فعال شدن همه بخش‌های سفارت ایران در لندن و همچنین بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

 محمدحسن حبیب‌الله ‌زاده روز جمعه، هفدهم مرداد در گفت‌و‌گو با خبرگزاری “خانه ملت” تصریح کرد: «هم‌اکنون مذاکرات برای بازگشایی کامل سفارتخانه‌های دو کشور در حال انجام است تا در آینده‌ای نزدیک این کار صورت بگیرد.»

وی اضافه کرد: «بازگشایی سفارت انگلیس در آینده‌ای نزدیک بعد از مذاکرات انجام می‌شود.»

 کاردار غیر مقیم ایران در بریتانیا با اشاره به بازگشایی بخش کنسولی سفارت ایران در اسفند پارسال گفت: ‌«هم‌اکنون سفارت در حال ارائه خدمات کنسولی به هموطنان است و به زودی سایر بخش‌های سفارتخانه نیز فعال می‌شود.»

 بریتانیا آبان پارسال اعلام کرد که آجی شرما، مسئول امور ایران در وزارت خارجه خود را به عنوان کاردار غیرمقیم بریتانیا در ایران منصوب کرده است. همزمان ایران از معرفی محمدحسن حبیب‌الله‌زاده برای نمایندگی جمهوری اسلامی در لندن خبر داد.

سایت بی بی سی(BBC)، رسانه دولتی انگلیس نیز نوشت:

کاردار غیرمقیم ایران در بریتانیا گفته است تمام بخش‌های سفارت ایران در لندن در آینده نزدیک فعال می‌شود.

محمدحسن حبیب الله‌زاده به خبرگزاری خانه ملت، متعلق به مجلس ایران گفته است مذاکراتی برای بازگشایی کامل سفارتخانه‌های دو کشور در آینده نزدیک در حال انجام است.

به گفته کاردار غیرمقیم ایران در بریتانیا، بخش کنسولی سفارت ایران در انگلیس اسفندماه سال گذشته بازگشایی شده است و به زودی بخش‌های دیگر سفارتخانه هم فعال خواهد شد.

پائیز ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) تظاهراتی در اعتراض به سیاست بریتانیا در قبال جمهوری اسلامی در برابر ساختمان‌های سفارت بریتانیا در تهران برگزار شد و گروهی از تظاهرکنندگان، با عبور از صف ماموران نیروی انتظامی، وارد این ساختمان‌ها شدند. مقام‌های بریتانیایی با انتشار تصاویری، این افراد را به تخریب و غارت اموال سفارتخانه متهم کردند.

بعد از این اتفاق، روابط دو کشور به پایین‌تر سطح رسید. وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد تمام کارکنان سفارت این کشور را از ایران خارج کرده و به کارکنان سفارت جمهوری اسلامی در لندن نیز دستور داده فورا خاک این کشور را ترک کنند.

۲۷ خرداد ماه گذشته، ویلیام هیگ، وزیر خارجه وقت بریتانیا، چند روز پیش از کناره‌گیری در گفت‌و‌گو با بی‌بی‌سی اعلام کرد بریتانیا تصمیم گرفته سفارت خود در تهران را دوباره باز کند اما در ابتدا تنها قادر است خدمات محدودی انجام دهد.

بریتانیا از ایران به خاطر حمله به سفارتخانه‌اش درخواست غرامت کرده است. مجید تخت‌روانچی، معاون وزارت امور خارجه ایران هم پرداخت غرامت به بریتانیا بابت حمله به سفارت این کشور در پاییز سال ۱۳۹۰ را محتمل دانسته اما گفته ایران برای این حمله از بریتانیا عذرخواهی نخواهد کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: