سه‌شنبه 12 آگوست 14 | 22:15

موافقت حماس با نظارت ابومازن بر گذرگاه رفح

برای اولین بار از زمان محاصره غزه در سال 2007، حماس اعلام کرد که مخالف بازگشت نیروهای تشکیلات خودگردان به گذرگاه رفح نیست.


بازگشایی گذرگاه رفحبرای اولین بار از زمان محاصره غزه در سال 2007، حماس روز دوشنبه اعلام کرده که مخالف بازگشت نیروهای تشکیلات خودگردان به گذرگاه رفح نیست.
این اعلامیه در اولین روز از 72 ساعت آتش بس اعلام شده میان اسراییل و حماس منتشر شد.

همچنین پیش از انتشار این خبر گزارشات تایید نشده ای به گوش رسیده است که مصر با استقرار 1000 پلیس تشکیلات خودگردان در گذرگاه رفح و مرز نوار غزه با مصر موافقت خواهد کرد.

عزت الرشق یکی از مقامات حماس در مذاکرات قاهره گفت که حماس مخالفتی با ایده نظارت تشکیلات خودگردان بر گذرگاه رفح ندارد.
وی افزود، ما به ابومازن (رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین) و برادران دیگر در تشکیلات خودگردان اعلام کرده بودیم که  همانند اکنون اماده ایم تا گذرگاه رفح را به دست ابومازن بسپاریم.

این مقام حماس همچنین گفت که حماس هیچ مخالفتی درباره نظارت ابومازن و تشکیلات خودگردان بر بازسازی نوار غزه ندارد.
وی تصریح کرد، ما از تشکیل یک نهاد ملی که توسط یک بدنه پاک، شفاف و حرفه ای هداییت شود حمایت می کنیم تا مسئول بازسازی ها باشد. حماس، تشکیلات خودگردان  و رژیم صهیونیستی همگی دچار بحران شده اند. واقعیات منطقه ای و بین المللی تغییر یافته و ما باید با پیامد های آن برای مردم و آرمانمان تعامل داشته باشیم.

عزام الاحمد عضو ارشد فتح و رئیس انجمن فلسطینیان در مذاکرات قاهره نیز در این باره گفت، تشکیلات خودگردان و موسساتش مسئول هرگونه توافق بدست آمده تحت نظارت مصری ها هستند. وی افزود، تشکیلات خودگردان همچنین مسئول بازسازی غزه خواهد بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: