پنج‌شنبه 28 اکتبر 10 | 11:01

پخش شایعات؛ گام برداشتن در مسیر دشمن

آیت الله مکارم شیرازی گفت: مردم باید مراقب باشند که با پخش شایعات در جامعه در مسیر خواست دشمن حرکت نکرده و ناخواسته ابزار او نشوند.


آیت الله مکارم شیرازی گفت: مردم باید مراقب باشند که با پخش شایعات در جامعه در مسیر خواست دشمن حرکت نکرده و ناخواسته ابزار او نشوند.
آیت الله ناصر مکارم شیرازی در درس خارج فقه روز چهارشنبه خود اظهار داشتند: پخش شایعات، مفسده های فراوانی برای جامعه به همراه دارد و لذا باید به شدت از این کار پرهیز کرد.

وی افزود: جدای از مسئله شایعات افراد باید متوجه باشند که هر آن چه می‌دانند یا می‌شنوند را نباید بازگو کنند زیرا خیلی از آنها به ضرر جامعه است و این نکته را هم باید توجه داشت که افشاگری جا دارد.

انتقاد از پخش شایعه در مورد همسران پیامبر(ص)
آیت الله مکارم شیرازی همچنین با بیان این که در قرآن کریم نیز از پخش شایعه در مورد یکی از همسران پیامبر به شدت نهی شده است، گفت: قرآن کسانی که ندانسته در مسیر شایعه قرارگرفته و تهمتی به یکی از همسران پیامبر بسته‌اند را به شدت توبیخ می‌کند . سوال من از کسانی که اخیرا شایعاتی در مورد زنان پیامبر نقل کرده‌اند این است که آیا این آیات را ندیده‌اند؟

وی اضافه کرد: خداوند کسانی که با پخش شایعات اقدام به ریختن آبروی مسلمان می‌کنند و از این طریق اذهان جامعه را هم مشوش می کنند، علاوه بر عقاب اخروی، در دنیا آنها را دچار گرفتاری و مشکلات می‌کند.

عامل پخش شایعه نباشیم
این استاد برجسته حوزه علمیه قم ، ضمن ابراز تاسف از این که گاهی دوستان یک جریان خود عامل پخش شایعات دشمن می شوند ، خاطر نشان کرد: گاهی دیده می‌شود که افراد از طریق رسانه‌های جمعی از جمله تلفن همراه شایعاتی را منتشر می کنند و این درحالی است که ما اگر با حادثه ای مشکوک مواجه شدیم حق نداریم بدون تحقیق آن را بیان کنیم و حتی همین «می گویند ها» نیز حرام است.

وی بیان داشت: قرآن می فرماید؛ حتی هر آن چه را که می بینی و می شنوی نباید نقل کنی ، به ویژه در مورد مسئله فحشا که نباید اشاعه پیدا کند و آن را در بوق و کرنا کرد که در فلان شهر حادثه ای این چنین رخ داده است.

ابزارهای دشمن در جنگ روانی
آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که در جنگ روانی، دشمن از شیوه ها و ابزارهای مختلفی برای شکستن روحیه افراد استفاده می کند ، ابراز داشت: یکی از این شیوه ها ، شامل تهدیدها می شود به عنوان مثال آمریکا تهدید نظامی می کند و ضمن ارسال نیروهای خود به خلیج فارس اعلام می کند که گزینه نظامی روی میز است تا به این وسیله از طریق تهدید نظامی به اهداف خود برسد.

وی همچنین ادامه داد: یکی دیگر از شیوه‌ها این است که دیگران را می‌ترسانند مثل مساله ایران هراسی که آمریکا می‌کوشد از این طریق مردم دنیا به ویژه منطقه را از وجود ایران بترساند.
این مرجع تقلید یادآور شد: یکی دیگر از شیوه‌ها همان پخش شایعات است که متأسفانه در زمان ما که وسایل ارتباطی جمعی زیاد شده است این مساله مشهودتر شده است و افراد از طریق تلفن همراه، ماهواره‌ها و دیگر رسانه‌های جمعی اخبار نادرست را در جامعه منتشر می‌کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.