چهارشنبه 10 سپتامبر 14 | 11:59

اقتصاد «کیش» در خطر فروپاشی است

جزیره کیش باوجود آبادانی در سال های اخیر ، اما هنوز مقصد خوبی برای جذب سرمایه های سرگردان داخلی و خارجی نیست . برای دریافت پاسخی معقول در این زمینه ، به سراغ حمید محبی نیا کارشناس گردشگری رفتیم . وی گفت : کیش بیش از آنکه بعضی محدودیت های فرهنگی داشته باشد ، از فقدان رویکرد جامع تبلیغات اقتصادی برای جذب سرمایه گذاری های خارجی رنج می برد .


چرا برخی گزارش های غیررسمی می گویند ، جزیره کیش باوجود آبادانی در سال های اخیر ، اما هنوز مقصد خوبی برای جذب سرمایه های سرگردان داخلی و خارجی نیست . برای دریافت پاسخی معقول در این زمینه ، به سراغ حمید محبی نیا کارشناس گردشگری رفتیم . وی گفت : کیش بیش از آنکه بعضی محدودیت های فرهنگی داشته باشد ، از فقدان رویکرد جامع تبلیغات اقتصادی برای جذب سرمایه گذاری های خارجی رنج می برد .

این کارشناس گردشگری افزود : در سال های اخیر ، دولت ها سعی کردند تا بنا به وسعشان ، سرمایه های بزرگی را به سمت جزیره هدایت کنند . این مساله در بلند مدت توانسته باعث رشد و توسعه اقتصادی کیش شود اما هنوز نمی توان نشانی از حضور سرمایه های بزرگ خارجی را در این منطقه اقتصادی مشاهده کرد .

محبی نیا ادامه داد : برای پاسخ به این سوال که چرا جزیره کیش تاکنون نتوانسته مقصد خوبی برای سرمایه گذاری خارجی باشد ، باید بعضی از محدودیت های موجود را بیان داشت . ابتدا باید اقتصاد رقابتی منطقه خلیج فارس را در نظر داشت . این مساله متاسفانه زمانی تشدید می شود که در رقابت های کشورهایی همچون امارات متحده عربی ، ما هنوز نتوانستیم یک سیستم جامع تبلیغاتی برای معرفی مزیت های اقتصادی جزیره به سرمایه گذاران سایر کشورها طراحی کنیم .

وی همچنین گفت : دومین مساله ای که باید به آن توجه بیشتری کرد بحث حمایت دولتی از اقتصاد نوظهور جزیره است . در این زمینه دولت ها باید منبعی بزرگ برای هدایت مالی سرمایه های داخلی به سمت اقتصاد کیش و جزایر مشابه منطقه خلیج فارس باشند . مساله ای که تاکنون در مواردی با غفلت هایی مواجه بوده است .

این کارشناس گردشگری در پایان با اشاره به مزیت های فوق العاده جزیره گفت : دولت قبل از جذب سرمایه های خارجی باید برنامه ای برای جذب سرمایه های داخلی تدوین کند . راهکار توسعه اقتصادی جزیره ، زمینه سازی برای حضور موثر حداکثری بخش خصوصی در زمینه های مختلف مربوط به جزیره است . هرگاه بخش خصوصی در این جزیره فعالیت واقعی کند می توان امید به آبادانی اقتصادی منطقه را داشت .

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.