شنبه 30 اکتبر 10 | 16:13

پشت پرده ماجرای بسته‌های مشكوک در آمریکا

روز گذشته پس از ساعت ها جنجال رسانه اي در آمريكا بر سر داستان كشف بسته هاي مشكوك در دو هواپيماي باري كه از يمن قصد عزيمت به آمريكا داشتند، فرصتي براي باراك اوباما فراهم شد تا سه روز قبل از برگزاري انتخابات كنگره،در نطق كوتاه تلويزيوني، چند جمله تامل برانگيز به زبان بياورد.


داستان كشف محموله هاي مشكوك از دو هواپيماي باري در دوبي و لندن كه از مبدا يمن حركت كرده بودند و قصد عزيمت به آمريكا را داشتند، بلافاصله به خبر اول تمام شبكه هاي خبري آمريكا و بسياري از شبكه هاي خبري شناخته شده جهان از جمله بي بي سي،الجزيره، فرانس 24، يورونيوز، سي.ان.ان و ديگر رسانه ها تبديل شد.

چندين شبكه خبري از جمله سي ان ان و بي بي سي با قطع برنامه هاي عادي خود،اقدام به پرداختن به داستان ياد شده در قالب اخبار فوري كردند و تا ساعت ها تقريبا فقط همين موضوع را دنبال مي كردند؛ گويا برخي رسانه ها ماموريت يافته بودند تا از تمام ظرفيت خود براي مهم جلوه دادن يك جريان مشكوك و معرفي آن به عنوان يك اقدام تروريستي جدي استفاده كنند.

رييس جمهوري آمريكا در سخنراني كوتاه نيمه شب گذشته خود (به وقت تهران)، با بزرگنمايي داستان كشف بسته هاي مشكوك در دو هواپيماي باري در فرودگاه هاي دبي و لندن كه از مبدا ‘يمن’ حركت كرده بودند و قصد عزيمت به آمريكا را داشتند، اعلام كرد كه بسته هاي مشكوك حاوي مواد منفجره بوده و ماموران امنيتي آمريكا با كشف اين محموله ها از يك ‘حمله تروريستي جدي’ پيش گيري كرده اند.
اوباما درحالي وجود مواد منفجره در بسته هاي مشكوك را تاييد كرد و عوامل القاعده در يمن را در اين ماجراي به ظاهر تروريستي دخيل دانست كه مقامات پليس فدرال آمريكا موسوم به اف.بي.آي حدود دو ساعت قبل از سخنراني وي رسما اعلام كرده بودند هيچ گونه مواد منفجره اي در محموله هاي مشكوك يافت نشده است.

بلافاصله پس از سخنراني اوباما، ‘جان برنان’ دستيار رييس جمهور در امور مبارزه با تروريسم در كنفرانسي خبري در كاخ سفيد حاضر شد تا به سوالات متعدد خبرنگاران درباره ماجرا پاسخ دهد اما تقريبا تمام سوالات جدي خبرنگاران در اين كنفرانس خبري بي پاسخ ماند و جان برنان هر بار كه با سوال جدي مواجه مي شد، با بيان اينكه ‘فعلا نمي توان درباره جزئيات اين ماجرا صحبت كرد و شايد الان حرفي بزنيم كه بعدا مجبور به اصلاح آن شويم’ از پاسخ دادن به بسياري از سوالات طفره رفت.
اوباما در سخنانش به صراحت تاكيد كرد كه ‘آمريكا مصمم است القاعده را در يمن نابود كند.’
جنجالي كه به سرعت در مدت زمان كوتاه بر سر اين ماجرا به راه افتاد و رسانه ها را به خود مشغول كرد،چندان هم بي شباهت به داستان 11 سپتامبر نبود.

در ماجراي يازده سپتامبر سال 2001 ‘دو هواپيما’ به طور مشكوك به برج هاي دوقلوي نيويورك برخورد كردند و اين ماجرا را دولت وقت آمريكا به رياست جرج بوش، يك اقدام تروريستي خواند تا دستاويزي براي اجراي نقشه هاي جنگ طلبانه و اشغالگرانه خود فراهم كند.
دولت بوش به فاصله نسبتا كوتاهي از حوادث يازده سپتامبر ابتدا به بهانه ‘جنگ بر ضد ترور’ به افغانستان حمله كرد و دو سال پس از اشغال افغانستان نيز عراق را تحت اشغال خود درآورد.
اگرچه از بين رفتن رژيم طالبان در افغانستان و سقوط رژيم صدام در عراق از نتايج اوليه حمله آمريكا به اين كشورها اعلام مي شود، اما ادامه حضور چندين ساله نيروهاي آمريكايي در اين دو كشور حاكي از آن است كه هدف اصلي واشنگتن، جنگ بر ضد ترور و ايجاد امنيت و آرامش در اين دو كشور نبوده، بلكه از همان روز اول با هدف اصلي اشغال سرزمين و چشم دوختن به منابع و موقعيت هاي راهبردي عراق و افغانستان، به اين كشورها حمله كرد.

حال با نگاهي دوباره به سخنان شب گذشته اوباما كه از اراده جدي واشنگتن براي از بين بردن القاعده در يمن به بهانه داستان كشف بسته هاي مشكوك در ‘دو هواپيما’ سخن گفت و در اظهاراتي كاملا مغاير با گزارش اف.بي.آي،اعلام كرد كه بسته ها حاوي مواد منفجره بوده است،اين احتمال كه ‘يمن هدف سوم آمريكا بعد از افغانستان و عراق’ باشد،چندان دور از انتظار نيست.
سال گذشته و همزمان با ناآرامي هاي يمن، دست مداخله گر آمريكا در امور داخلي يمن و در ايجاد و دامن زدن به ناآرامي ها در اين كشور كاملا مشهود بود. در جريان حملات هوايي آمريكا به حوثي هاي يمن كه با همكاري برخي دولت هاي منطقه انجام شد، تعداد زيادي از مردم يمن قتل عام شدند.
امروز به نظر مي رسد دولت آمريكا قصد دارد به بهانه اي كه چندان هم ناآشنا نيست، با طرح سناريويي مشابه سناريوي ‘جنگ برضد ترور’ كه در زمان دولت بوش طراحي شد، يمن را نيز به فهرست مناطق تحت اشغال خود اضافه كند.

از سوي ديگر برخي تحليلگران و كارشناسان مسايل سياسي، هدف اوباما را از سخنراني شب گذشته و طراحي سناريوي بسته هاي مشكوك را استفاده ابزاري از يك داستان به ظاهر تروريستي و بزرگنمايي آن براي بهره برداري انتخاباتي در انتخابات قريب الوقوع مياندوره اي كنگره اين كشور ارزيابي كرده اند.
در نهايت بايد گفت طراحي داستان ‘محموله هاي مشكوك’ در فاصله سه روز مانده به انتخابات كنگره مي تواند تيري براي هدف گرفتن دو نشان باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.