دوشنبه 15 سپتامبر 14 | 10:21
خواص دانه های یاقوت خشک

کشمش بخورید تا جوان بمانید

این روزها بسیاری از خانواده ها ترجیح می دهند به جای استفاده از قند و شکر در کنار دمنوش‌هایی مانند چای یا سایر نوشیدنی‌های دارای کافئین از دیگر محصولاتی استفاده کنند که هم طعم شیرینی دارند و هم برای بدن مفید هستند.


این روزها بسیاری از خانواده ها ترجیح می دهند به جای استفاده از قند و شکر در کنار دمنوش‌هایی مانند چای یا سایر نوشیدنی‌های دارای کافئین از دیگر محصولاتی استفاده کنند که هم طعم شیرینی دارند و هم برای بدن مفید هستند.
خوراکی‌هایی که نه تنها ضرری برای سلامت بدن ندارند، بلکه  اگر آنها را به میزان مناسب مصرف کنید زمینه بروز نگرانی شما را با حرکت عقربه های ترازوی سنجش وزن فراهم نمی آورند. کشمش یکی از این موارد است که امروزه جانشینی برای مربع های سفید رنگ در قندان های خانواده های ایرانی است. اگر تاکنون به این فکر نیفتاده اید که با استفاده از آن هم شیرینی مورد نیاز در هنگام مصرف برخی نوشیدنی ها را تامین کنید و هم کمکی به سلامتتان کرده باشید، توصیه می کنم با ما همراه باشید و سخنان مستانه تابش، کارشناس تغذیه و رژیم درمانی را پس بگیرید سپس تصمیم بگیرید.
 بفرمایید آهن میل کنید
همانطور که می دانید کشمش، همان انگور خشک شده است که فقط حدود ۱۵درصد رطوبت دارد و  می تواند بخش زیادی از ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن شما را تامین کند. به عنوان مثال حاوی مقادیر زیادی آهن است تا به آنجا که گفته می شود اگر زمانی که قصد پختن گوشت را دارید چند عدد کشمش به آن اضافه کنید این کار هم از میزان چربی موجود در غذای شما می کاهد و هم میزان آهن موجود در آن همچنین فيبر را کاهش خواهد داد.  اگر دارید فکر می‌کنید که مصرف چه میزان از این ماده غذایی یا همان انگور خشک شده می تواند آهن مورد نیاز بدن تان را تامین کند؟ باید بگویم که  شما با مصرف روزانه 600 گرم کشمش، 90 درصد آهنی را که بدن تان به آن نیاز دارد تامین خواهید کرد. 10 درصد باقی مانده هم به طور حتم چندان سخت نیست و فقط کافی است سری به فهرست مواد غذایی حاوی این عنصر بزنید و برای آن هم برنامه ریزی کنید تا هیچگاه در این زمینه به مشکل برنخورید.
 برای آنهایی که نمی‌خواهند پیر شوند
هیچ فردی دوست ندارد رد گذر زمان روی چهره و کارکردهای سایر اندام هایش آنچنان باقی بماند که خیلی زود فرسوده شود، به عبارتی بسیاری از ما ترجیح می دهیم به نحوی زندگی کنیم که تا حد امکان تظاهرات بالینی ناشی از گذشت سن و رسیدن به دوره میانسالی را به تاخیر بیندازیم. شما هم اگر جزو این دسته از افراد هستید  پیشنهاد
می کنم از خوردن این دانه های شفابخش غافل نشوید، زیرا  آنتي اکسيدان موجود در آنها می تواند در این زمینه به شما کمک کند و از بروز علایم پيری، همچنین ابتلا به امراضی که ارتباطی مستقیم و غیر مستقیم با بالا رفتن سن دارند، بکاهد.
 به جنگ تنش های روزمره بروید
گسترش خدمات و تعدد موضوعاتی که به طور مستقیم به مسایل روزمره افراد ارتباط دارند، اگر چه نتوانسته زمینه رفاه بیشتر را برای آنها فراهم آورد، اما به همین میزان باعث بروز مشکلاتی مانند اضطراب، افسردگی، امراض روانی و افسردگی شده است. مواردی که اگر چه پزشکان برای رفع آنها به سراغ تجویز فهرست بلند و بالای داروها
می روند اما می توان با کمک تغذیه سالم نیز از چنین فشارهایی کاست. تعجب نکنید، همه اینها را گفتم تا بگویم که  مصرف کشمش برای افرادی که دچار افسردگی شده اند یا دایم احساس تنش و اضطراب دارند، همچنین مبتلایان به امراض عصبی بسیار مفید خواهد بود.
   دوست دندان ها
امان از موش شیرینی که به سراغ دندان‌های من و شما می آید و در یک چشم برهم زدن در آنها لانه می کند، سرانجام صاحب خانه می شود و باید عطای داشتن دندانی که البته دیگر سالم هم نیست به لقایش ببخشیم و آن را دور بیندازیم. برای همین است که همیشه گفته می شود تا حد امکان از خوردن مواد قندی خودداری کنید یا بعد از مصرف آنها دندان هایتان را مسواک بزنید. این در حالی است که اگر کشمش را جایگزین قند کنید از چنین مشکلاتی دور خواهید ماند، زیرا این دانه های انگور خشک شده اگرچه شیرین و چسبناک هستند، اما اثر سوئی بر دندان های شما نخواهند داشت، حتی می‌توان این‌گونه بیان کرد که توانایی جلوگیری از فساد دندان‌های شما را نیز دارند، ضمن اینکه گفته می شود کشمش برای سلامت لثه ها هم بسیار مفید است.
 ورود ممنوعی برای سرطان
با پیشرفت دانش بشری، این روزها همه ما شنونده توصیه های متعدد برای پیشگیری از ابتلا به برخی از امراض از جمله سرطان هستیم. در این میان خودداری از مصرف برخی خوراکی های مضر همچنین استعمال مواد دخانی اگر چه در راس هشدارها جا خوش کرده اند، اما واقعیت این است که نباید از نقش مهم مصرف مواد غذایی مفید برای دوری از این امراض نیز غافل شد. کشمش هم یکی از این موارد است، زیرا به گفته محققان و پژوهشگران طب سنتی می تواند موجب جلوگیری از ابتلای فرد به سرطان های مختلف به ویژه سرطان کولون شود، همچنین از رشد غیر معمول سلول ها که خود یکی از نشانه های ابتلا به این عارضه است ممانعت کند.
 هوای استخوان‌هایتان را داشته باشید
پوکی استخوان نیز یکی از امراض دنیای مدرن است، جهانی که افراد در آن بیش از اینکه به فکر تغذیه سالم باشند، مشتریان انواع غذافوریو تنقلاتی هستند که نه تنها سودی برای بدن آنها ندارد بلکه به تدریج اثر مخربی نیز برایشان خواهد داشت و بدون اینکه متوجه شوند روزی می رسد که استخوان هایشان حتی توان مقابله با کوچکترین ضربه‌ای را ندارد. درست حدس زده اید، منظور همان اسکلت بدن است که پوک می شود و ما از آن به عنوان پوکی استخوان یاد می‌کنیم. نگران نباشید فقط یادتان باشد که کشمکش منبع خوبی برای تامین ویتامین D و هورمون استروژن مورد نیاز بدن شماست ضمن اینکه نقش مهمی در حفظ سلامت استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان دارد، شاید به همین دلیل است که مصرف آن به زنانی که در سن یائسگی قرار دارند، توصیه می شود.
 یک لیوان سلامتی
 اگر چند روزی است که از ناراحتی های گوارش
 گله مند هستید و فکر می کنید دچار بی نظمی در فعالیت های معده، همچنین یبوست شده اید، می‌توانید از این دانه‌های خشک شده کمک بگیرید، برای این کار یک قاشق غذاخوری کشمش را درون یک لیوان آب بریزید و بگذارید به خوبی خیس بخورد،  وقتی که خود کشمش‌ها خیش خورد ابتدا آب لیوان را سربکشید و در آخر دانه های انگوری شکل را میل کنید. اگر هم ورزش می کنید پیشنهاد می کنم پیش از شروع حرکات ورزشی این کار را انجام دهید یا یک فنجان کشمش مصرف کنید، این کار موجب می شود سلول های شما در هنگام ورزش سلامت خود را حفظ کرده و کمتر آسیب ببینند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: