شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
پنج شنبه ۲۷ شهریور ۹۳ | ۱۵:۴۸
وزیر نیرو گفت:

نیروگاه‌های کوچک برای جلوگیری از هدر برق

وزیر نیرو گفت: به منظور جلوگیری از هدر رفت برق، سیاست جدید وزارت نیرو ایجاد نیروگاه‌های کوچک است اما تولید برق در سایر نیروگاه های بزرگ نیز همچنان در دستور کار دولت است.


Rouhollah Vahdati-6-107

وزیر نیرو گفت: به منظور جلوگیری از هدر رفت برق، سیاست جدید وزارت نیرو ایجاد نیروگاه‌های کوچک است اما تولید برق در سایر نیروگاه های بزرگ نیز همچنان در دستور کار دولت است.

حمید چیت چیان امروز – پنجشنبه – در مراسم آغاز عملیات اجرایی نخستین نیروگاه سیکل ترکیبی مقیاس کوچک در کشور در شهرستان زرند گفت: به دلیل طولانی بودن فواصل بین نیروگاه‌های تولید برق، برق زیادی در این مسیرها از بین می رود.

وی ادامه داد: این هدر رفتن برق به گونه ای است که از 100 درصد تولید برق 20 درصد آن در طول مسیر هدر می رود برای همین منظور دولت به دنبال ایجاد نیروگاه‌های کوچک توسط بخش خصوصی است که بتواند از این هدر رفتن برق جلوگیری کند.

وزیر نیرو ادامه داد: نیروگاه های کوچک بدون نیاز به انتقال، نقش موثری در صرفه جویی دارند و قادر به صرفه جویی 20 درصدی در مصرف برق هستیم.

چیت چیان گفت: شرکت توانیر و مپنا به عنوان سرمایه گذار این طرح وارد فعالیت شده اند.

وی تصریح کرد: استفاده از نیروگاه‌های کوچک (DG) به این معنا نیست که به نیروگاه‌های بزرگ نیاز نداریم بلکه سیاسیت دولت این است که با راه اندازی این نیروگاه‌ها که راندمان بالایی دارند بتواند این هدر رفت انرژی برق را از بین ببرد.

به گزارش ایسنا، نیروگاه سیکل ترکیبی مقیاس کوچک شهرستان زرند از مجموعه واحدهای 10گانه‌ای است که طی تفاهم انجام شده بین شرکت توانیر و گروه مپنا قرار است در زرند نصب و بهره برداری شود.

این نیروگاه اولین نیروگاه سیکل ترکیبی در قالب مقیاس کوچک (DG) در کشور است که عملیات اجرایی آن روز امروز با حضور وزیر نیرو و مسئولان استان کرمان آغاز شد.

مدت اجرای این پروژه 22 ماه بوده و محل ساخت آن در مجاورت پست 230 کیلوولت شهرستان زرند است.

همچنین ظرفیت این نیروگاه شامل یک واحد گازی 30 مگاواتی با ظرفیت نامی 25 مگاوات و یک واحد بخار به ظرفیت 9 مگاوات در شرایط ایزو و در مجموع معادل 34 مگاوات خواهد بود.

ارتفاع نیروگاه از سطح دریا 1691 متر است و تحویل گیرنده برق تولیدی آن شرکت برق منطقه ای کرمان است. کلیه تجهیزات اصلی نیروگاه شامل توربین های گازی و بخاری – ژنراتور – بویلر و سیستم کنترل ساخت گروه مپنا است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: