دوشنبه 22 سپتامبر 14 | 02:04
با مکمل‌های بدن‌سازی؛

خداحافظی با نعمت پدر شدن

استفاده از داروهای و مواد نیروزا در ورزش های سنگین به خصوص باشگاه های بدن سازی، باعث اختلال در سیستم بدن مردان و زنان شده و باعث ایجاد ناباروری موقتی و در صورت ادامه پیدا کردن این امر، ناباروری دائمی خواهد شد.


farhangnews_92235-270989-1411273356
استفاده از داروهای و مواد نیروزا در ورزش های سنگین به خصوص باشگاه های بدن سازی، باعث اختلال در سیستم بدن مردان و زنان شده و باعث ایجاد ناباروری موقتی و در صورت ادامه پیدا کردن این امر، ناباروری دائمی خواهد شد.
 
 شاید شما هم طی سال‌های اخیر تعداد بیش‌تری از جوانان و ورزشکاران را در کوچه و خیابان دیده باشید که با هدف زیبایی و یا شرکت در مسابقات بدن‌سازی با عضله‌های حجیم شده ظاهر می‌شوند. گرچه در گذشته‌های نه چندان دور زورخانه‌ها محل پرورش جسم و حتی روح افرادی بود که روحیه پهلوانی داشتند، اما امروزه بسیاری برای خودنمایی و جلب توجه به بدنسازی و پرورش اندام با مصرف داروها و مکمل‌های غذایی غیر استاندارد روی می‌آورند، بدون آنکه متوجه باشند که چه عوارض و آسیب‌های جدی می‌تواند برای آن‌ها به همراه داشته باشد.
 
در بسیاری از رشته‌های ورزشی، بدنسازی به‌عنوان ورزش مکمل نقش مهمی در موفقیت فرد دارد، به‌طوری که مربیان بدنساز، ساعت‌ها وقت خود را صرف کار با ورزشکاران می‌کنند تا آن‌ها اندامی مناسب پیدا کنند، اما بسیاری از مراجعه‌کنندگان به باشگاه‌های ورزشی برای آنکه سریع‌تر به نتیجه دلخواه خود برسند به مصرف داروهای نیروزا روی می‌آورند، بی‌خبر از آنکه این داروها چه عوارض جبران‌ناپذیری می‌تواند داشته باشد. مجله صدای آشنا در مطلبی در این باره نوشت: به طور قطع، یکی از مهم‌ترین عوارض این داروها، تأثیر نامطلوب آن‌ها بر باروری مردان است؛ به‌طوری‌که مصرف این داروها در مردان باعث کاهش میزان اسپرم و در نتیجه ناباروری آن‌ها می‌شود و شاید باور نکنید که تولید و واردات این داروها از غرب به کشورمان به عنوان یکی از روش‌های عقیم کردن مردان در کشورهای مسلمان شناخته شده است.
 
دشمنان اسلام در طول تاریخ برای از بین بردن مسلمانان از شیوه‌های مختلفی چون جنگ، ترور و کشتار دسته جمعی استفاده کرده‌اند و اکنون از روش بیوتروریسم برای کاهش جمعیت مسلمان استفاده می‌کنند. بیوتروریسم  (Bioterrorism) تروریسمی شامل انتشار عمدی عوامل بیولوژیک است. این عوامل، باکتری‌ها٬ ویروس‌ها یا سموم‌اند که ممکن است به شکل طبیعی یا به شکلی دستکاری‌شده باشند. 
 
بررسی دقیق آمار منتشر شده از سوی مراکز بهداشتی نشان می‌دهد که طی سه دهه اخیر، میزان ناباروری در جهان اسلام به ویژه کشورهایی مانند: ایران، عراق، بحرین، لبنان، شرق عربستان و غیره چندین برابر شده است.
 
با توجه به اینکه جمعیت یکی از مؤلفه‌های قدرت به شمار می‌رود،‌ دشمنان اسلام از ترس افزایش جمعیت مسلمانان تصمیم گرفتند تا با استفاده از شیوه‌های مختلف و به خصوص بیوتروریسم، به نسل کشی نامحسوس مسلمانان اقدام ورزند.
 
بدون شک، منتشر کردن میکروب‌هایی که موجب ناباروری می‌شود، می‌بایست از طریق کالاهای مختلفی که در غرب تولید می‌شود به کشورهای اسلامی وارد شوند، لذا طراحان توطئه «جنگ بیوتروریسم علیه مسلمانان» به کالاهایی همچون داروهای نیرو زا متوسل شده‌اند تا بتوانند به راحتی طرح خود را اجرایی کنند.
 
بررسی مواد استفاده شده در تولید این داروهای نیرو زا این ادعا را ثابت کرده و نشان می‌دهد که طراحان این توطئه ضد بشری، هدف اصلی خود را نابارور کردن مردان در کشورهای مسلمان قرار داده‌اند.
 
بیشترین طرفداران پرورش اندام بین ۲۲ تا ۳۰ سال سن دارند / داروهای نیروزا؛ ناباروری دائمی در مردان
 
دکتر ناصر امیر جنتی، اورولوژیست و عضو درمانی مرکز ناباروری ابن سینا در این خصوص می‌گوید: بیشترین طرفداران پرورش اندام بین ۲۲ تا ۳۰ سال سن دارند و برای رسیدن به اندام بهتر، از داروها و مواد نیروزا یا حجم‌آور و برخی دیگر از استروییدهای خوراکی و تزریقی که عوارض بدی برای بدنشان دارد استفاده می‌کنند. در واقع، آن‌ها از استروییدهای آنابولیک که مشتقات هورمون جنسی مردانه یا تستوسترون هستند، به‌عنوان داروی حجم‌آور و تقویتی استفاده می‌کنند که روند اسپرم‌سازی را در بیضه‌ها کند یا متوقف می‌کند.
 
وی افزود: داروهای نیروزا به شکل خوراکی یا تزریق عضلانی استفاده می‌شوند، اما در عمل تفاوتی با هم ندارند، چراکه مصرف مقادیر بالای استروییدهای آنابولیک در مردان باعث کاهش تمایل و قدرت جنسی، تحلیل بیضه‌ها و افزایش تعداد اسپرم‌های غیرطبیعی می‌شود. البته اغلب این آثار با توقف مصرف داروهای فوق‌الذکر، برگشت‌پذیر خواهند بود، اما گاهی نیز موجب ناباروری دائمی مردان می‌شوند.
 
مصرف بی‌رویه داروهای هورمونی نیروزا موجب کاهش تولید هورمون تستوسترون می‌شود.
 
امیرجنتی تصریح کرد: بهتر است این‌گونه بگویم که مصرف بی‌رویه داروهای هورمونی نیروزا، موجب کاهش تولید هورمون تستوسترون در بدن فرد مصرف‌کننده می‌شود. با افزایش غلظت این هورمون، باروری فرد کاهش می‌یابد و به همین دلیل است که مصرف این داروها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.
 
مصرف هورمون مصنوعی قدرت باروری در مردان را کاهش می‌دهد
 
عضو درمانی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، ضمن اشاره به اینکه قدرت باروری مردان ناشی از هورمون‌هایی است که در بدن آن‌ها ترشح می‌شود، ادامه داد: در این بین، هورمون مردانه یا همان تستوسترون، محرک ساخته شدن اسپرم در بدن است که تحت تأثیر هورمون‌هایی که از هیپوفیز ترشح می‌شود (LH) به وجود می‌آید. این هورمون وظیفه ساخت اسپرم در مردان را برعهده دارد و در ایجاد صفات ثانویه مردانه مانند: ریش و سبیل و اندام مردانه نیز تاثیرگذار است.
 
امیرجنتی بیان داشت: بسیاری از جوانان مشتاق به ورزش بدنسازی و پرورش اندام، برای رسیدن به وزن ایده‌آل و داشتن عضلات تنومند از هورمون تستوسترون مصنوعی در غالب داروهای نیروزا و مکمل‌های تقویت‌کننده استفاده می‌کنند.مصرف این هورمون در کوتاه‌مدت افزایش کاذب حجم عضلات را به همراه دارد، اما در عین حال، موجب توقف ترشح LH از هیپوفیز و به دنبال آن توقف ترشح تستوسترون در بیضه‌ها می‌شود. به عبارت دیگر، مصرف این هورمون‌های مصنوعی، نطفه‌سازی را در بدن مرد متوقف می‌کند و قدرت باروری او را کاهش می‌دهد.
 
گاهی نطفه سازی مصرف‌کنندگان داروهای نیروزا به صفر می‌رسد
 
وی افزود: در سال‌های اخیر، تعدادی از مراجعه‌کنندگان ما را جوانانی تشکیل می‌دهند که در باشگاه‌های ورزشی برای رشد سریع عضلات خود از هورمون‌های مصنوعی تستوسترون به صورت داروی نیروزا، مکمل غذایی و… استفاده کرده‌اند و بعد از اقدام به بارداری متوجه شده‌اند که قدرت باروری ندارند. گاهی نیز آزمایش‌های این افراد نشان می‌دهد که بر اثر مصرف این داروها، نطفه‌سازی به صفر رسیده است.
 
البته در بسیاری از موارد، این نوع ناباروری‌ها پس از قطع مصرف داروها و طی روند درمان، قابل برگشت است، اما متاسفانه در موارد معدودی نیز این ناباروری پایدار است و راه درمانی برای آن وجود ندارد. نکته دیگری که باید مورد توجه واقع شود اینست که علاوه بر داروهای نیروزا که از ترکیبات هورمونی خطرناک تشکیل شده‌اند، مکمل‌هایی تحت عنوان مکمل‌های تقویت‌کننده نیز، در بسیاری از فروشگاه‌های ورزشی و حتی باشگاه‌های بدنسازی وجود دارد که در ترکیب آن‌ها از هورمون‌های مصنوعی تستوسترون استفاده شده است و بر باروری مردان تأثیر منفی دارد.
 
 
امیرجنتی اضافه کرد: در واقع مهم‌ترین هورمون‌های بیضه‌ها همان تستوسترون است که تولید آن از هفتمین هفته بعد از شکل گیری جنین در رحم مادر شروع می‌شود؛ یعنی وقتی که جنس کودک (دختر یا پسر بودن) مشخص شد. اگر جنین پسر باشد، تولید تستوسترون شروع شده و عمل شکل گیری آلت تناسلی مردانه را هدایت می‌کند و بعدها باعث انزال دو بیضه به کیسه بیضه‌ها می‌شود. چند هفته بعد از تولد نوزاد، تولید هورمون تستوسترون نزدیک به صفر می‌رسد، اما در دورهٔ بلوغ دوباره تولید خود را از سر می‌گیرد. همین هورمون است که باعث تغییرات فیزیکی در سنین بلوغ می‌شود، مانند: رشد، کلفت شدن استخوان‌ها و پوست بدن، کلفت شدن صدا و رویش مو در صورت و در قسمت‌های دیگر بدن.
 
بیشترین تأثیر منفی داروهای نیروزا روی جوانانی با محدوده سنی ۲۰ تا ۳۰ سال است
 
این جراح و اورولوژیست بیشترین تأثیر منفی داروهای نیروزا را روی جوانانی با محدوده سنی ۲۰ تا ۳۰ سال دانست و خاطر نشان کرد: در این سنین هم نطفه‌سازی در بهترین وضعیت ممکن است و هم افراد میل به تشکیل خانواده و داشتن فرزند دارند و با مصرف داروهای عضلانی و برآورده شدن رویای داشتن هیکلی مردانه و جذاب، شانس پدر شدن خود را به مخاطره می‌اندازند.
 
به همین دلیل، به همه جوانان توصیه می‌شود که قبل از مصرف هر نوع مکمل یا دارو، به منظور افزایش وزن و رشد عضلانی از یک مشاور تغذیه کمک بگیرند تا ترکیب آن‌ها توسط متخصص تغذیه مورد ارزیابی قرار گیرد. البته تأثیر منفی داروهای نیروزا و تقویت‌کننده‌های هورمونی تنها ناباروری مردان نیست، بلکه عوارض خطرناک دیگری را نیز به همراه دارد که از حوصله این بحث خارج است. افراد ورزشکار برای رسیدن به اندام ایده‌آل باید زحمت بکشند و بدانند که با مصرف داروهای هورمون باید گاهی تاوان سنگینی را بپردازند.
 
تستوسترون منجر به ایجاد اختلالات جنسی در مردان می‌شود
 
وی در پایان تصریح کرد: به هر صورت عوارض این‌گونه داروها و مواد خوراکی که به غلط گاهاً گیاهی نیز خوانده می‌شوند هم بر مردان و هم بر زنان اثبات شده است، اما برخی عوارض آن مختص زنان و برخی مختص مردان است، از جمله تبدیل شدن هورمون تستوسترون در بدن مردان به هورمون استرادیول (هورمون زنانه). این هورمون سبب افزایش رشد و بزرگی سینه‌ها در مرد می‌شود و دیگر اینکه تولید هورمون تستوسترون توسط بیضه‌ها تحت تأثیر مستقیم غده هیپوفیز در مغز می‌باشد.
 
تستوسترون سبب مهار ترشح هورمون‌های غده هیپوفیز شده و منجر به ایجاد اختلالات جنسی در مردان می‌شود که در اصطلاح به آن کم کاری غدد جنسی نیز می‌گویند. از طرفی، بیضه‌ها محل تولید اسپرم هستند. تولید اسپرم توسط بیضه‌ها، تحت تأثیر هورمونی به نام FSH است که توسط غده هیپوفیز ترشح می‌شود. هورمون تستوسترون و هر داروی دیگری که خواص تستوسترون را دارد، به شدت سبب مهار ترشح هورمون FSH توسط هیپوفیز می‌گردد. مصرف طولانی مدت این داروها دارای یک عارضه بسیار خطرناکی است که آن هم کوچک شدن بیضه‌هاست. در این مردان بیضه‌ها تقریباً از بین رفته و تولید اسپرم به صفر می‌رسد و همان طور که بارها تأکید کردم، مرد قدرت باروری خود را از دست می‌دهد. متأسفانه در این مرحله کمک چندان زیادی نمی‌توان به بیمار کرد، ولی اگر در مراحل اولیه مراجعه کنند، تا حدود زیادی می‌توان جلوی تحلیل رفتن بیضه‌ها را گرفت.
 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.