پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
سه شنبه ۰۱ مهر ۹۳ | ۱۹:۴۲
وزیر جهادکشاورزی گفت:

محدودیت واردات برنج در فصل برداشت

وزیر جهادکشاورزی گفت: در حال حاضر و همزمان با فصل برداشت، محدودیت واردات برنج با تعرفه بالای 40 درصد در حال اجراست که همین امر موجب توازن در واردات این محصول پرمصرف به کشور در سال جاری شده است.


IMG19152998
وزیر جهادکشاورزی گفت: در حال حاضر و همزمان با فصل برداشت، محدودیت واردات برنج با تعرفه بالای 40 درصد در حال اجراست که همین امر موجب توازن در واردات این محصول پرمصرف به کشور در سال جاری شده است.

 محمود حجتی روز سه شنبه در حاشیه دومین گردهمایی سراسری مدیران وزارت جهاد کشاورزی برای آغاز سال زراعی جدید 94 – 93 که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان برگزار شد، افزود: ممنوعیت واردات برنج نداریم اما برای حمایت از تولیدکنندگان و شالیکاران، محدودیت واردات برنج را در فصل برداشت در دستور کار قرار داده ایم.

وی تصریح کرد: با افزایش تعرفه واردات برنج هم اکنون به توازن واردات در این محصول رسیده ایم و این در حالی است که طی سال های اخیر با واردات بی رویه این محصول مواجه بودیم.

وی گفت: برای برقراری توازن در واردات برنج در فصل های خارج از برداشت این محصول نیز قرار است تعرفه بالای 20 درصد را برای واردکنندگان این محصول اعمال کنیم.

حجتی اضافه کرد: معتقدم تولید برنج ما باید منحصر به شمال کشور باشد و نباید جز برنج، محصول دیگری را در استان های گیلان و مازندران تولید کنیم.

وی ادامه داد: باتوجه به محدودیت منابع آبی، کشت برنج در مناطق دیگر کشور به صلاح نیست و برای کمک به کشاورزان این مناطق باید کشت های جایگزین معرفی کنیم.

به گفته وزیر جهادکشاورزی، با معرفی کشت های دیگر باید بتوانیم منفعت کشاورزان که تا چندی پیش برنج تولید می کردند را با تولید محصولات با ارزش اقتصادی بالاتر و مصرف آب کمتر، تامین کنیم.

حجتی درباره محدودیت منابع آبی کشور در بخش کشاورزی نیز گفت: کشور ما سالیان متمادی است که با خشکسالی و محدودیت منابع آبی مواجه است بنابراین باید به تدریج خود را از لحاظ فرهنگی و ظرفیت بکارگیری از منابع با شرایط وفق دهیم.

وی با بیان اینکه مساله آب مهم ترین موضوع در بخش کشاورزی تلقی می شود، افزود: هم اکنون بحث چگونگی استفاده از آب در مزارع کشاورزی مطرح است که برای داشتن منابع آبی پایدار در این بخش باید مسایل مربوط به آبخیزداری مورد توجه قرار گیرد، هرچند این موضوع اکنون نیز از نکات جدی و مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی است.

وی تصریح کرد: عملیات آبخیزداری در سرشاخه ها علاوه بر افزایش آب، حفاظت از خاک، افزایش پوشش گیاهی و جلوگیری از تبخیر منابع آبی را سبب می شود تا بخش کشاورزی ما بتواند از سفره های پایین دست نیز تغذیه کند و بیشتر از آنچه که امروز می تواند از منابع بهره مند شود.

وی با بیان اینکه تلاش کردیم از آب ورودی به مزارع خوب استفاده کنیم، گفت: هم اکنون مسایل مربوط به الگوی کشت نیز مورد تاکید مسئولان وزارت جهادکشاورزی قرار دارد به طوری که باید محصولاتی چون خیار، سبزی و فلفل در گلخانه ها تولید شوند.

حجتی افزود: مصرف آب در توسعه گلخانه ها بین 5 تا 10 درصد است و در صورتی که خوب عمل کنیم میزان مصرف آب در گلخانه ها نیز می تواند به کمتر از 4 درصد برسد که این بدان معنی است که با تولید در گلخانه ها مصرف را به یک بیستم کاهش می دهیم.

وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: در شرایط فعلی تولید محصولات کشاورزی گلخانه ها سبب کاهش مصرف ما تا حدود یک دهم می شود.

وی تصریح کرد: توسعه کشت در گلخانه ها و الگوی کشت در اولویت برنامه های وزارت کشاورزی قرار دارد اما باید با رفع مشکلات و کمک بهره برداران و حمایت دولت این مهم هرچه سریع تر در بخش کشاورزی عملیاتی شود.

وی درباره کشت هندوانه نیز گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی کشت این محصول که مصرف آب بالایی می طلبد به صلاح مملکت نیست چرا که این محصول به قیمت ارزان از کشور خارج می شود و این صادرات با قیمت ارزان سودی برای کشور ندارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: