شنبه 27 سپتامبر 14 | 15:51
در شورای عالی فضای

برنامه ملی امنیت‌‌سایبری تدوین می‌گردد

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه تاکید اصلی ما بر روی شبکه ملی اطلاعات است، خاطرنشان کرد: ضرورت ملی این است که این شبکه هرچه سریع تر پیاده سازی شود از این رو قرار است تجهیزات شبکه ملی در قالب تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری با توانمندی داخلی اجرایی شود و در حوزه امنیت مجازی نیز از تجهیزات داخلی استفاده شود.


محمدحسن انتظاری در حاشیه افتتاح نخستین نمایشگاه امنیت سایبری گفت: موضوع فیلتر نرم افزارهای موبایل مربوط به تصمیم کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ است و شورای عالی فضای مجازی در حوزه سیاستگذاری کلان در این بخش برنامه ریزی می کند و به تعیین مصادیق کاری ندارد.

وی با بیان اینکه شورای عالی فضای مجازی برنامه مشخص و معینی برای به کارگیری نرم افزارهای داخلی و مدیریت منسجم برای استفاده مفید و مناسب خانواده ها از این نرم افزارها دارد گفت: یکی از این موارد استفاده از نرم افزارهای فیلترینگ خانگی خواهد بود که به زودی برنامه های اجرایی آن اعلام می شود.

وی در مورد پیوست فرهنگی نسل سوم و چهارم تلفن همراه نیز گفت: پیوست فرهنگی در کمیسیون ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی تدوین شده و برای تصویب نهایی به شورای عالی فضای مجازی ارسال شده است که در اولین جلسه ای که قرار است برگزار شود مورد تصویب شورا قرار می گیرد.

به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی نسل سوم و چهارم موبایل بعد از تصویب پیوست فرهنگی و ابلاغ آن به وزارت ارتباطات و دستگاه های مربوطه باید عملیاتی شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از شبکه هایی مانند وایبر و لاین استفاده می کند و یا خیر گفت: از این شبکه های موبایل استفاده نمی کنم و معتقدم که باید روی توانمندی های داخلی که امنیت کشور را تضمین می کند تکیه شود البته باید نیاز مردم در این زمینه نیز مورد توجه قرار گیرد.

انتظاری در مراسم افتتاحیه نیز با بیان اینکه برنامه های ویژه ای در شورای عالی فضای مجازی تدوین شده گفت: هم اکنون در حال تدوین برنامه ملی امنیت سایبری هستیم که در جهت شکوفایی صنعت امنیت فضای مجازی و ملی شدن آن اقداماتی را انجام دهیم که این برنامه هم اکنون در حال آماده سازی برای تصویب در شورای عالی فضای مجازی است.

وی با بیان اینکه نگاه فناورانه به امنیت فضای سایبری باید اصلاح شود، خاطرنشان کرد: این حوزه باید به سمت نگاه انسان مدارانه حرکت کند. بر این اساس نیازمند مدیریت راهبردی با تدوین قوانین و مقررات هستیم تا بتوانیم تحولات سریع کشور به سمت مجازی شدن را مدیریت کنیم.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه تاکید اصلی ما بر روی شبکه ملی اطلاعات است، خاطرنشان کرد: ضرورت ملی این است که این شبکه هرچه سریع تر پیاده سازی شود از این رو قرار است تجهیزات شبکه ملی در قالب تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری با توانمندی داخلی اجرایی شود و در حوزه امنیت مجازی نیز از تجهیزات داخلی استفاده شود. تاکیدمان این است که مدیریت امنیت فضای مجازی کشور باید در دستان خودمان باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: