پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
یکشنبه ۰۶ مهر ۹۳ | ۰۹:۲۳
وزرای نفت عضو اوپک ؛

احتمال کاهش سقف تولید اوپک قوت گرفت

برخی از وزرای نفت عضو اوپک و همچنین دبیرکل این سازمان معتقدند سقف تولید نفت اوپک برای سال 2015 باید به 29 میلیون بشکه برسد تا قیمت نفت در سال اتی کاهش نیابد.


13930402000576_PhotoA

برخی از وزرای نفت عضو اوپک و همچنین دبیرکل این سازمان معتقدند سقف تولید نفت اوپک برای سال 2015 باید به 29 میلیون بشکه برسد تا قیمت نفت در سال اتی کاهش نیابد.

وزیر نفت در حالی از کشورهای عضو اوپک درخواست کرده است تا مانع از کاهش بیشتر قیمت نفت شوند که در ماه های اخیر شاهد بی تباتی قیمت نفت در بازارهای جهانی هستیم.

در حال حاضر قیمت نفت برنت به نزدیکی 97 دلار در هر بشکه رسیده است و امکان کاهش آن تا روزهای آینده نیز وجود دارد.

وزیران نفت اوپک در آخرین جلسه خود در مقر دائمی این سازمان سقف تولید 30 میلیون بشکه در روز را در نظر گرفتند، اما برخی از وزرای انرژی و نفت عضو هم اکنون از این تصمیم خود پشیمان هستند و به نظر می رسد در جلسه آتی اوپک سقف تولید را کمتر از 30 میلیون بشکه برسانند.

عبدالله البدری، دبیر کل اوپک هفته گذشته اعلام کرد اوپک باید سقف تولید خود را به 29 میلیون بشکه برساند تا شاهد کاهش قیمت نفت در سال 2015 نباشد.

براین اساس وزیر نفت امارات متحده عربی نیز با اشاره به صحبت های البدری می گوید از هم اکنون باید به دنبال راهکارهایی برای تولید نفت در سال 2015 باشیم تا قیمت نفت کاهش نیابد. یکی از این راه ها کاهش سقف تولید نفت اوپک است.

این اظهار نظرها در حالی مطرح می شود که وزیر نفت عربستان به کاهش قیمت جهانی نفت اهمیت نمی دهد و اعلام کرده است عربستان قادر است به مقدار نیاز  جهان تولید نفت خود را افزایش دهد و کمبود بازار را جبران کند.

به گفته تحلیلگران، اظهار نظر البدری نشانه‌ دهنده این است که برخی از کاهش قیمت نفت در سال آتی میلادی نگران هستند زیرا معتقدند اگر سقف تولید نفت اوپک برای سال اینده نیز 30 میلیون بشکه در نظر گرفته شود قطعا قیمت نفت در سال 2015 به کمتر از 90 دلار نیز خواهد رسید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: